Než si hořčík koupíte, věnujte pozornost následujícím bodům
Užíváte doplněk hořčíku? Nebo byste si chtěli hořčík brzy koupit ? Často si kladete následující otázky:
- Jaká je jeho biologická dostupnost?
- Jaké má dávkování?
- Vyhovuje to mně a mým osobním potřebám?
- Vyhovuje mým příznakům?
Teprve když si tyto otázky vyjasníte, můžete si být jisti, že kupujete ten správn7 hořčík pro vás a tím dosáhnete nejlepšího možného efektu.
Co proti nedostatku hořčíku?
Mnoho lidí trpí nedostatkem hořčíku. Většina lidí ani neví. Protože nedostatek hořčíku se nemusí vždy „jen“ projevit křečemi v nohou.
Mnoho dalších příznaků může naznačovat nedostatek hořčíku. Nedostatek hořčíku zvyšuje riziko mnoha nemocí (může dokonce vyvolat infarkt), zhoršuje již existující nemoci a činí vyléčení nepravděpodobným.
Nezáleží na tom, jaký je váš problém – zda deprese, menstruační křeče, křeče, svalová slabost, migrény, poruchy spánku, nervozita, gastrointestinální problémy, kardiovaskulární onemocnění, vysoký krevní tlak, úzkost, podrážděnost, chronické bolesti, nedostatek vitamínu D (je zapojen hořčík při aktivaci vitaminu D), zapomnětlivost, cukrovka nebo těhotenské problémy – zkontrolujte, zda jsou vaše potřeby hořčíku splněny a v případě potřeby hořčík užívejte!
V těchto případech je zvýšená potřeba hořčíku
Mnoho faktorů může zvýšit vaše osobní požadavky na hořčík. Pokud například užíváte léky, měli byste mít na paměti, že některé léky zvyšují potřebu hořčíku. Patří mezi ně některá antihypertenziva, kortizon, antikoncepční pilulky, laxativa, imunosupresiva, metotrexát (např. na revmatismus) a mnoho dalších. Nejlepší je zeptat se svého lékárníka, zda váš lék není lupič hořčíku.
Zvyšuje se také potřeba hořčíku
- během těhotenství a kojení,
- v soutěžním sportu,
- ve stáří,
- ve stresových situacích (stresové hormony zajišťují zvýšené vylučování hořčíku močí),
- při onemocnění ledvin,
- s cukrovkou,
- s anorexií,
- u chronických zánětlivých onemocnění střev
- v případě vyhoření
- při vystavení hliníku (hliník vytlačuje hořčík),
- s nedostatkem vitamínů B1 a B6
- a při rekonvalescenci (například po mrtvici, srdečním infarktu, infekcích nebo jiných akutních onemocněních)
Díky tomu si hořčík kupuje stále více lidí, protože správný doplněk stravy s hořčíkem je velmi vhodný pro navrácení hladiny hořčíku v těle a rychlé zmírnění příznaků způsobených nedostatkem hořčíku.
Čistý hořčík není dostupný pouhým smrtelníkům, a to je dobře, protože je vysoce výbušný a má tendenci vzplanout s bouřlivými účinky. Při nákupu hořčíku tedy vždy dostáváte SLOUČENINU hořčíku, tedy hořčík, který je kombinován s jinou látkou.
Tyto sloučeniny hořčíku existují
Existují následující sloučeniny hořčíku:
- Citrát hořečnatý: Hořčík vázaný na citrát, sůl kyseliny citrónové
- Uhličitan hořečnatý: Hořčík vázaný na uhličitan, sůl kyseliny uhličité
- Glycinát hořečnatý: Hořčík vázaný na aminokyselinu glycin
- Orotát hořečnatý: Hořčík vázaný na orotát, sůl kyseliny orotové
- Síran hořečnatý: Hořčík vázaný na síran, sůl kyseliny sírové. Síran hořečnatý je také známý jako Epsomská sůl nebo Epsomská sůl. (Neplést s Glauberovou solí (= síran sodný)).
