prázdná postel

Tipy pro zvýšení hladiny testosteronu

Nízká hladina testosteronu – příznaky nedostatku testosteronu

Naše společnost to zatím moc neakceptuje – mužská menopauza – ale to samozřejmě nemění jejich existenci. Muži, kteří jsou postiženi, trpí klesající hladinou testosteronu a tedy i příslušnými příznaky, které zahrnují následující:

  1. Podrážděnost, nespokojenost a úzkost
  2. Nedostatek energie a únava (např. usínání hned po jídle) a opět potíže se spánkem v noci
  3. Snížení libida
  4. Méně časté ranní erekce
  5. Ubývající svalová síla
  6. Nižší sportovní výkon a nižší výkon v každodenní práci
  7. Návaly horka, pocení
  8. Menší varlata
  9. Menší růst vousů a ochlupení na hrudi
  10. Zvýšené ukládání tuku v břiše
  11. Příznaky metabolického syndromu (cukrovka, vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak)
  12. Snížení hustoty kostí
  13. Bolest kloubů (která nemá nic společného s osteoartrózou nebo artritidou , ale souvisí s hormonálními účinky)

Příznaky nedostatku testosteronu již ukazují, jaké úkoly testosteron – takzvaný mužský hormon – běžně plní u zdravých mužů:

Dodává sílu a asertivitu, zajišťuje zdravé libido a potenci, zvyšuje hustotu kostí a umožňuje rašení tělesných chloupků. Ženy mají také testosteron, ale v mnohem menším množství než muži.

Menopauza u mužů: existuje nebo neexistuje?

Proč se mužská menopauza nebere vážně? Jednoduše proto, že většina lékařských vědců je stále toho názoru, že neexistuje – a není to proto, že by se zatím v žádných studiích nenašel. Příliš se zaměřuje na srovnání s ženskou menopauzou. Během menopauzy ženy ztrácejí svou plodnost, ale muži ne nutně. U mužů tedy žádná menopauza není.

Menopauza však není definována úrovní plodnosti. Menopauza je jen obdobím hormonálních změn a klesající hormonální výkonnosti – a to je přesně totéž období pro muže.

Kvůli neznalosti ze strany takzvaných „odborníků“ nejsou nyní příznaky rozpoznány nebo nesprávně interpretovány. Je až příliš snadné svádět odpovídající psychické problémy na krizi středního věku, která samozřejmě zcela bezdůvodně vtrhne do života dotyčného muže. Fyzické příznaky jsou naproti tomu považovány za zcela běžné známky stárnutí, které se dříve či později objeví a se kterými se člověk musí smířit – jak tomu často bývá v konvenční medicíně. Na nedostatek testosteronu ani dnes téměř žádný lékař nepomyslí.

Problém je občas probírán v médiích, kupř. B. v Die Welt z 5. ledna 2009: „Jeden z pěti mužů má v krvi příliš málo testosteronu,“ stálo tam a „Lékaři si lámou hlavu nad příčinami: nejen ve stáří, ale stále mladší lidé mají také nedostatek.“ (–>)

Klesající hladina testosteronu: příčiny

„Mladší“ zde máme na mysli 30 až 40 let. Harald Schneider, endokrinolog z univerzitní nemocnice v Mnichově, vysvětluje, že nízké hladiny testosteronu se mohou objevit i v tomto věku, pokud se sejdou určité faktory.

To zahrnuje:

  1. Nadváha s velkým množstvím břišního tuku (typ jablko), protože ženský hormon estrogen je produkován zejména v břišní tukové tkáni. Platí: čím tlustší žaludek, tím nižší hladina testosteronu. Pokud máte nadváhu a chcete zvýšit hladinu testosteronu, měli byste zhubnout a více cvičit – viz níže pod 3. (Zvyšte testosteron cvičením). (–>)
  2. Stres, protože stresový hormon kortizol snižuje hladinu testosteronu.
  3. Nedostatek pohybu, protože cvičení zvyšuje hladinu testosteronu.

