sklenice se smoothie drinkem a skleněným brčkem

Detox: průvodce detoxikací

Průvodce detoxikací

Náš průvodce detoxikací je třetí částí naší detoxikační série. V prvním díle ( Detoxikace je důležitější než kdy jindy ) jsme si vysvětlili, které toxiny každý den ohrožují tělo, jak přesně funguje tělu vlastní detoxikace a které orgány, tělesné systémy a enzymy se podílejí na každodenním vylučování toxinů.

Druhý díl naší detoxikační série ( Celostní detoxikace ) je o tom, jaká opatření jsou nezbytná, pokud chcete podpořit a posílit vlastní detoxikační aktivity těla.

Vždy je nejlepší detoxikovat individuálně

Třetí část zde prezentovaná nyní představuje konkrétní návod na celostní detoxikaci, která se provádí léčebně – např. jednou ročně – lze provést. Jako vždy je tento průvodce pouze návrhem a nemusí být vhodný pro každého.

Nejlépe se přizpůsobí vaší osobní citlivosti, intoleranci, možnostem atd. – nejlépe společně s celostním lékařem nebo alternativním praktikem.

Navíc NENÍ to léčba, která by měla být použita v případě akutní otravy nebo pokud je známa specifická toxická expozice. V těchto případech by měl lékař výslovně požádat lékaře, aby dotyčný toxin odstranil.

Nejprve určete toxickou expozici a poté detoxikujte

Pokud byste si jej chtěli před detoxikací nechat zkontrolovat, zda jste vůbec vystaveni toxinům a především, které toxiny by pro vás mohly být problematické, lze to provést rozborem vzorku vlasů nebo nehtů.

Detoxikace: Postup

Celostná detoxikace je především o posílení vlastní schopnosti těla detoxikovat. Toho lze dosáhnout následovně:

1. Zajistěte si zdravé detoxikační orgány!

Pečujte o své detoxikační orgány (střeva, játra, ledviny, lymfatický systém). Za tímto účelem lze v pravidelných intervalech provádět vhodné čisticí programy.

  1. Očista střev
  2. Čištění ledvin
  3. čistí játra a
  4. Lymfatické čištění .

Tento bod se ideálně provádí před detoxikací. Jaké čištění je nutné a v jakém pořadí je možné, najdete vysvětlení zde: Plánovač detoxikace

Jednotlivé složky těchto ošetření jsou však často dostačující a lze je snadno začlenit do běžného života, takže nemusíte každé z těchto ošetření absolvovat celé. Podívejte se na to, jak se cítíte, a na své jednotlivé slabé stránky – a pamatujte si:

Každé jednotlivé ošetření působí celostně, takže samozřejmě působí pozitivně nejen na příslušný orgán, ale i na všechny ostatní orgány a tím i na celý organismus.

Možná, že pití většího množství vody a občasné pití ledvinového čaje postačí, aby se vaše ledviny dostaly do dobré kondice. A vaše játra mohou být spokojená, když si dáte 4týdenní kúru ostropestřce . Pokud jde o střeva, změna stravy v kombinaci s probiotiky často pomáhá při chronických potížích (např. zácpa) – a pro lymfatický systém není nic lepšího než cvičení!

2. Snižte příjem jedu co nejvíce!

Příjem jedu můžete snížit pomocí následujících opatření:

  1. Preferujte biopotraviny
  2. Vyhněte se plastům (např. obalům).
  3. Používejte přírodní kosmetiku
  4. Léky užívejte pouze v případě, že není jiná možnost
  5. Nechoďte, nejezděte na kole ani neběhejte po rušných ulicích

3. Zabraňte vstřebávání toxinů ze střev!

Nevyhnutelné toxiny požité s jídlem obvykle přecházejí ze střev do krevního oběhu. Probiotika, chlorofyl, bentonit, zeolit ​​a aktivní uhlí, stejně jako dobrý přísun železa, vápníku a zinku, zabraňují nebo minimalizují vstřebávání toxinů ze střeva.