- Oxid hořečnatý: Hořčík vázaný na oxid (vzniká při spalování hořčíku)
- Magnesium malát: Hořčík vázaný na malát, sůl kyseliny jablečné
- Chlorid hořečnatý: Hořčík vázaný na chlorid, sůl kyseliny chlorovodíkové (= kyselina chlorovodíková)
- Magnesium Threonate: Hořčík vázaný na threonát, sůl kyseliny threonové
- Taurát hořečnatý: Hořčík vázaný na taurát, sůl taurinu , kyselinu aminosulfonovou
Pokud tedy užijete některý z těchto prostředků, pocítíte nejen účinek hořčíku, ale také účinek látky, se kterou je váš hořčík spojen. Už víte, proč užíváte HOŘČÍK. Jaké další účinky s sebou ale přinášejí orotát, citrát, threonát nebo glycinát? A jak je to s biologickou dostupností těchto doplňků hořčíku?
Který hořčík má nejlepší biologickou dostupnost?
Biologická dostupnost znamená, kolik z obsaženého hořčíku dokáže organismus skutečně vstřebat a využít. A jak moc – např. kvůli špatné rozpustnosti – jednoduše se vylučuje močí.
Bohužel existuje jen několik studií, které by porovnávaly biologickou dostupnost několika sloučenin hořčíku. Zvláště špatně funguje oxid hořečnatý, zatímco citrát hořečnatý a orotát hořečnatý jsou považovány za sloučeniny s nejlepší biologickou dostupností, následované chloridem hořečnatým, uhličitanem hořečnatým a chelatovanými sloučeninami hořčíku (hořčík vázaný na aminokyseliny (např. glycinát hořečnatý)).
Přestože existovala studie (Shechter et al., 2012), ve které si oxid hořečnatý vedl dobře a dokonce dokázal výrazněji snižovat hladinu LDL cholesterolu a hladinu celkového cholesterolu a zároveň zvyšovat hladinu hořčíku lépe než citrát hořečnatý, studie, ve kterých převládající citrát hořečnatý má lepší biologickou dostupnost – pokud není oxid hořečnatý kombinován s jinou sloučeninou (glycerofosfát hořečnatý), který měl ještě lepší biologickou dostupnost než citrát hořečnatý.
V posledních letech se přidává hořečnatý threonát, který má údajně ještě lepší biologickou dostupnost a zejména je prý prostupnější pro mozek než všechny ostatní sloučeniny hořčíku, a proto má prý příznivý vliv na psychiku a kognitivní funkce. problémy.
Rozdíly v biologické dostupnosti jsou často, ale nejsou tak výrazné, aby sloučeniny s nižší biologickou dostupností vůbec nefungovaly. Často jednoduše trvá déle (2 hodiny), než se vstřebávají, zatímco citrát hořečnatý a orotát cirkulují v krevním řečišti poměrně rychle po požití (10 až 30 minut).
Nejlepší doplňky hořčíku
Níže vám představíme nejběžnější hořčíkové přípravky a vysvětlíme jejich vlastnosti. Poté si budete moci koupit hořčík, který je pro vás nejlepší.
Pokud si po zavedení různých preparátů nejste jisti, může pro Vás být variantou i kombinovaný preparát, např. tento * komplex hořčíku .
1. Citrát hořečnatý – na zácpu a ledvinové kameny
Citrát hořečnatý je považován za sloučeninu hořčíku s nejlepší biologickou dostupností. Jak je však vysvětleno výše, to ve skutečnosti nic neznamená. Přestože se citrát hořečnatý rychle vstřebává, vyvstává otázka, zda je to skutečně žádoucí a užitečné, nebo zda by dávalo větší smysl pomalé, kontinuální vstřebávání – jak je u uhličitanů obvyklé.
V každém případě citrát hořečnatý pomáhá urychlit střevní pohyby, což podporuje trávení a vede ke snadnému vyprazdňování, takže citrát hořečnatý je často vhodný pro každého, kdo má pomalé trávení nebo chronickou zácpu , a to již od malých dávek (od 150 mg denně) .
Citrát navíc pomáhá předcházet nebo dokonce rozpouštět ledvinové kameny.
* Citrát hořečnatý jako prášek seženete zde .
2. Uhličitan hořečnatý – na pálení žáhy
Uhličitan hořečnatý se velmi často prodává jako doplněk hořčíku. Uvádí se, že uhličitan hořečnatý má nízkou biologickou dostupnost, pouze 30 procent. Ale to může být způsobeno metodami měření (vylučování močí), protože uhličitany se vstřebávají pomalu během hodin a ne rychle jako citráty (viz 1 výše).