Jednou z nejdůležitějších příčin poklesu hladiny testosteronu je hormonální účinek tzv. endokrinních disruptorů. Jde o chemikálie z prostředí, které mají v těle podobný účinek jako hormony a mohou tedy podráždit hormonální rovnováhu.

Mezi endokrinní disruptory patří např

  1. Rtuť
  2. Změkčovadla, jako je bisfenol A , který se nachází v plastech vyrobených z polykarbonátu, epoxidových pryskyřic, polyesteru, PVC atd., jakož i v účtenkách.
  3. Organofosfáty (pesticidy v zemědělství a na pozemcích)
  4. Ftaláty v lécích (např. ty, které jsou odolné vůči žaludeční kyselině, což znamená, že jejich účinné látky se uvolňují pouze ve střevě), plastech a výrobcích osobní péče
  5. Zpomalovače hoření známé jako polybromované difenylethery (PBDE), např. B. v čalouněném nábytku
  6. Polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH), které pocházejí z výfukových plynů ze spalování dřeva a ropy nebo uhlí
  7. Polychlorované bifenyly (PCB), kdysi používané jako chladiva a maziva pro transformátory a další elektronická zařízení (PCB byly zakázány, ale mohou přetrvávat v životním prostředí po celá desetiletí.)

Těmto látkám jsme tedy neustále vystaveni, bez ohledu na to, co děláme, co kupujeme, co jíme. A tak není divu, když se následky tohoto neustálého vnějšího hormonálního stresu projeví v podobě zdravotních problémů.

Doporučujeme: ADVANCE MenActive doplněk stravy

produktová fotografie z lékarny BENU

Hormonální substituční terapie pro muže – vedlejší účinky

Pro Giselu Schott z lékové komise Německé lékařské asociace je menopauza u mužů typickým chorobným vynálezem, z něhož těží pouze farmaceutický průmysl. Správně upozorňuje na nebezpečí substituční terapie syntetickými hormony, kterou by někteří takzvaní anti-aging lékaři rádi doporučovali svým mužským pacientům.

Syntetická hormonální substituční terapie může být ve skutečnosti použita pouze v těžkých případech. Může například poškodit játra a ledviny, vést ke kardiovaskulárním problémům, zvýšit hladinu cholesterolu, zvětšit mazové žlázy, dráždit štítnou žlázu, zvýšit riziko deprese nebo zvýšit hodnotu PSA (což může znamenat onemocnění prostaty včetně rakoviny prostaty).

Nechte si změřit hladinu testosteronu

Kdo má pravdu a jestli chce věkem podmíněný nedostatek testosteronu nazývat menopauzou, nebo ne, může být každému muži zcela lhostejné. Trpí specifickým souborem příznaků a rád by věděl, co je příčinou. Abyste vyloučili nedostatek testosteronu, můžete si jednoduše nechat provést krevní test u vašeho rodinného lékaře nebo urologa či androloga, i když to často vyžaduje hodně přesvědčování, než dotyčný lékař souhlasí.

Domácí test testosteronu

Nově existují i ​​domácí testy, které si můžete objednat online. Za tímto účelem odešlete vzorek slin do laboratoře, která během několika dní oznámí výsledky. Můžete si vybrat, které hormony si chcete nechat otestovat. Testování testosteronu stojí kolem 900 Kč.

Často však nezáleží pouze na množství jednoho hormonu, ale také na vzájemném poměru různých hormonů (testosteron, estradiol a DHEA (DHEA je prekurzorem ženských i mužských pohlavních hormonů)). Proto existují také testy, které zkoumají všechny pohlavní hormony relevantní pro muže. Cena kolem 3000 Kč. Krevní test obvykle automaticky kontroluje několik hormonů současně.

Zvýšení hladiny testosteronu – naturopatická opatření

Pokud je hladina testosteronu perfektní, není třeba v tomto ohledu dále zvažovat. Pokud však skutečně nízkou hladinu testosteronu zaznamenáte, můžete dotyčnému pomoci – ne nutně syntetickými hormonálními přípravky, ale také velmi šetrným způsobem, např.

