Maca: Superpotravina z And
Maca je superpotravina jihoamerických Inků. Dnes se hlíza používá jako přírodní afrodiziakum a v přírodní medicíně se používá při nedostatku libida a erektilní dysfunkci, ale také při nenaplněné touze mít děti a v období menopauzy. Sportovci také používají Macu ke zlepšení výkonu, zatímco duševní pracovníci milují duševní bdělost, kterou Maca poskytuje. Maca toho ale umí ještě víc.
Maca z vysočiny Peru
Maca je hlízovitý kořen rostliny řeřichy peruánské z čeledi brukvovitých. Maca nejraději roste v Andách v nadmořské výšce přes 4000 metrů, kde robustní rostlina zdánlivě bez námahy vzdoruje větru, chladu a agresivnímu UV záření. Právě tuto extrémní robustnost dává každému, kdo ji konzumuje. Macu využívali již Inkové, když v 15. století postavili své tajemné město v horách – Machu Picchu. Stopy však vedou mnohem dále: Maca se údajně pěstovala před více než 2000 lety a byla ceněna jako posilující potravina. Španělé také rychle poznali sílu malé hlízy a vyváželi jí tuny do své domovské země.
Tradiční recepty s macou
V Peru se maca dodnes konzumuje jako zelenina – zejména domorodým obyvatelstvem – a je ctěna jako léčivá rostlina. Jsou extrémně ceněné pro svou přemrštěnou nutriční hodnotu a omlazující vlastnosti a často se jedí až třikrát denně.
K tomu se rostlina praží, vaří, smaží nebo zahřívá v popelu, poté se suší a poté mele. Domorodí obyvatelé And používají maca prášek jako mouku k pečení a vaření. Moderní recept na muffiny najdete na konci článku.
Tradičně se maca prášek jednoduše vmíchá do horké vody nebo mléka, čímž vznikne sladký výživný nápoj s kakaovým charakterem. Oblíbená je i maca kaše. K tomu se maca prášek smíchá s pyré a medem.
Maca v peruánské přírodní léčbě
V peruánské přírodní medicíně je hlíza maca známá pro své hřejivé vlastnosti. Podobně jako v čínské medicíně rozdělují obyvatelé Andy potraviny na ohřívací a ochlazující. Peruánci ji proto využívají i při artrotických problémech (revmatismus) a respiračních onemocněních, ale také k podpoře plodnosti u lidí a zvířat.
Samozřejmě, věda založená na důkazech se nyní vrhla také na malou hlízu a získala úžasné poznatky.
Bio maca prášek najdete zde:
Červený maca prášek na prostatu, plodnost, burn-out, deprese
Černý maca prášek na potence, spermie, svaly, libido, nervy a testosteron
Žlůtý maca prášek na postmenopauzu, libido, vitalitu
Maca tě nutí k chtíči
Asi nejznámější vlastností Macy je její afrodiziakální účinek. Četné studie se tímto tématem zabývaly a potvrzují sílu macy podporovat libido a potenci.
V roce 2008 studie Dr. Dording a kolegové z Massachusetts General Hospital v Bostonu publikovali (–>). Vědci zkoumali 16 účastníků (převážně žen) s průměrným věkem kolem třicítky. Všichni trpěli takzvanou sexuální dysfunkcí související se SSRI.
Termín SSRI označuje skupinu antidepresiv, jejichž vedlejší účinky mohou zahrnovat sexuální poruchy široké škály typů, jako jsou: snížené nebo zcela vymizené libido, impotence u mužů, předčasný orgasmus nebo žádný orgasmus, necitlivost pohlavních orgánů a dokonce i citová otupělost .
V uvedené randomizované dvojitě zaslepené studii některé z testovaných osob dostávaly 1,5 gramu macy denně, další část dostávala 3 gramy. Ukázalo se, že vyšší dávka 3 gramy macy denně (nikoli 1,5 gramu) měla za následek vedlo k výraznému zlepšení sexuálních potíží. Vědci také zjistili, že maca byla velmi dobře snášena. Svou zprávu o studii uzavřeli závěrem, že maca může snížit sexuální dysfunkci související s SSRI a zejména má příznivý vliv na libido.
Maca pro příznaky menopauzy
Maca má podobně příznivý vliv na sexuální averzi u žen během menopauzy nebo po ní – což australští vědci z School of Biomedical and Health Sciences na Victoria University objevili v randomizované, placebem kontrolované, dvojitě zaslepené studii v roce 2008.