Vzhledem k tomu, že uhličitan hořečnatý má účinek inhibující kyselost, je vhodný pro lidi s pálením žáhy. Pokud tedy užíváte antacida kvůli pálení žáhy a nyní chcete užívat uhličitan hořečnatý, můžete antacida snížit. Uhličitan hořečnatý má projímavý účinek pouze ve vyšších dávkách. Proto jej mohou užívat lidé, kteří buď dobře tráví, nebo již mají řídkou stolici.
Mořský korál Sango je úžasným zdrojem obzvláště snadno vstřebatelného a velmi přírodního uhličitanu hořečnatého.
* Produkty s mořským korálem Sango najdete pod předchozím odkazem.
3. Magnesium bisglycinate (chelát hořečnatý) – pro lepší spánek
Bisglycinát hořečnatý se někdy jednoduše nazývá glycinát hořečnatý nebo také chelátovaný hořčík nebo chelát hořečnatý.
Bisglycinát hořečnatý je organická sloučenina hořčíku, což znamená, že hořčík je vázán na aminokyselinu (glycin). Aminokyselina chrání citlivé sliznice v trávicím traktu před podrážděním způsobeným hořčíkem – což může vést k žaludečnímu tlaku nebo jiným problémům s jinými hořčíkovými přípravky, proto je bisglycinát hořečnatý považován za zvláště dobře snášený.
Kromě toho se bisglycinát hořečnatý velmi dobře vstřebává, protože – navázaný na aminokyselinu – nemusí procházet obvyklými cestami vstřebávání a nemusí tedy soupeřit s jinými minerály o vstřebávání do krevního řečiště. Stejně tak chelátovaný hořčík nemůže být vázán tzv. antinutrienty (např. kyselina fytová).
Bisglycinát hořečnatý má také nejnižší riziko způsobení průjmu, a proto výrazně neovlivňuje vylučování stolice a střevní motilitu. Pro organismus je tedy nejbezpečnější a nejlepší možností, jak napravit dlouhodobý nedostatek hořčíku.
Glycin má také zajímavé účinky na centrální nervový systém. Tam má glycin uklidňující a relaxační účinek prostřednictvím svého vlivu na N-methyl-D-aspartátové receptory a glycinové receptory. Bisglycinát hořečnatý přináší do vašeho života relaxaci a lepší spánek.
Ve dvou klinických studiích na lidech bylo prokázáno, že 3 gramy glycinu užívané před spaním zlepšují spánek a snižují denní ospalost. Pokud však chcete užívat glycin v této dávce, doporučujeme užívat čistý glycin.
I vysoce kvalitní tobolka bisglycinátu hořečnatého poskytuje pouze kolem 600 mg glycinu, takže byste potřebovali pět tobolek, což by pak mohlo vést k příliš vysoké dávce hořčíku. (bis)glycinát hořečnatý se skládá z přibližně 12 procent hořčíku a 88 procent glycinu.
Nicméně glycinát hořečnatý v obvyklém dávkování 3 – 4 kapsle – užívaný 30 minut před spaním – může pomoci uklidnit a uvolnit se.
* Zde můžete získat bisglycinát hořečnatý .
4. Magnesium orotate – pro kardiovaskulární systém
Orotát hořečnatý má velmi dobrý vliv na kardiovaskulární systém. Orotate je sůl kyseliny orotové, která mimo jiné dokáže stimulovat tvorbu energie v srdci.
Orotát hořečnatý je ve východní Evropě předepisován jako kardiovaskulární lék od 70. let 20. století. Různé studie nyní tuto tradici potvrzují, protože orotát hořečnatý může zlepšit toleranci zátěže a vaskulární funkci u pacientů s onemocněním koronárních tepen. Kromě toho orotát hořečnatý zvyšuje míru přežití u lidí se srdečním selháním, zlepšuje kvalitu jejich života a snižuje jejich příznaky.
Pro srdce je ideální, pokud se orotát hořečnatý užívá v kombinaci s draslíkem. Draslík totiž zvyšuje účinek hořčíku a zlepšuje jeho vstřebávání do buňky. Konkrétní dávky hořčíku a draslíku je však třeba konzultovat s kardiologem.
* Zde můžete získat Magnesium Orotate .
5. Síran hořečnatý – projímadlo
Síran hořečnatý, také známý jako Epsomská sůl nebo Epsomská sůl, je silné projímadlo, a proto se často doporučuje pro půstové kúry , ale není vhodný pro každodenní suplementaci hořčíku.