  1. s fytoandrogeny zmíněnými na začátku,
  2. se speciálními přírodními doplňky výživy a životně důležitými látkami,
  3. se sportem,
  4. s určitými potravinami a – pokud není jiná možnost –
  5. s bioidentickými hormonálními přípravky.

Nelze zapomenout ani na erotické filmy (ale i zábavné filmy nebo akční filmy), které ve studii vedly k jasnému zvýšení hladiny testosteronu u testovaných osob již po 4 minutách. (–>) Smutné filmy naopak snižovaly hladinu testosteronu. I pětiminutový rozhovor s atraktivní ženou stačí ke zvýšení hladiny testosteronu o 30 procent (–>).

Tyto dvě metody (film a konverzace) se však s přibývajícím věkem stávají méně účinnými, takže možná budete chtít znát podrobnosti o čtyřech výše uvedených opatřeních:

1. Zvyšte hladinu testosteronu pomocí fytoandrogenů

Fytoandrogeny jsou rostliny, které obsahují rostlinné androgeny („mužské hormony“), které stimulují tvorbu androgenů v těle nebo které inhibují odbourávání androgenů. Fytoandrogeny zvyšují hladinu volného testosteronu a také zajišťují zdravou rovnováhu testosteron-estrogen.

Ve své knize The Natural Testosterone Plan odborník na léčivé rostliny Stephen Harrod Buhner doporučuje následující program pro zvýšení hladiny testosteronu (např. po dobu tří měsíců nebo po konzultaci s lékařem/ošetřujícím lékařem):

  1. Tinktura z borového pylu (v obchodech běžně k dostání pod názvem tinktura z borového pylu): Necelá půl čajové lžičky třikrát denně
  2. Kořen kopřivy: 1200 mg denně
  3. Tribulus terrestris: 500 mg třikrát denně
  4. Panax Ginseng: ¼ lžičky denně
  5. Tienchi ženšen: 1/3 lžičky třikrát denně
  6. Tinktura Eleutherococcus: 1 lžička dvakrát denně

Uvedené léčivé rostliny působí na organismus následovně:

Pyl borovice je obzvláště bohatý na rostlinné hormony podobné testosteronu. Semena borovice (piniové oříšky) také obsahují nějaký rostlinný testosteron, ale ne tolik jako pyl. Pyl z borovice lesní a borovice černé se hodí, pokud si někdo chce nasbírat pyl v předjaří sám.

Říká se však, že pyl není snadno stravitelný a biologická dostupnost účinných látek proto není tak vysoká. Pro zvýšení biologické dostupnosti výrobci produktů z pylu z borovice velmi důkladně drtí pylové čípky a následně z nich vyrábějí tinkturu.

Pyl borovice samozřejmě neovlivňuje pouze vaši hormonální rovnováhu. Také zvyšují hladinu antioxidantů v těle, stimulují regeneraci jater a snižují hladinu cholesterolu .

Rostlinné hormony nalezené v pylu borovic zahrnují rostlinný testosteron a DHEA a také brassinosteroidy. Zajišťují bujný růst rostliny. Jejich struktura je velmi podobná struktuře lidských steroidů. Glutathion transferázy jsou také obsaženy v pylu borovice. Pravidelní čtenáři našich článků znají tyto enzymy v souvislosti s tělu vlastní detoxikací. Kromě toho se glutathion transferázy podílejí na produkci testosteronu a progesteronu, a proto podporují syntézu testosteronu.

Obsah testosteronu v borovici je tak vysoký, že samice ryb, které žijí v blízkosti papíren zpracovávajících borové dřevo, se mohou proměnit v rybí samce.

*Pyl z borovic najdete zde na tomto odkazu

Kořen kopřivy je známý pro své příznivé účinky na prostatu. Často se proto používá u benigního zvětšení prostaty (BPH). Skutečný mechanismus účinku však ještě není zcela jasný:

Kořen kopřivy na jedné straně zabraňuje navázání DHT (dihydrotestosteronu) na SHBG (transportní protein). To znamená, že podíl volného a účinného testosteronu zůstává vyšší. Zvyšuje se hladina testosteronu. DHT je vlastně aktivní testosteron. Testosteron je na druhé straně vlastně jen prekurzor hormonu, který lze přeměnit buď na DHT nebo estrogen.