Vědci předepsali účastníkům studie 3,5 g maca prášku denně po dobu 6 týdnů. Pak se ukázalo, že Maca nemá žádný vliv na hladinu ženských hormonů, ale dokázala zmírnit zásadní – zejména psychické – příznaky. Deprese a úzkosti, stejně jako symptomy sexuální dysfunkce, se vlivem maca významně snížily –>
Nicméně ve dvojitě zaslepené studii (z roku 2006) s 34 ženami, které byly teprve nedávno v menopauze a nyní užívaly dvě 500mg tobolky s macou dvakrát denně (nebo placebo), se hormonální příznaky objevily po dvou měsících užívání. Pozorované změny. Zdá se, že Maca stimuluje produkci estrogenu a zároveň snižuje hladiny FSH, T3 a kortizolu. Hustota kostí žen (tato hodnota byla předmětem studie) se znatelně zvýšila. Vliv na hladiny hormonů byl popsán jako vyrovnávání. Návaly horka a noční pocení se zlepšily, takže vědci napsali, že maca může poskytnout alternativu k hormonální terapii –>
Maca a rakovina
Buněčná studie z roku 2022 ukázala, že extrakt z maca byl schopen aktivovat geny v trojitě negativních buňkách rakoviny prsu, které mohou podporovat metastázy. Vzhledem k tomu, že tyto buňky rakoviny prsu nejsou hormonálně závislé, výsledek by mohl naznačovat, že by člověk neměl užívat macu na triple-negativní rakovinu prsu –>. V buněčných studiích však také existuje řada důkazů, že maca a její složky (flavonolignany a glukosinoláty) mají nejen protizánětlivé a antioxidační účinky, ale také specificky protirakovinné účinky (včetně buněk rakoviny prsu) – jak bylo prokázáno v studie, která se objevila v Nutrientech –> (–>).
Také v buněčné studii (z roku 2015) byly z kořene izolovány jednotlivé účinné látky a zkoumán jejich účinek na různé rakovinné buňky. Tři ze 14 izolovaných látek vykazovaly inhibiční účinek proti lymfatické rakovinné buněčné linii (–>).
Vzhledem k tomu, že tyto studie probíhaly vždy ve zkumavkách na buňkách a navíc byly zkoumány pouze jednotlivé látky z macy nebo extrakty z ní, nelze bohužel konkrétně říci, zda lze produkty z macy užívat na rakovinu či nikoliv.
Maca místo viagry
Maca se nezastaví jen u mužů a nejenže vás přiměje chtít více sexu, ale také zajistí, že touhu mohou opět následovat působivé akce.
V randomizované, placebem kontrolované, dvojitě zaslepené studii na Universidad Peruana Cayetano Heredia v Limě, Peru, Dr. Gonzales a kolegové ukazují, že maca má afrodiziakální účinek i na muže.
V této studii dostávaly testované subjekty ve věku 21 až 56 let buď 1,5 gramu macy denně nebo 3 gramy macy nebo placebo. Po 8 týdnech se sexuální touha výrazně zvýšila ve skupině Maca – aniž by Maca měla jakýkoli vliv na hladiny testosteronu nebo estradiolu (–>).
Testosteron je hormon, který se ve skutečnosti používá v konvenční medicíně ke zvýšení libida a potence u mužů. Pokud Maca zvyšuje potenci bez zvýšení hladiny testosteronu , pak to také znamená, že Maca by neměla mít negativní vliv na prostatu, což je běžný vedlejší účinek při podávání testosteronu.
V důsledku toho uživatelé Maca uvádějí, že se cítí silnější, efektivnější a zdravější a „jen mají větší touhu“. Zdá se, že zvýšení libida a potence je doprovázeno obecným energetickým zvýšením, které se zjevně rozšiřuje na spermie. Přečtěte si následující odkaz a zjistěte, jak můžete přirozeně kompenzovat nedostatek testosteronu .
Maca a Cordyceps: Kombinace pro potenci a sílu
Velmi dobrým doporučením z naturopatie by bylo kombinovat užívání macy s medicinální houbou Cordyceps. Cordyceps je také známý jako posilovač potence a libida, a proto může buď posílit nebo doplnit vlastnosti Macy.