Naopak síran hořečnatý, rozpuštěný ve formě ampulí a podávaný intravenózně, má nejvyšší rychlost absorpce, a proto je preferován před všemi ostatními sloučeninami v interní medicíně nebo urgentní medicíně. Navzdory intravenóznímu podání je však síran hořečnatý pro mozek méně biologicky dostupný než threonát hořečnatý – viz níže.
* Získejte síran hořečnatý zde .
6. Oxid hořečnatý – používá se jako projímadlo a antacidum
Oxid hořečnatý je jednou z nejběžnějších forem hořčíku prodávaných v lékárnách. Sloučenina se skládá z přibližně 60 procent hořčíku, ale biologická dostupnost je poměrně nízká.
Oxid hořečnatý se také používá jako laxativa nebo jako antacidum (k neutralizaci kyseliny v žaludku). Jinak tato sloučenina hořčíku nemá žádné zvláštní výhody.
7. Malát hořečnatý – povzbudí vás a zmírní bolest
Magnesium malát je zajímavou možností pro lidi, kteří jsou neustále unavení a vyčerpaní. Maláty jsou soli kyseliny jablečné a ta je zase vitalizující složkou enzymů, které hrají klíčovou roli v syntéze ATP a tím i při výrobě energie v našich buňkách. Vzhledem k tomu, že kombinaci hořčíku a kyseliny jablečné lze snadno rozložit, je malát hořečnatý velmi rozpustný a velmi biologicky dostupný.
Dr. GE Abraham jednou předpokládal, že fibromyalgie je výsledkem poruchy buněčného metabolismu. Produkce ATP je zde příliš nízká a vedlo by následně k chronické únavě. Kromě toho by se hromadila příliš vysoká hladina organických kyselin, což by pak mohlo vést k difuzní bolesti svalů.
Podle Abrahama suplementace stravy s malátem hořečnatým nyní dodává hořčík pro syntézu acetyl-CoA (meziprodukt při výrobě energie v buňce) a kyselina jablečná podporuje aktivitu malátdehydrogenázy, což zase snižuje kyselou zátěž. Bojuje se proti únavě a zmírňuje se bolest.
V Abrahamově studii s perorálním podáváním 300 až 600 mg hořčíku a 1200 až 2400 mg malátu denně po dobu 6 měsíců došlo k jasné úlevě od příznaků fibromyalgie. V případě fibromyalgie by samozřejmě měla být zavedena další opatření, ale rozhodně se zde doporučuje nutriční suplementace hořčíkem.
Magnesium malát se skládá z 15,5 procenta hořčíku a 84,5 procenta malátu. Související např. Magnesium malát kapsle od efektivní přírody , to znamená, že při dávce 5 kapslí byste zkonzumovali 375 mg hořčíku a 2125 mg malátu.
Nyní již znáte jednotlivé vlastnosti jednotlivých hořčíkových přípravků. Jak vysoká by měla být denní dávka hořčíku?
* Kapsle s magnesium malátem seženete zde .
8. Chlorid hořečnatý – k dispozici také pro vnější použití
Chlorid hořečnatý je často dostupný ze Zechsteinského moře, tedy z místních dolů. Obvykle je k dispozici jako prášek, který zamícháte do vody a vypijete. Každý, kdo trpí zácpou, může použít tuto formu hořčíku pro úlevu, protože chlorid hořečnatý má mírný nebo silný projímavý účinek – v závislosti na dávkování. V každém případě začněte s velmi malými dávkami (100 mg).
„Horčík z Mrtvého moře“ je také většinou chlorid hořečnatý.
Koupele nohou lze provádět i chloridem hořečnatým (stačí 100 g na koupel nohou, i když jinde se často doporučuje až 400 g, ale není to nutné). Kvůli těmto externím účelům je chlorid hořečnatý k dispozici ke koupi ve velkých kbelících.
Chlorid hořečnatý je také dostupný v tekuté formě, často označovaný jako hořčíkový olej, protože je na pokožce mastný. Nevytváří se však olejový film. „Olej“ můžete nanášet naředěný i neředěný na pokožku např. na popraskanou a suchou pokožku, bolesti, křeče apod. Po 20 minutách působení smyjte.
Chlorid hořečnatý může pálit a způsobit svědění na citlivé pokožce. Proto jej nejprve pečlivě vyzkoušejte. Hořčíkový olej lze použít i pro koupele nohou (25 ml na koupel nohou).