Právě tuto posledně zmíněnou konverzi dokáže kořen kopřivy zablokovat. Inhibuje tzv. aromatázu, enzym, který by za normálních okolností vedl k přeměně testosteronu na estrogen, a udržuje tak vysokou hladinu testosteronu. Někdy se říká, že ke zlepšení BPH musíte snížit hladiny DHT. A protože kořen kopřivy může pomoci s BPH, mělo se za to, že ve skutečnosti snižuje hladinu testosteronu. BPH je však pravděpodobně spíše o regulaci poměru testosteron/estrogen. U mužů hladina testosteronu klesá s věkem (jak se říká, už ve 30). Hladina estrogenu však obvykle zůstává konstantní. Dříve nebo později dojde k nerovnováze, a proto je přirozené zvýšení hladiny testosteronu užitečné k opětovnému dosažení hormonální rovnováhy. A právě s tím může kořen kopřivy pomoci.

Doporučujeme tento extrakt z kořene kopřivy .

Tribulus terrestris se také nazývá zemská hvězda a pochází z tropů a subtropů. Používají se plody rostliny.

V ájurvédě, TCM a také v západní naturopatii je Tribulus známý jako lék na zdraví ledvin, protože předchází nebo redukuje ledvinové kameny a může chránit a pečovat o sliznice močových cest. V ájurvédě je to však také rostlina na podporu mužnosti a mužské vitality a plodnosti. To druhé, protože Tribulus údajně zvyšuje množství spermií a pohyblivost spermií.

Klinická studie ukázala, že užívání 500 mg Tribulusu (suchého extraktu) třikrát denně po dobu 60 dnů významně zvýšilo produkci spermií u pacientů trpících idiopatickým syndromem OAT (měli příliš málo spermií bez zjevného důvodu). U 80 procent mužů se současně zlepšilo libido a také kvalita erekce, orgasmu a ejakulace (–>).

Stále však není jasné, zda lze zvýšit i hladinu testosteronu. U zdravých mužů nemůže Tribulus dosáhnout dalšího zvýšení, ale u impotentních mužů se zdá, že ovoce má účinek.

*Tribulus terrestris naleznete zde na tomto odkazu

Panax Ginseng je známý jako energetické tonikum, které dodává novou vitalitu a duševní jasnost a zlepšuje plodnost. Mnohé z typických oblastí aplikace ženšenu jsou také v případech nedostatku testosteronu, jako jsou: Poruchy koncentrace a spánku, únava, nedostatek energie, snížené libido, slabost atd. V klinické studii dokázal ženšen zvýšit hladinu testosteronu a počet spermií u účastníků a také zlepšit pohyblivost spermií. A ve dvou ruských studiích se polovina testovaných subjektů zotavila z impotence, zatímco druhá polovina vykazovala výrazné zlepšení.

Při nákupu Panax Ginseng se prosím ujistěte, že se jedná o asijský ženšen a ne americký. Doporučuje se také tinktura – nejlépe v kombinaci s tinkturou Tienchi ženšen (viz další bod). Obě tinktury by měly být minimálně 1:5 tinktury, to znamená, že na tinkturu máte připravený 1 díl rostlin s 5 díly tekutiny.

* Panax Ginseng najdete zde na tomto odkazu .

Tienchi Ginseng je jiný druh ženšenu, ale jeho účinky jsou podobné jako u ženšenu Panax. Tienchi ženšen také zlepšuje motilitu spermií. Stimuluje také uvolňování oxidu dusnatého, látky, která stimuluje krevní oběh a je nezbytná pro uspokojivou erekci. Efekt podporující krevní oběh je samozřejmě také požehnáním pro celý kardiovaskulární systém, a proto klinické studie s lidmi trpícími ischemickou chorobou srdeční prokázaly výrazné zlepšení typických příznaků anginy pectoris. Ženšen obsahuje ginsenosid Rg1, který je známý jako silný fytoestrogen. Jako estrogen však působí pouze tato izolovaná látka, nikoli doplněk stravy nebo tinktura vyrobená z celého kořene ženšenu. ( –> ) ( –> ).

