Proč je v zelenině, ovoci, ořeších a bylinkách tolik dobrého pro prevenci atrózy?
Vědomá a zdravá strava je velmi důležitá jak pro léčbu , tak pro prevenci osteoartrózy . Pokud vaše tělo dostane potřebné živiny a nebude zatěžováno potravinami podporujícími onemocnění, může optimálně zahájit lepší péči o klouby a chrupavky.
Osteoartrózu samozřejmě nelze zlepšit pouze správnou výživou, ale je důležitou součástí zmírnění příznaků. I když artrózu ještě nemáte a chcete jí jen předejít, vědomá dieta pro vaše klouby je velmi důležitá. Jak ale vypadá optimální výživa? Které potraviny jsou obzvláště zdravé a čemu se pokud možno vyhnout?
Zdravá strava je samozřejmě nejen nezbytná pro kolenní artrózu a další formy osteoartrózy, ale je také základním požadavkem pro život, který je co nejméně bolestivý. Jak to uvedl americký novinář Michael Pollan v jedné ze svých úspěšných knih o výživě?
Jezte čerstvé, většinou rostliny, ne příliš!
Studie: Každý, kdo sní více než 117 gramů masa denně, zemře dříve!
Švédská dlouhodobá studie se 75 000 účastníky vyvolala svými výsledky obrovský mediální rozruch. K jakým alarmujícím zjištěním studie dospěla? Úmrtnost byla o 21 procent vyšší u lidí, kteří jedli více než 117 gramů červeného masa denně ve srovnání s těmi, kteří jedli méně než 46 gramů masa denně. Srdeční infarkty a mrtvice se vyskytovaly výrazně častěji v souvislosti s „rizikovým faktorem masa“ .
Tyto účinky nemohly být kompenzovány ani spoustou ovoce a zeleniny. Pro srovnání: 117 gramů masa dosáhnou porce jako malý řízek nebo půlka steaku.
Mastné kyseliny v mase podporují záněty
Navíc kyselina arachidonová, která se nachází pouze v živočišných potravinách, a omega 6 mastné kyseliny působí zánětlivě. V mase jsou také aminokyseliny obsahující síru. Překyselují tělesnou tkáň, takže buňky jsou hůře zásobovány živinami. Následkem je nadměrné opotřebení kloubů, bolesti kloubů a nemoci jako artróza nebo artritida.
Naše doporučení:
- Kvůli kyselině arachidonové a omega 6 mastným kyselinám doporučujeme jíst co nejméně nebo vůbec žádné živočišné potraviny – to platí i pro mléko a mléčné výrobky jako jsou sýry, tvaroh, máslo, jogurt, kefír, podmáslí atd. Místo uzeniny, šunky nebo sýra ochutnejte jen veganskou pomazánku, která je nyní k dostání v četných variacích v supermarketech.
- Pokud se nechcete masa úplně vzdát, doporučujeme raději jíst ryby . Zvláště vhodné jsou tučné studenovodní ryby, protože jsou bohaté na protizánětlivou kyselinu eikosapentaenovou (EPA) : sleď, pstruh a makrela.
- Mořští tvorové, jako jsou mušle, krabi, krevety nebo humři, jsou také možné, protože jsou přirozenými zdroji glukosaminu . Glukosamin je součástí pojivové tkáně, chrupavky a synoviální tekutiny v lidském těle. Totéž platí pro chondroitin, který se nachází především v mušlích a ústřicích. Je obsažen v mnoha doplňcích stravy ve formě chondroitin sulfátu.
Co se stane, když se na měsíc vzdáte cukru?
Samozřejmě není tak snadné snížit spotřebu cukru: Mnoho produktů obsahuje skryté přidané cukry a návykový účinek sladkého jídla znesnadňuje vyhnout se mu. Není tedy divu, že každý Němec spotřebuje ročně v průměru kolem 34,3 kilogramů cukru.
Snížit příjem se ale vyplatí: Vpozoruhodném experimentu se Holanďan Sacha Harland na pouhý měsíc úplně vzdal cukru a alkoholu. Na konci experimentu byli lékaři schopni zjistit výrazně lepší tělesné hodnoty: vážil méně, jeho procento tuku bylo znatelně sníženo, jeho krevní tlak byl nižší a jeho hladina cholesterolu byla také lepší.
Naše doporučení:
Pokud je pro vás zpočátku těžké se vzdát cukru, zkuste postupně snižovat spotřebu. Rafinovaný cukr můžete také nahradit stévií nebo erythritolem: oba jsou organického původu, sladké a – to je velká výhoda – neobsahují žádné kalorie.
Alkohol je buněčný toxin, který poškozuje tělo!
Pravděpodobně víte, že zvýšená konzumace alkoholu obecně není zdravá, ale 3) měli byste se mu pokud možno vyhnout, zvláště pokud máte artrózu. Alkohol je buněčný toxin, který organismus enormně zatěžuje a proti kterému se snaží bránit. Vaše tělo reaguje na buněčný jed obranným napětím , které dále zvyšuje již tak nadměrné napětí svalů a fascií, které jsou zodpovědné za artrózu.
Studie také ukazují, že chronická konzumace alkoholu brání regeneraci kostní tkáně a dalších typů tkání. 4) 5) Mnoho odborníků předpokládá, že pouhých 24 gramů alkoholu (asi dvě sklenice piva) denně může u dospělých způsobit dlouhodobé zdravotní problémy a poškození.