Často se uvádí, že hořčík se může vstřebávat kůží, včetně koupelí nohou nebo úplných koupelí. Není však jasné, do jaké míry je to možné. Při dodávce hořčíku bychom proto doporučovali nejen spoléhat na vnější aplikaci, ale užívat hořčík vždy i vnitřně.
* Zde můžete získat chlorid hořečnatý k perorálnímu podání.
9. Koloidní hořčíkový olej – zevně na pnutí
Zatímco chlorid hořečnatý uvedený pod 8. je na pokožce jednoduše mastný, ale není skutečným olejem a může pokožku dráždit, existuje také „skutečný“ hořčíkový olej, * koloidní hořčík (1000 ppm) ve slunečnicovém oleji, který kůže podráždí. Pouhých pár kapek tohoto vysoce koncentrovaného oleje prý stačí (při vnější aplikaci) k ulevujícímu účinku při napětí, křečích a bolestech.
10. Magnesium threonate – pro výkonný mozek
Treonát hořečnatý je sloučenina hořčíku a threonátu, soli kyseliny threonové. Ten zase vzniká v těle i při odbourávání vitaminu C, nejde tedy o cizorodou látku. Obsah hořčíku v hořečnatém threonátu je pouze kolem 8 procent, takže obvykle užíváte poměrně vysoké dávky (1,5 až 2 g), abyste dosáhli relevantního množství hořčíku. Ve 2 g je stále jen 160 mg, ale to je kompenzováno dobrou biologickou dostupností.
Magnesium threonate je známý pro svůj účinek na mozek, protože se říká, že proniká do mozku lépe než všechny ostatní sloučeniny hořčíku. Například slouží ke zlepšení soustředění, zapomnětlivosti, schopnosti učení se atd. a tím i k prevenci a doprovodné terapii demence.
Studie (na zvířatech) prokázaly, že magnesium threaonát může přispívat ke zvýšené tvorbě synapsí v mozku. Nervové buňky si vyměňují informace prostřednictvím synapsí. Čím lépe jsou nervové buňky vzájemně propojeny prostřednictvím synapsí, tím rychleji lze zpracovat dojmy, rychleji dokážeme myslet a reagovat a tím rychleji se můžeme učit nové věci. Stručně řečeno: čím více synapsí je, tím výkonnější je náš mozek.
Ve studii s osobami ve věku 50 až 70 let dostávali 1,5 nebo 2 g magnesium threonátu denně po dobu 12 týdnů (v závislosti na hmotnosti – cca 25 mg na kg tělesné hmotnosti). Účastníci měli již několik let mírné kognitivní poruchy, včetně poruch spánku a úzkosti. Kontrolní skupina byla v tomto ohledu zdravá.
Již po 6 týdnech se symptomy a krátkodobá paměť (pracovní paměť v prefrontálním kortexu) zlepšily. Po 12 týdnech se také zlepšila epizodická paměť (součást dlouhodobé paměti v hippocampu), takže sloučenina hořčíku je aktivní v různých oblastech mozku. Jeden konkrétní test (test TMT-B) zjistil, že výkonné funkce účastníků se zlepšily, jako by byli o 9 let mladší.
(Výkonné funkce se týkají všech kognitivních dovedností potřebných k řízení a kontrole vlastního chování za účelem dosažení konkrétního cíle, ať už jde o přípravu jídla nebo plánování a provedení složitého úkolu).
*Doporučujmem: zde najdete hořečnatý threonát
11. Hořčík z rostlin
Pokud chcete užívat všestranný, holistický doplněk hořčíku, který je zpracován co nejméně, pak si můžete vybrat přípravky, které byly získány z rostlin bohatých na hořčík. Jednou z takových rostlin či řas je tzv. mořský malát, který je dostupný i v bio certifikované formě, což u jiných hořčíkových přípravků obecně neplatí.
Hořčík z mořského malátu je údajně stejně biologicky dostupný jako citrát nebo chelát hořečnatý. Vzhledem k tomu, že mořský malát je mořská řasa, obsahuje také jód – 135 µg na denní dávku, což je více než polovina denní potřeby (denní potřeba jódu u dospělých se uvádí 180 až 200 µg). Pokud tedy stále potřebujete jód, je mořský malát dobrou volbou. Pokud se však musíte/chcete jódu vyhnout, měli byste použít jiný hořčíkový přípravek.