Eleuterokok se také nazývá sibiřský ženšen. Používá se kořen nebo jen kůra kořene. Eleuterokok obsahuje minimálně dvě androgenní látky (eleuterosid-B1 a eleuterosid-E), takže není příliš překvapivé, že rostlina ve studiích dokázala zabránit atrofii (chřadnutí) prostaty a hladinu testosteronu u kastrovaných zvířat udržela na zcela nízké úrovni. normální úroveň i přes nedostatek varlat mohl udržet úroveň. Eleuterokok je také považován za rostlinu chránící játra a adaptogen. Adaptogeny jsou léčivé rostliny, díky kterým budete odolnější vůči stresu. Zajišťují, že už vás stres tolik netrápí, můžete se lépe soustředit a stát se mnohem duševně produktivnější.

Kromě Eleutherococcus je také Rhodiola rosea mimořádně účinným adaptogenem odbourávač stresu a bylinné antidepresivum.

Při nákupu tinktury Eleutherococcus byste se podle Buhnera měli ujistit, že jde o tinkturu podle ruského receptu, tedy alespoň tinkturu 1:1 nebo ještě lépe tinkturu 2:1.

*Doporučujeme tyto Eleuterokok kapsle.

Buhnerův protokol a věda

Vezměte prosím na vědomí, že výše uvedené účinky byly přeneseny zejména z tradiční naturopatie, a proto nemusí nutně splňovat vědecké standardy. Přestože některé účinky byly ověřeny studiemi v zemích původu (Čína, Indie atd.), studie nebyly nikdy přeloženy do češtiny. Současné studie se často provádějí s mladými a atletickými muži se zdravou hladinou testosteronu, což má jen zřídka účinek. Protože léčivé rostliny nejsou boostery, které kdykoliv a u každého člověka zvednou hladinu hormonů do neomezených a závratných výšin. Spíše pomáhají organismu dosáhnout individuálně zdravých a odpovídajících hodnot nebo alespoň zlepšit příznaky při příliš nízké hladině.

Nezapomeňte však projednat použití Buhnerova protokolu (–>) se svým lékařem nebo homeopatem, který má znalosti ve fytoterapii.

2. Zvyšte hladinu testosteronu pomocí některých doplňků výživy

Aby byly splněny všechny požadavky na úspěšné zvýšení hladiny testosteronu, je samozřejmě také důležité být dobře zásoben všemi životně důležitými látkami, zejména těmi, které jsou pro tvorbu testosteronu nezbytné.

Patří mezi ně zejména zinek, hořčík, vitamín D a vitamíny skupiny B. Užitečné jsou i takové doplňky výživy, které nemusí nutně zvyšovat hladinu testosteronu, ale obecně mají velmi pozitivní vliv na zdraví mužů (např. na prostatu, erekci, kvalitu spermií, libido, výkonnost atd.).

Zinek: Tvorba testosteronu závisí na enzymu obsahujícím zinek. Bez zinku tento enzym nemůže fungovat a hladina testosteronu klesá. Pokud se nedostatek zinku upraví, hladina testosteronu opět stoupne.

Maca: Prášek z jihoamerického kořene nedokáže zvýšit hladinu testosteronu, přesto má skvělé účinky na mužské tělo. Maca zvyšuje produkci spermií a může působit proti patologickému zvětšení prostaty. Maca také zvyšuje duševní výkonnost a je dobrá pro kosti.

L-Arginin: Tato aminokyselina má dobrý vliv na kvalitu spermií a je důležitým zdrojem oxidu dusnatého, jehož vlastnosti jsme již popsali výše u ženšenu Teinchi. L-arginin tedy může být v těchto věcech nápomocný. L-arginin však nebyl schopen zvýšit hladinu testosteronu ani při užívání 3 g denně.

Extrakt z olivových listů: Látka oleuropein se nachází v olivových listech a v menším množství také v olivovém oleji. Dokáže zvýšit hladinu LH a tím i hladinu testosteronu a zároveň snížit hladinu stresového hormonu. Konkrétní dávka zde není známa, proto doporučujeme řídit se návodem k použití od výrobce.