Cordyceps zvyšuje potenci a libido několika způsoby. Medicinální houba na jedné straně podporuje krevní oběh v penisu, reguluje rovnováhu pohlavních hormonů a také – stejně jako maca – zlepšuje kvalitu spermií.
Maca zlepšuje kvalitu spermií
Asi 2 miliony párů v Německu se neúspěšně pokouší o dítě. V mnoha případech jsou mužské spermie jednoduše příliš pomalé, příliš řídké nebo dokonce deformované. Konvenční medicína zde má pouze jednu možnost, a to umělé oplodnění v laboratoři, kdy se jedna z mála a pomalá spermie vstříkne přímo do vajíčka.
Pokud se ptáte na způsoby, jak zlepšit kvalitu spermatu, konvenční medicína vám jen málo poradí. Maca však představuje – vedle celkově zdravé stravy a životního stylu bohatého na životně důležité živiny – přirozený způsob, jak zvýšit nejen velikost a počet, ale i pohyblivost spermií.
V jiné studii Peruánské univerzity v Limě byl tento pozitivní vliv macy na kvalitu spermií jasně prokázán. V této studii dostávali muži ve věku 21 až 56 let 1,5 nebo 3 gramy maca (3 nebo 6 kapslí po 500 mg) po dobu čtyř měsíců. (–>)
Na začátku studie, stejně jako na jejím konci, byly analyzovány spermie testovaných osob a byly také stanoveny hladiny hormonů (LH, FSH, prolaktin a testosteron). Výsledek: čtyři měsíce léčby macou vedly v této studii k většímu objemu spermií, vyššímu počtu spermií a lepší pohyblivosti spermií. Ani zde se pod vlivem macy výrazně nezměnily hladiny hormonů. Zajímavé je, že bylo irelevantní, zda testované osoby užily 1,5 nebo 3 gramy macy denně. Nižší dávka nevedla k omezenému úspěchu. Zlepšená kvalita spermií však byla evidentní v obou skupinách.
Důležitá je však minimální doba léčby čtyři měsíce. Pokud jej budete užívat kratší dobu, můžete očekávat, že úspěšnost bude mnohem nižší, protože spermie potřebují tři měsíce k dozrání (–>).
To vše Inka mimochodem věděl už nejméně před pěti sty lety, což prý bylo zaznamenáno ve starověkých spisech. Když španělští dobyvatelé vyhnali domorodé pastýře a jejich stáda do hor, mělo toto přesídlení extrémně negativní vliv na plodnost ovcí. Horští indiáni pak pastýřům radili, aby dali zvířatům maca – a brzy byli zase noví potomci.
Bio maca prášek najdete zde:
Červená maca, prášek na prostatu, plodnost, burn-out, deprese
Černá maca, prášek na potence, spermie, svaly, libido, nervy a testosteron
Žlůtá maca, prášek na postmenopauzu, libido, vitalitu
Maca je silná proti stresu
Je jasné, že maca funguje, ale nebylo prokázáno, jak přesně funguje. Konvenční medicína primárně připisuje narušené libido nebo sexuální dysfunkci hormonální poruše. To lze potvrdit v mnoha případech, ale ne ve všech.
Zajímavé je, že maca je známá tím, že dokáže zlepšit libido, aniž by ovlivnila hormonální rovnováhu – ať už byla narušena nebo ne. To však spíše naznačuje adaptogenní efekt.
Adaptogen znamená, že se organismus adaptuje na stres a nepříznivé okolnosti, tedy zesílí natolik, že nepříznivé okolnosti už pro něj nejsou nepříznivé a tedy již neznamenají stres. Rostlina maca to během svého vývoje udělala a přizpůsobila se drsným podmínkám andské vysočiny, až se tam cítila pohodlně a jako doma, tedy vůbec nebyla ve stresu.
S pomocí Macy to dokázali i Aymarové, lidé, kteří s Macou sdílejí drsné a nehostinné prostředí. Ano, mohou tam dosahovat i špičkových fyzických výkonů, kterých by nikdo z nás v evropských regionech ani nezačal dosahovat.
Maca je tedy ideálním společníkem, který nám může pomoci stres lépe snášet nebo – ještě lépe – jej již jako stres nevnímat vůbec .
Maca snižuje hladinu cholesterolu
Co by to bylo za superpotravinu, kdyby nemohla mít také pozitivní vliv na hladinu cholesterolu a trávení? Stejně tak samozřejmě Maca. Silová hlíza obsahuje celou řadu rostlinných sterolů jako je sitosterol, kampesterol, ergosterol, brassicasterol atd.