Prvních pět může dokonce detoxikovat aflatoxiny (plísňové toxiny), ale také mnoho dalších environmentálních toxinů a těžkých kovů (olovo a kadmium).

A i když se do krve dostanou jedy, některé minerály, jako např. Hořčík a křemík zabraňují usazování toxinů ve tkáni. Dobrý přísun minerálních látek a stopových prvků je proto důležitým předpokladem dobré odolnosti vůči škodlivým látkám a toxinům.

*Velmi dobrým přípravkem pro základní zásobu nejdůležitějších minerálů a stopových prvků je multivitamin a minerály. Jediné, na co je třeba myslet, je dodatečný přísun křemíku.

4. Zlepšete průtok žluči!

Jedy se také přenášejí z jater do střev ve žluči. Čím lépe funguje tok žluči, tím více toxinů může být vyloučeno stolicí – tím lépe, samozřejmě, pokud se jeden či druhý z kandidátů na vázání škodlivin uvedených pod 3 nachází ve střevě.

Tok žluči může kupř. B. lze stimulovat následujícími hořkými látkami:

  1. Výtažek z artyčoku
  2. Hořký základní prášek
  3. bylinné elixíry bez alkoholu
  4. kurkumin
  5. Pampelišky ze zahrady

Extrakt z hořkého artyčoku také chrání játra před oxidačním poškozením. Totéž platí pro žlutý komplex účinných látek vyrobený z kurkumy: Kurkumin chrání játra před toxiny, např. z arsenu, kadmia, chrómu, olova a rtuti. Pokud jde o rtuť, kurkumin může dokonce konkrétně pomoci odstranit rtuť .

V přítomnosti kurkuminu dochází méně často k poškození tkání (v důsledku toxinů). Kurkumin také zabraňuje poklesu hladiny antioxidantů v těle (např. snížení hladiny glutathionu) a chrání mitochondrie v buňkách před poškozením ( –> ).

5. Dbejte na dostatečný přísun antioxidantů!

Antioxidanty chrání buňky těla před poškozením způsobeným jedem a někdy jsou silnými stimulanty vlastní detoxikace těla. Mezi tyto antioxidanty patří:

  1. vitamíny C a E
  2. kurkumin
  3. Sulforaphane
  4. Pycnogenol (extrakt z borové kůry)
  5. resveratrol
  6. Lykopen
  7. kapsaicin
  8. Extrakt ze zeleného čaje
  9. OPC
  10. kvercetin
  11. Astaxanthin atd.

Vyberte si dva až tři z nich a kombinujte je, protože antioxidanty se mohou navzájem posilovat a také se znovu a znovu aktivovat.

Zdravá strava poskytuje dostatek vitaminu C , ale často nestačí, když organismus musí dělat tak náročnou práci, jako je detoxikace. Na jedné straně lze vitamín C získat prostřednictvím přírodního prášku vitamínu C, např. lze vzít z třešně acerola. K detoxikaci jsou však nutné vyšší dávky vitamínu C, které již nelze užívat přírodními doplňky vitamínu C.

* Zde najdete kapsle s vitamínem C šetrným k žaludku (postupně uvolňující se vitamín C s 500 mg na kapsli)

Speciálním antioxidantem je kyselina alfa lipoová. V rámci detoxikace nabízí zcela speciální výhody: Mimo jiné pomáhá eliminovat jedy rozpustné ve vodě a v tucích a váže je tak, aby se toxické látky (např. těžké kovy) snadno eliminovaly. Působí také silně na reaktivaci jiných antioxidantů.

Detoxikační kúra s kyselinou alfa-lipoovou

Pokud je pro vás níže uvedená detoxikační kúra příliš rozsáhlá, detoxikační kúra samotnou kyselinou alfa-lipoovou je alternativou, se kterou se zbavíte velké části svých toxinů. Ale kyselina alfa lipoová by také měla obsahovat alespoň jeden antioxidant, jako jsou: B. Kurkumin nebo OPC lze kombinovat.