Hořčík: Hořčík jednoznačně zvyšuje hladinu testosteronu, jak ukázala studie – jak u sportovců, tak u mužů, kteří preferují klidný životní styl.

Vitamin D3: Uvádí se, že vitamin D3 zvyšuje hladinu testosteronu, když se užívá 3 000 IU denně, protože vitamin se podílí na jeho regulaci inhibicí aromatázy (viz výše pro kořen kopřivy).

Vitamíny skupiny B: Většina vitamínů B se v určitém okamžiku podílí na produkci testosteronu, takže – jako u každého zdravotního problému – i zde hrají důležitou roli.

Zkontrolujte si proto svůj přísun zmíněných životně důležitých látek a živin. Pokud je v jedné oblasti nedostatek, užívejte vhodné doplňky výživy, např.:

  1. 25 – 30 mg glukonátu zinečnatého
  2. 300 – 400 mg hořčíku
  3. tolik vitaminu D3, kolik potřebujete
  4. vysokodávkovaný komplex vitamínů B

3. Zvyšte hladinu testosteronu cvičením

Pohyb je vždy důležitý. Cvičení proto není jen součástí programu na zvýšení hladiny testosteronu. Pohyb je součástí života. Bez cvičení vám tělo rezaví na každém rohu, mívá nadváhu a chronické nemoci, dříve stárne a navíc se cítíte staří – staří, nehybní, méně čilí, méně potentní.

Japonský výzkumný tým ve studii porovnával 16 mužů s normální hmotností a 28 mužů s nadváhou (–>). Žádný z těchto mužů předtím pravidelně necvičil. Na začátku studie měli muži s nadváhou a částečně obézní muži výrazně nižší hladiny testosteronu než muži s normální hmotností. To ovlivnilo jak volný a biologicky dostupný testosteron, tak i celkovou hladinu testosteronu.

Všichni účastníci se nyní zúčastnili 12týdenního sportovního programu . Měli byste chodit nebo běhat po dobu 40 až 60 minut 1 až 3 dny v týdnu. Poté – po 12 týdnech – byly znovu vyšetřeny hladiny testosteronu testovaných subjektů. Přestože hladina testosteronu u lidí s nadváhou byla stále nižší než u lidí s normální hmotností (i když nedělali žádný sport), u lidí s nadváhou bylo po sportovním programu pozorováno výrazné zvýšení všech hladin testosteronu.

Hladina testosteronu u lidí s nadváhou rostla tím výrazněji, čím intenzivněji se sportovního programu účastnili. Cvičební program neměl žádné znatelné účinky na hladinu testosteronu u mužů s normální hmotností.

Cvičení zvyšuje hladinu testosteron u lidí s nadváhou

Vzhledem k tomu, že samotné hubnutí způsobuje zvýšení hladiny testosteronu a lidé s nadváhou v popsané studii také zhubli, nebylo zpočátku jisté, zda cvičení nebo hubnutí vedlo ke zvýšení hladiny testosteronu.

„Věříme, že pokles BMI je jedním z nejdůležitějších faktorů vedoucích ke zvýšení hladiny testosteronu,“ řekl Hiroshi Kumagai, vedoucí vědec studie. „V naší studii však byl úbytek váhy spíše malý. Zjistili jsme také, že hladina testosteronu se zvyšovala souběžně s intenzitou cvičení a ne v závislosti na úbytku hmotnosti.“

Zdá se tedy, že cvičení je hlavním faktorem u lidí s nadváhou, kteří chtějí zvýšit svůj testosteron.

4. Zvyšte hladinu testosteronu některými potravinami

Hladinu testosteronu může ovlivnit i strava . Především o jeho bohatství životně důležitých látek a antioxidantů, neboť pak dodává veškeré stavební látky potřebné pro tvorbu testosteronu, zásobuje příslušné orgány všemi nezbytnými živinami a zároveň chrání tělo před oxidativním stresem. Kromě toho strava, která může zvýšit hladinu testosteronu, poskytuje látky podobné testosteronu a také vyživuje ledviny a nadledviny.