* Zde můžete získat přírodní hořčík z bio mořského malátu .
12. Magnesium taurát – posiluje srdce
Taurát hořečnatý obsahuje sůl taurinu, látku, která se stala známou jako přísada do energetických nápojů. Taurin je již dlouho dostupný jako doplněk stravy, protože posiluje srdce a celkově dodává více energie, ale zároveň dokáže zlepšit i noční spánek. Ideální je kombinace s hořčíkem, protože obě látky se mohou navzájem posilovat.
* Doporučujeme: komplex hořčíku, který také obsahuje taurát hořečnatý.
Správné dávkování hořčíku
Obecně platí, že jako doplněk stravy užíváte 300 až 600 mg hořčíku denně – v závislosti na vašich osobních potřebách. Chcete-li určit své potřeby, podívejte se na svou životní situaci (stres, sport atd.), své příznaky a obsah hořčíku ve vaší potravě (případně ve spolupráci s celostním poradcem pro zdraví a výživu) a poté se rozhodněte (po konzultaci s lékařem) , kolik hořčíku potřebujete.
Čím vyšší denní dávku hořčíku jste zvolili, tím lépe je rozdělit dávku do dvou a více denních dávek. Čím nižší je individuální dávka, tím více hořčíku se může vstřebat. Podrobnosti o tom jsme vysvětlili zde: Nedostatek hořčíku (v části „Dávkování hořčíku“)
Výše jsme zmínili situace, kdy se potřeba hořčíku zvyšuje. Například stres nebo vysoké sportovní nároky mohou vést k denní konzumaci 800 mg hořčíku.
Jasné zlepšení zdravotního stavu by mělo být pozorováno nejpozději po třech až čtyřech měsících užívání hořčíkového doplňku. Účinek hořčíku se však obvykle projeví již po několika dnech, v případě křečí dokonce okamžitě.
Draslík zlepšuje vstřebávání hořčíku
V každém případě dbejte na dostatečný přísun draslíku, protože draslík podporuje vstřebávání hořčíku. Dobrým zdrojem draslíku je zelená listová zelenina (např. řeřicha, petržel, kapusta atd.), ale také fenykl, pastinák a ředkvičky, stejně jako ořechy a semena (např. dýňová semínka, mandle atd.).
Mléčné výrobky mohou bránit vstřebávání hořčíku
Hořčík by se však neměl užívat s mléčnými výrobky, protože jejich vysoký obsah vápníku by mohl vést k inhibici vstřebávání hořčíku. Poměr vápníku a hořčíku v mléce je 10:1, u mléčných výrobků, jako je sýr, je ještě méně příznivý.
Průjem způsobený hořčíkem?
Typickým příznakem příjmu hořčíku je řídká stolice. Pro lidi, kteří mají tendenci trpět zácpou, je to skvělé, protože se zdá, že zácpa mizí.
Pokud se však objeví průjem, je to známka toho, že vám byl buď zvolen špatný přípravek hořčíku, nebo došlo k předávkování hořčíkem.
Zde změňte přípravu nebo začněte s menšími dávkami, které si rozdělte do více porcí denně a které opět pomalu zvyšujte, dokud nedosáhnete požadované dávky.
Průjem se také může objevit, pokud se hořčík užívá s tučnými jídly. Je proto lepší užívat hořčík s nízkotučným jídlem.
Pokud je nedostatek hořčíku v kombinaci s průjmem delší dobu, může být průjem způsoben nedostatkem hořčíku. Zde vedl nedostatek hořčíku k přebuzení střev, což by se nyní mělo zlepšit pravidelným příjmem hořčíku. Zde si samozřejmě můžete zakoupit hořčíkový přípravek, který nepůsobí projímavě, např. chelátovaný hořčík (glycinát hořečnatý).
Hořčík – jak užívat?
Ideální je užívat hořčík večer, jeho mírně zklidňující účinek je velmi příjemný. Přípravky s vysokým obsahem hořčíku jsou lépe snášeny, pokud se užívají s (ne příliš tučným) jídlem a ne na lačný žaludek.
Jaký hořčík koupit?
Nyní, když znáte vlastnosti jednotlivých sloučenin hořčíku a požadované dávkování, mělo by pro vás být snadné koupit hořčík, který je pro vás osobně vhodný.