Naše doporučení:
I když se věda zcela neshoduje v otázce, jaké množství alkoholu má jaké účinky na jednotlivé tělo, doporučujeme pít co nejméně alkoholu. Zvláště pokud trpíte artrózou, alkohol může zhoršit vaše příznaky.
Jak vypadá zdravá strava při artróze?
Jakákoli zelenina pomáhá dodat tělu potřebné mikroživiny a vitamíny, které tak naléhavě potřebuje, zejména při artróze. Zelenina také poskytuje cennou vlákninu a druhotné rostlinné látky .
Naše doporučení:
Zelenina je nejlepší podávat jako hlavní zdroj výživy, pokud trpíte osteoartrózou. Nepřímo tak můžete snížit bolest, nastartovat metabolismus, snížit záněty a zmírnit problémy s klouby po celém těle. Doporučujeme zejména:
- Cibule
- Česnek
- Ředkev
- Brokolice
- Ředkev
- Křen
- Okurky
- Cuketa
- Chřest
- Špenát
- Pórek
- Červená řepa
- Sladké brambory
- Brambory se slupkou
- Všechny druhy zelí
- Luštěniny, jako jsou fazole
Zeleninu můžete zušlechtit kvalitním olivovým olejem, olejem z pšeničných klíčků, olejem z vlašských ořechů, lněným olejem nebo řepkovým olejem, který obsahuje hodně kyseliny linolové . Jedná se o omega 3 mastnou kyselinu, která působí antioxidačně a údajně také snižuje otoky kloubů (například při artritidě).
Lahodné vitamíny pro vaše zdraví
Ovoce a bobule jsou skutečné vitamínové bomby a poskytují vašemu tělu mnoho základních mikroživin. Citrusové plody jako citrony nebo pomeranče například obsahují hodně vitamínu C, který chrání buňky těla, je potřebný pro pojivové tkáně a hojení ran.
Ale lahodné ovoce také poskytuje cennou vlákninu : Německá společnost pro výživu doporučuje jíst alespoň 30 gramů vlákniny denně. Jen dvě velká jablka poskytují 12 gramů vlákniny. Mezi další ovoce bohaté na vlákninu patří hrušky, pomeranče, rybíz, jahody a banány.
Naše doporučení:
Pro pacienty s artrózou je nejlepší dopřát si každý den porci ovoce, které svému tělu dodá důležité vitamíny a mikroživiny. Doporučujeme zejména:
- Jablka
- Jahody
- Maliny
- Borůvky
- Ostružiny
- Citrusové plody
- Broskve
- Modré hrozny
- Sauerkirchen
- Švestky
Malí dodavatelé živin
Ořechy poskytují důležité minerály a vitamíny, zejména vitamíny ze skupiny B a vitamín E. Jsou také dobrým zdrojem draslíku, sodíku, hořčíku a fosforu . Často se varuje, že ořechy mají také velmi vysoký obsah tuku, ale ořechy obsahují především mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny, které mají pozitivní vliv na organismus.
Naše doporučení:
Hrst ořechů je ideálním doplňkem k zelenině a ovoci na denním menu. Doporučujeme zejména:
- Kešu ořechy
- Vlašské ořechy
- Lískové oříšky
- Mandle
Antioxidanty v bylinkách a koření
Mnoho lidí si myslí, že bylinky a koření jsou prostě pěkný doplněk ke zlepšení chuti nebo vzhledu jídla. Ale je v nich mnohem víc než jen být viděn jako okrajové postavy na talíři. Například kurkumin v koření kurkuma má antioxidační a protizánětlivé účinky . Vysoce kvalitní cejlonská skořice je bohatá na polyfenoly a antioxidanty, které chrání tělo před škodlivými volnými radikály a tím předcházejí zánětům. Bylinky jako medvědí česnek nebo bazalka dokážou snížit krevní tlak a také působí protizánětlivě.
Naše doporučení:
Doporučujeme jíst divoké byliny a také doporučujeme následující bylinky a koření:
Šťavnaté bylinky
- rozmarýn
- šalvěj
- bazalka
- petržel
- oregano
- pažitka
- tymián
- libeček
- koriandr
- kopr
Intenzivní koření
- kurkuma
- zázvor
- skořice
- chilli
3. Stačí na artrózu zdravá strava?
Zdravá strava je důležitým předpokladem pro optimální podporu organismu při problémech s kostmi, klouby a chrupavkami.
- Aby se živiny dostaly do buněk, které tvoří nové vrstvy chrupavky, je nezbytný kvalitní pohyb. Samotná kloubní chrupavka nemá žádné krevní cévy. Z tohoto důvodu musí cvičení zajistit transport živin ze synoviální tekutiny do chrupavky.
- Cvičení navíc stimuluje krevní oběh, dokáže snížit nadváhu a dodatečně zpomalit zvýšené opotřebení kloubů a chrupavek. Mnoho našich pacientů, kteří pravidelně cvičí, potřebuje dlouhodobě nižší dávku léků proti bolesti nebo se bez nich dokonce úplně obejde.
Přihlaste se k odběru našeho bezplatného zpravodaje. Nejaktuálnější informace vám poskytujeme jednou měsíčně.