Tyto dva orgány jsou zvláště úzce spojeny s mužskou rovnováhou pohlavních hormonů. Kromě varlat jsou dalším místem, kde se tvoří testosteron, nadledvinky. A ledviny interagují s testosteronem tak úzce, že se říká, že mužské ledviny mohou být jen tak zdravé, jako je rovnováha jeho pohlavních hormonů. Pokud je toto narušeno, trpí i ledviny. Je například známo, že muži s onemocněním ledvin mají obvykle nadměrnou hladinu estrogenu a zároveň nízkou hladinu testosteronu. Nemocné ledviny přitom mohou vést až k impotenci.

Mezi potraviny, které mají pozitivní vliv na hladinu testosteronu a mohou ji případně zvýšit, patří:

  1. Celer obsahuje značné množství látek podobných testosteronu a je také známo, že udržuje zdravé ledviny a nadledvinky. Celer například snižuje krevní tlak, což je dobré zejména pro ledviny. Jezte 3 až 4 řapíkatý celer denně nebo je odšťavněte a vypijte šťávu (smíchanou s jinými čerstvě vymačkanými šťávami, jako je kapusta, okurka, špenát a jablko).
  2. Kukuřice, a zejména kukuřičná šťáva, kukuřičná vlákna nebo kukuřičný pyl, je považována za tonikum ke zvýšení hladiny testosteronu. Kukuřice zvyšuje uvolňování LH a je známo, že LH zvyšuje hladinu testosteronu. Jednoduše odšťavněte nebo rozmixujte 60 – 120 g čerstvé mladé kukuřice a smíchejte s čerstvě vymačkanou celerovou šťávou.
  3. Okurky jsou známé pro své ledviny šetrné účinky. Poskytují hodně organické vody a je skvělé je přimíchat do výše zmíněné šťávy, aby se zředila.
  4. Kapusta je jednou z nejzdravějších potravin vůbec a neměla by chybět v terapii pro přirozené zvýšení hladiny testosteronu. Kapusta a další druhy brassica obsahují látky, které zabraňují testosteronu tvořit příliš mnoho estrogenu. Zelí poskytuje také dostatek betakarotenu, vitamínu C, chlorofylu, hořčíku, vápníku, draslíku, železa, kyseliny listové a spoustu protirakovinných látek.
  5. Špenát je stejně bohatý na živiny jako kapusta a díky obsahu dusičnanů zlepšuje zásobování buněk kyslíkem, což se může projevit mimo jiné zvýšeným růstem svalů.
  6. Oves by měl být důležitou součástí každého jídelníčku a je nejlepší ho konzumovat denně. Oves skvěle chutná, je stravitelný a doslova vám dodá velkou sílu. Oves údajně snižuje hladinu SHBG a tím zvyšuje množství volného testosteronu.
  7. Kromě toho má oves relaxační účinek na nervy, což je také velmi prospěšné pro hormonální rovnováhu. Čím méně jsou nervy namáhány, tím méně se uvolňuje stresových hormonů, které by jinak snižovaly hladinu testosteronu.
  8. Česnek je tradiční lék na zvýšení hladiny testosteronu. Zejména ve studiích se zvířaty prokázal česnek výrazný vliv na hladinu testosteronu. Musíte ho však zkonzumovat přiměřené množství, aby samotný česnek měl účinek. Ve zmíněných studiích to bylo 0,8 procenta denního příjmu kalorií. Pokud tedy například zkonzumujete 2 500 kcal, pak by bylo potřeba 20 kcal ve formě česneku – to je asi 15 g česneku nebo 5 stroužků česneku po 3 g. Pokud uslyšíte varování o česneku, například že má tendenci snižovat hladinu testosteronu, buďte si jisti. To je možné, ale pouze v případě, že obsah česneku ve vašich pokrmech je 10 až 30 procent, což z kulinářského hlediska udělá jen málokdo.
  9. Piniové oříšky byly dlouho považovány za afrodiziakum a prostředek ke zvýšení libida a potence. Řecký lékař Galén (129 – 216) doporučoval tři večery po sobě konzumovat směs piniových oříšků, mandlí a medu, aby došlo ke zvýšení mužnosti a vitality.
  10. Stejně jako výše zmíněný pyl borovice, i piniové oříšky obsahují sloučeniny podobné testosteronu a mohou mít pozitivní vliv na hladinu testosteronu.