* Kyselinu alfa lipoovou najdete zde .

Také by dávalo smysl hlídat si zásoby minerálů, protože kyselina alfa-lipoová může také vázat a odstraňovat minerály. Užívá se proto s odstupem minimálně 1 hodiny od minerálních přípravků a také v intervalech mezi jídly, aby se riziko navázání minerálů snížilo na minimum. Pokud je to možné, užívejte kyselinu alfa-lipoovou ráno a minerály večer nebo naopak.

Vzhledem k tomu, že během detoxikace – jak je doporučeno výše – zajistíte dobré vstřebávání minerálů tak jako tak, je to zde menší problém. Minerály však pro jistotu užívejte 4 až 6 týdnů po ošetření kyselinou alfa lipoovou.

6. Zlepšete schopnost svého těla detoxikovat!

Konkrétně můžete zlepšit detoxikační schopnost svého těla mimo jiné zvýšením hladiny * glutathionu (glutathion je jednou z nejdůležitějších složek detoxikačního systému těla).

Rostlinné látky a stopové prvky

Hladina glutathionu se zvyšuje pomocí kupř. Například sulforafan, kurkumin, extrakt ze zeleného čaje a česnek. Kromě toho byste měli optimalizovat svůj přísun zinku a selenu, protože tyto dva stopové prvky jsou potřebné pro tvorbu detoxikačních enzymů.

Vidíte, že zde je znovu ukázán princip holismu a jsou zde opět uvedeny výše uvedené léky, protože každá jednotlivá látka má několik účinků současně.

Chlorofyl

Výše zmíněný chlorofyl také stimuluje tělu vlastní detoxikaci, aktivuje detoxikační enzymy a zároveň dokáže snížit hladinu aflatoxinů. Chlorofyl se nachází ve veškeré zelené listové zelenině.

Zelené smoothie je nejlepší způsob, jak získat chlorofyl. Alternativně nebo dodatečně můžete použít chlorofylové kapky. Chlorella, spirulina, prášek z ječmenné trávy nebo kopřivový prášek jsou také velmi dobrým zdrojem chlorofylu.

* Kapky chlorofylu najdete zde

Vitamíny A a B

Vitamíny A a kvalitní komplex vitamínů B také podporují detoxikaci – konkrétně detoxikační fázi I (podrobnosti o detoxikačních fázích si můžete přečíst v našem prvním díle detoxikační série, první odkaz v tomto textu nahoře).

Vitamín A lze nejlépe vstřebat prostřednictvím potravin bohatých na beta-karoten, protože beta-karoten může být v těle přeměněn na vitamín A podle potřeby. Mezi potraviny bohaté na beta-karoten patří: B. Mrkev a zelená listová zelenina, dále spirulina a chlorella (denní dávka 4 gramy poskytuje přibližně tolik betakarotenu jako 100 g mrkve).

Alternativně můžete v případě potřeby použít také kapky vitamínu A (např. pokud se nedostanete do dostatečného množství zeleniny bohaté na betakaroten).

* Kapky vitaminu A najdete zde

Spermidin

Spermidin je látka, která může podporovat autofagii, vlastní proces čištění buňky. Čím čistší je jednotlivá buňka, tím zdravější a výkonnější je celý organismus. Proto je spermidin také považován za látku proti stárnutí. Zvláště vysoké hladiny spermidinu mají lidé, kteří dosahují vysokého věku. Spermidin lze konzumovat s určitými potravinami nebo jako doplněk stravy

Zdravé stravování

Nezdravá strava oslabuje schopnost těla detoxikovat, kupř. jíst cukr. Jezte proto s nízkým obsahem cukru, s vysokým obsahem živin a vlákniny a rostlinného původu.

Důležité: Vhodný a komplexní přísun životně důležitých látek!