Všechny tyto rostlinné steroly jsou přírodní látky, které se výrazně podobají živočišnému cholesterolu, ale hladinu cholesterolu nezvyšují, ale naopak snižují. Inhibicí vstřebávání cholesterolu v tenkém střevě snižují LDL cholesterol („špatný“ cholesterol).
Maca je tedy užitečná i v případě, že se chcete účinně chránit před arteriosklerózou a dalšími kardiovaskulárními onemocněními, která jsou spojena s hromaděním nadměrného množství LDL cholesterolu. Fytosteroly mají také pozitivní vliv na zdraví prostaty.
Maca na trávení
Účinek regulace trávení je často prvním, který uživatelé macy pociťují. Konečně, každodenní chození na toaletu je bezproblémové, což je na jednu stranu dáno obsahem vlákniny v hlíze maca, ale na druhou stranu je to také součást „normálního“ holistického efektu skvělé superpotraviny a její unikátní směs bioaktivních látek.
Maca – andský ženšen
Jak jsme viděli, zázračná rostlina Maca toho dokáže opravdu hodně. Snižuje hladinu cholesterolu, optimalizuje trávení, zvyšuje potenci, zlepšuje libido, zmírňuje úzkosti a deprese, zvyšuje plodnost a činí vás odolnými vůči stresu. Zejména účinek na zlepšení nálady ukazuje na určitý vliv na mozek. A je to tak. Maca zvyšuje energetickou hladinu celého organismu a tím zlepšuje zejména výkonnost mozku a schopnost koncentrace. Zároveň se má za to, že Maca pomáhá zlepšovat sportovní kondici a budovat svaly. V silovém tréninku je maca často označována jako zdravá alternativa steroidů.
Všechny tyto účinky vysvětlují, proč je maca někdy označována jako andský ženšen a stala se známou jako všestranné tonikum pro všechny věkové kategorie a použití. Ženšen ve své domovské Asii je také prostředkem ke zlepšení fyzické a duševní výkonnosti – zejména ve stáří. V Peru macu často jedí starší lidé, ale samozřejmě i závodní sportovci a fyzicky těžce pracující farmáři.
Maca pro lepší sex ve stáří
Maca zlepšuje ženám klimakterické příznaky, přiměje je k většímu zájmu o sex – u žen i mužů, zefektivňuje muže a také posiluje jejich fyzickou kondici. Co by tedy mohlo být pro starší lidi a jejich sexuální problémy související s věkem lepší než Maca? Maca je proto součástí holistického repertoáru všech lidí, kteří chtějí s přibývajícím věkem prožívat sex stejně příjemný a vzrušující.
Bio maca prášek najdete zde:
Červená maca – prášek na prostatu, plodnost, burn-out, deprese
Černá maca – prášek na potence, spermie, svaly, libido, nervy a testosteron
Žlůtá maca – prášek na postmenopauzu, libido, vitalitu
Maca poskytuje glykosidy železa a hořčičného oleje
Kromě toho je maca bezkonkurenční bombou živin a životně důležitých látek. Obsahuje sacharidy, spoustu bílkovin a cenných mastných kyselin a také přes 30 minerálních látek a stopových prvků.
Maca je – při konzumaci v odpovídajícím množství – dobrým zdrojem železa (15 mg na 100 g maca prášku), jódu, manganu, fosforu, síry a zinku. Maca je také zajímavým zdrojem vápníku a poskytuje fantastických 250 mg vápníku na 100 g maca prášku. Maca také obsahuje téměř všechny vitamíny a také poskytuje aktivní enzymy a všechny esenciální aminokyseliny.
Maca však také obsahuje řadu dalších účinných látek, jako jsou glykosidy hořčičného oleje, macaeny a makamidy, které jsou všechny zodpovědné za celkový účinek macy na podporu zdraví. Není tedy divu, že maca byla spolu s bramborami nepostradatelnou základní potravinou na andských náhorních plošinách .
Důležitá poznámka
Tento článek byl napsán na základě současných studií (v době publikace) a zkontrolován lékařskými odborníky, ale nelze jej použít pro vlastní diagnostiku nebo samoléčbu a nenahrazuje návštěvu vašeho lékaře. Jakékoli opatření (ať už z tohoto či jiného našeho článku) proto vždy nejprve proberte se svým lékařem.