Pokud všechna uvedená opatření nestačí, můžete zasáhnout bioidentickými hormonálními přípravky. Nejedná se o syntetické hormony, které ve skutečnosti nikdy nejsou stejné jako tělu vlastní hormony, pouze se jim mírně podobají, ale spíše o hormony, které jsou s těmi tělu naprosto totožné.

5. Zvyšte hladinu testosteron bioidentickými hormonálními přípravky

Než se uchýlíte k testosteronovým přípravkům, je mnohem vhodnější užívat prekurzory testosteronu nebo je aplikovat jako krém/gel. Organismus si pak sám dokáže potřebné množství testosteronu vyrobit, aniž by hrozilo dlouhodobé předávkování. To je samozřejmě možné i u bioidentických hormonů, které by pak mohly vést k nežádoucím vedlejším účinkům.

Prekurzory testosteronu jsou DHEA (25 – 50 mg denně) a progesteron nebo pregnenolon (15 – 100 mg denně) – v závislosti na výsledku testu a věku. Ten je vyroben z yamu a je prekurzorem testosteronu, DHEA a progesteronu.

Zejména progesteron je považován za hormon, který se u mužů často vyskytuje v příliš malých množstvích. Pokud se však sníží, zvyšuje se zároveň riziko cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění.

Užívání bioidentických hormonálních přípravků je však vždy nutné konzultovat s erudovaným terapeutem.

S testosteronovým gelem můžete pracovat pouze v případě, že test slin nebo krve odhalí opravdu masivní nedostatek testosteronu.

Zároveň existují faktory, kterým byste se rozhodně měli vyhnout, pokud chcete, aby vám hladina testosteronu stoupala. Patří mezi ně na jedné straně zdroje endokrinních disruptorů uvedené výše a na druhé straně rizikové faktory snižující testosteron, které jsou popsány v další kapitole.

Zvyšte hladinu testosteron: Vyhněte se testosteronovým nepřátelům

Rozhodně byste se měli vyhýbat alkoholu a výrobkům nebo nápojům, které obsahují chmel, jako je pivo.

Chmel obsahuje velmi silný fytoestrogen, který byl znám již ve starověku, protože dívky, které pravidelně pracovaly na chmelnicích, velmi brzy pohlavně dospívaly. Když muži konzumují tento rostlinný estrogen, jejich hladina testosteronu klesá. Schopnost varlat produkovat testosteron také klesá v přítomnosti chmele.

Čas od času není problém dát si lékořicový čaj, ale neměli byste konzumovat balení lékořicových tyčinek každý den. Protože lékořice může zvýšit hladinu kortizolu, což zase snižuje hladinu testosteronu.

Pokud také pravidelně užíváte určité léky, měli byste si ověřit, zda mohou mít negativní vliv na hladinu testosteronu. Patří mezi ně například:

  1. Léky proti bolesti a protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, diklofenak, aspirin a paracetamol
  2. Antibiotika
  3. Antifungální léky, jako je flukonazol
  4. Statiny
  5. Antidepresiva
  6. Antihypertenziva
  7. Léky na srdce

Pro podrobnější informace doporučujeme knihu v anglickém jazyce od *Stephena Harroda Buhnera: Natural Remedies for Low Testosterone (nové vydání je propojeno – jako zdroj pro tento článek posloužilo vyprodané vydání z roku 2007).
Bod „Zvyšte hladinu testosteronu cvičením“ jsme přidali pod 3.

Důležitá poznámka

Tento článek byl napsán na základě současných studií (v době publikace) a zkontrolován odborníky, ale nelze jej použít pro vlastní diagnostiku nebo samoléčbu a nenahrazuje návštěvu vašeho lékaře. Jakékoli opatření (ať už z tohoto či jiného našeho článku) proto vždy nejprve proberte se svým lékařem.

Pomoz svým přátelům a pošli to dál