Jak vidíte, komplexní zásoba vitamínů, antioxidantů a minerálů je pro správnou detoxikaci to nejlepší a snad neexistuje žádný vitamín nebo minerál, který by se v nějakém bodě detoxikačního systému těla nezapojil.

Vyvarujte se tedy v tomto ohledu jakýmkoli nedostatkům! Protože i nedostatek jediné životně důležité látky může snížit aktivitu detoxikačních enzymů! Nebuďte však příliš aktivní. Přijímejte tedy pouze ty minerály a stopové prvky, které potřebujete a pouze ve správné dávce.

V případě pochybností vám celostní zdravotní poradce nebo alternativní praktik nebo lékař se specializací na ortomolekulární medicínu pomůže identifikovat nedostatky a zjistit pro vás optimální dávku potřebných životně důležitých látek.

V konzumaci životně důležitých látek, které užíváte jako doplňky stravy, byste měli pokračovat minimálně 4 až 6 týdnů po specifické detoxikační kúře.

Doprovodná opatření k detoxikační kúře

Kromě detoxikace doporučujeme vzít v úvahu následující tipy:

  1. Strava : Při detoxikaci byste samozřejmě měli jíst co nejzdravěji. Denně pijte zelené smoothie, protože do něj můžete přimíchat mnoho nezbytných doplňků, jako například: Moringa a kopřivový prášek a také vitamín C. Zařaďte do svého jídelníčku také česnek, hořčici, kari, zázvor, rozmarýn a petržel. Ten druhý prý dokonce dokáže chránit před rakovinou plic (neutralizuje škodlivé toxiny ze vzduchu, který v těle dýcháme). Jednoduše přidejte spoustu petrželky do svého denního zeleného smoothie.
  2. Přerušovaný půst : Kdo opakovaně mlsá nebo se přejídá, přetěžuje svůj organismus a vlastní detoxikační schopnosti. Přerušovaný půst (dlouhé pauzy mezi jídly a prodloužení doby nočního hladovění ideálně na 16 hodin) pomáhá stimulovat tzv. autofagii , která označuje schopnost každé jednotlivé buňky detoxikovat se.
  3. Hořčík : Pokud vaše strava obsahuje nízký obsah hořčíku, měli byste také užívat doplněk hořčíku, abyste získali alespoň 400 až 600 mg hořčíku denně. Minerál aktivuje v těle tolik enzymových reakcí, že si při detoxikaci nemůžete dovolit nedostatek hořčíku.
  4. Pijte vodu : Během detoxu nezapomeňte hodně pít, alespoň 30 ml vody na kilogram tělesné hmotnosti.
  5. Podporujte vyprazdňování : Trpíte-li během detoxikační kúry zácpou, zajistěte pravidelnou a denní stolici, aby toxiny mohly co nejrychleji opustit tělo. K tomuto účelu můžete použít klystýry , zvýšit užívání lněného semínka nebo psyllia , jíst namočené sušené švestky atd. Pokud užíváte hořčík ve formě citrátu hořečnatého, může mít i tento mírný projímavý účinek – v závislosti na dávce.
  6. Cvičení, sauna a studené sprchy : Cvičení zrychluje metabolismus, a proto velmi dobře podporuje vylučování toxinů. Dbejte proto na to, abyste během detoxikační kúry hodně cvičili (ne však ve dnech po očkování! V tomto případě byste se neměli fyzicky namáhat!). Vylučování toxinů lze stimulovat i pomocí sauny, zejména následnými studenými sprchami, studenými sprchami nebo ledovými koupelemi.

Celostní detoxikační kúra

Ze všech výše uvedených informací např. sestavit následující celostní detoxikační kúru, která se provádí minimálně po dobu 4 týdnů.

Kúra může samozřejmě sestávat i z menšího počtu složek a závisí v neposlední řadě na stavu životně důležitých látek, stravě a celkovém zdravotním stavu detoxikující osoby. Je lepší volit méně přípravků a více dbát na pohyb a zdravou stravu! Není neobvyklé, že lidé užívají spoustu přípravků, ale úplně zapomínají na základy (výživa, cvičení, spánek, zvládání stresu).

