různý houby, nakysané zelí a čalamáda

Vitamin D zmírňuje atopický ekzém

Neurodermatitida v dětství

U většiny pacientů s neurodermatitidou se kožní onemocnění vyskytuje v dětství. Neurodermatitida, známá také jako atopický ekzém, je zánětlivé kožní onemocnění, které se projevuje extrémně svědivými skvrnami na kůži a puchýři. Příznaky velmi trpí zejména děti. Také je pro ně obzvláště obtížné nepoškrábat se – ale tím problém ještě zhorší. Mnoho lidí postižených neurodermatitidou si všimne, že stav jejich kůže se v zimě pravidelně zhoršuje. Vitamin D zřejmě může pomoci proti tomuto sezónnímu zhoršování – jak dokázali profesor Carlos Camargo a jeho kolegové z Massachusetts General Hospital v Bostonu zjistit ve studii s jedenácti nezletilými účastníky.

Vitamin D zlepšuje neurodermatitidu

Je již známo, že terapie UV světlem, tedy umělým slunečním zářením, může zlepšit pleť pacientů trpících neurodermatitidou.

Vzhledem k tomu, že vitamín D je v lidském těle produkován pomocí slunečního záření, úspěch ozařování UV světlem může být mimo jiné způsoben následným zvýšením hladiny vitamínu D.

Pokud to však s expozicí UV záření přeženete, může se zvýšit riziko rakoviny kůže.

Jak tedy lze v zimě stabilizovat zdraví pokožky s neurodermatitidou, aniž byste museli podstupovat nová zdravotní rizika?

Při zodpovězení této otázky profesor Camargo a jeho tým spolupracovali s výzkumníky z Mongolské univerzity zdravotních věd v Ulánbátaru v Mongolsku.

Nové studie na toto téma se zúčastnilo 107 dětí a mladých lidí ve věku od dvou do sedmnácti let. O všech bylo známo, že se během zimy zhoršují symptomy neurodermatitidy.

Ani vědci, ani nezletilí účastníci ani jejich rodiče nevěděli, do které skupiny byly děti rozděleny: polovina z nich dostávala denně výživový doplněk s 25 µg vitaminu D (= 1000 IU), ostatní dostávali placebo.

Zlepšete neurodermatitidu s vitamín D

Mladí pacienti byli vyšetřeni na začátku a na konci měsíční studie. Kromě toho byli rodiče dotázáni na jejich dojmy.

Děti, které dostávaly suplementaci vitaminem D, měly po jednom měsíci výrazně méně příznaků než na začátku studie. Jejich neurodermatitida se zlepšila v průměru o 29 procent, tedy téměř o třetinu.

V kontrolní skupině, která dostávala placebo, bylo pozorováno pouze šestnáctiprocentní zlepšení.

Vědci neměli žádné údaje o stavu vitamínů účastníků studie.

Ve stejné době však bylo v Ulánbátaru provedeno další vyšetřování. Ukázalo se , že 98 procent účastníků trpělo nedostatkem vitaminu D. Dá se tedy předpokládat, že ani účastníci studie neurodermatitidy neměli v těle dostatek vitamín D.

Pokrýt potřebu vitamin D pouze jídlem je prakticky nemožné. V našich zeměpisných šířkách je navíc v létě obtížné získat dostatek slunečního záření pro vlastní tvorbu vitaminu D v těle – v zimě je to téměř nemožné.

Doplněk výživy s vitamínem D se proto nedoporučuje pouze neurodermatitidě, alespoň v chladném období.

Střevní plíseň podporuje neurodermatitidu

Kromě nedostatku vitamin D může střevní plíseň také způsobit nebo zhoršit příznaky neurodermatitidy. Téměř každý má ve střevech houbu Candida albicans . Zdravá střevní flóra však dokáže patogena udržet na uzdě, aby nemohl způsobit žádné větší škody.

Při oslabení střevní flóry však hrozí, že se plíseň rychle rozmnoží a povede ke zdravotním problémům. To také zvyšuje riziko neurodermatitidy.

Proto je důležité – zvláště u neurodermatitidy – zajistit zdravou střevní flóru. Jak na to se dočtete zde: Tipy na pročištění střev a vybudování střevní flóry

Důležitá poznámka

Tento článek byl napsán na základě současných studií (v době publikace), ale nelze jej použít pro vlastní diagnostiku nebo samoléčbu a nenahrazuje návštěvu vašeho lékaře. Jakékoli opatření (ať už z tohoto či jiného našeho článku) proto vždy nejprve proberte se svým lékařem.

Pomoz svým přátelům a pošli to dál