Pokud máte chronické problémy, měli byste se před detoxikací poradit se svým lékařem, protože některé léky nelze použít u všech nemocí. Například výtažek z artyčoku nebo kurkumin se nedoporučuje, pokud jsou přítomny velké žlučové kameny, protože by se mohly uvolnit a způsobit koliku.

  1. Bentonit nebo zeolit ​​(jednou denně)
  2. * Sulfur (1x denně)
  3. * Kurkumin (1-2x denně)
  4. * Extrakt z ostropestřce mariánského a/nebo extrakt z artyčoku (dvakrát denně)
  5. * Kyselina alfa-lipoová (dle návodu výrobce nebo v závislosti na dávkování příslušných kapslí – např. 2 x 150 mg nebo 1 x 300 mg)
  6. Vitamin B komplex (dvakrát denně), např. * MedPharma B-komplex Forte
  7. Vitamin C (dvakrát denně), např. * Nativní Vitamin C 1000 mg v kapsli
  8. Křemík pro eliminaci hliníku (pijte ve vodě po celý den), např. Křemík z Islandu
  9. selen (1x denně), např. * Bioaktivní Selen+Zinek FORTE
  10. Chlorofyl kapky (dvakrát denně), např. * * Kapky chlorofylu
  11. Probiotika (1 – 2 x denně), např. * MOVit Probiotika EXTRA STRONG
  12. Základní minerální přísun (2x denně), např. * Mineral chelát komplex

 

Návod na detoxikační kúru

Následující návody k detoxikaci jsou určeny pouze jako příklady a orientační a lze je většinou snadno přizpůsobit vlastnímu každodennímu životu. Je zvláště důležité začít s nízkými dávkami a zvyšovat je pouze pomalu. Pokud se necítíte dobře, opět snižte dávky. Maximální dávka je založena na informacích poskytnutých příslušným výrobcem, které se mohou lišit v závislosti na produktu, proto zde neuvádíme žádné množství.

  1. 6:15: Začněte den velkou sklenicí vody a přidejte bentonit nebo zeolit
  2. 7:30: Vezměte si probiotika a snídejte. K snídani si vezměte komplex vitamínů B a minerální doplněk.
  3. 11:00: Vezměte si antioxidanty, např. Sulforaphane, OPC, Pycnogenol, Resveratrol nebo podobné.
  4. 12:00: Vezměte extrakt z ostropestřce mariánského/výtažek z artyčoku, vitamín C a chlorofyl s trochou tekutiny.
  5. 12:30: Podává se oběd, plus kurkumin, vitamin B komplex a také minerální doplněk a selen.
  6. Od 14 hodin: Během odpoledne vypijte asi 1 litr vody, přidejte do vody křemík.
  7. 15:00: Vezměte kyselinu alfa-lipoovou (100 – 150 mg)
  8. 18:45: Ostropestřec mariánský/extrakt z artyčoku, vitamín C, chlorofyl a vybraný antioxidant (např. sulforafan, OPC, pycnogenol, resveratrol atd.) zapijte trochou vody.
  9. 19:00: Podává se večeře plus kurkumin
  10. 22:00: Užijte druhou dávku kyseliny alfa-lipoové (100 – 150 mg – nebo pokud užíváte kyselinu alfa-lipoovou pouze večer 300 mg)

Detoxikace při užívání léků

Pokud potřebujete užívat léky, proberte plánovanou detoxikační kúru se svým terapeutem nebo alternativním lékařem.

Důležitá poznámka

Tento článek byl napsán na základě současných studií (v době publikace), ale nelze jej použít pro vlastní diagnostiku nebo samoléčbu a nenahrazuje návštěvu vašeho lékaře. Jakékoli opatření (ať už z tohoto či jiného našeho článku) proto vždy nejprve proberte se svým lékařem.

Pomoz svým přátelům a pošli to dál