Existují potraviny, které jsou karcinogenní, potraviny, které mohou přispívat k vysokému cholesterolu, potraviny, které způsobují křehnutí kostí, potraviny, které způsobují záněty a samozřejmě potraviny, po kterých se tloustne. Tyto padouchy jste již mohli poznat v našem článku Devět nezdravých potravin. Existují však také zdravé potraviny, které bojují proti rakovině, snižují vysokou hladinu cholesterolu, posilují naše kosti, snižují záněty, poskytují minerály, podporují budování svalů a mají mnoho dalších velmi zdravých účinků na naše tělo.
Nejzdravější potraviny mají ve skutečnosti několik těchto pozitivních vlastností současně. Ale kdo je v první devítce? Které zdravé potraviny jsou nejzdravější? (Samozřejmě existuje mnoho dalších zdravých potravin, které si také zaslouží místo v těchto předních příčkách. Náš seznam proto rozhodně není úplný.)
Jídlo #1: Brokolice a brokolicové klíčky
Brokolice je superpotravina v každé podobě , tedy velmi zdravá potravina – jako zelenina, syrová strava nebo ve formě kořeněných brokolicových klíčků . Brokolice stimuluje produkci látky v těle, která může předcházet rakovině a dokonce bojovat proti stávající rakovině – zejména rakovině prsu, prostaty, tlustého střeva a děložního čípku .
Kromě toho brokolice poskytuje sulforafan, fytochemikálii s vysoce antioxidačními účinky. Na jedné straně je sulforafan také aktivní v boji proti rakovině, ale také pomáhá při Alzheimerově chorobě a artritidě. Pokud si chcete naplno užít blahodárné účinky brokolice, pak byste měli brokolici jíst společně s brokolicovými klíčky ve stejném jídle.
Podle týmu výzkumníků z University of Illinois tato kombinace údajně téměř zdvojnásobuje účinky brokolice v boji proti rakovině.
Tři až pět takových jídel týdně prý stačí, aby brokolice začala v těle pracovat. Důležité je, aby byla zelenina připravena správně – totiž šetrně k enzymům. Brokolici tedy nevařte, jen ji co nejkratší dobu poduste.
Klíčky brokolice si snadno vypěstujete sami. K tomu si pořiďte bio semena na klíčení brokolice, klíčící zařízení a začněte. Další informace o klíčcích najdete v bodě 9. Pro dny, kdy nemáte čas vypěstovat klíčky, existují i přípravky s vysokým obsahem sulforafanu.
Jídlo #2: Konopná semínka
Drobná semínka konopí, konopné oříšky, jsou nejen chutné pro člověka, ale také zvláště cenná a zdravá potravina – a jsou od nepaměti.
Konopné ořechy poskytují četné antioxidanty, vitamín E a z vitamínů B zejména vitamín B2. Ano, konopí je skutečně jedním z nejlepších rostlinných zdrojů vitamínu B2. Vitamin B2 je velmi důležitý pro štítnou žlázu, oči a kůži. Hraje důležitou roli při budování svalů a podílí se na tvorbě stresových hormonů. Selhávají vám tedy oči, trápí vás občas popraskané koutky úst nebo popraskané rty, šupinatí se vám kůže? Pak je čas na konopí!
Konopí vám dodá nejen ochranné vitamíny, ale také kvalitní bílkoviny. Konopné zrno se skládá až z 24 procent z proteinu, který je pro člověka snadno použitelný.
Takže pokud si myslíte, že musíte jíst maso, ryby a vejce, abyste získali úplný aminokyselinový profil , nepodívali jste se blíže na konopí. Pokud si chcete zpestřit přísun bílkovin, postačí 2 až 3 polévkové lžíce konopného proteinu denně zamíchané do šťáv nebo smoothie . Sportovci snesou dvojnásobné množství (rozdělené do dvou porcí).
Konopná seminka
Konopná semínka jsou k dostání loupaná a v této podobě se dají báječně zamíchat do koktejlů, polévek či omáček nebo posypat saláty a zeleninou. Konopná semínka lze také přimíchat do těsta na pečivo a chleba, stejně jako semínka slunečnicová. Pokud konopné semínko rozemelete, výsledná konopná mouka může být přidána do běžné receptury mouky až do 20 procent a receptu dodá ořechové aroma.
Lahodné placičky se dají vyrobit i z konopí. K tomu vypracujeme těsto z namletých konopných semínek, ovesných vloček , strouhanky, vejce a koření, vytvoříme karbanátky a ty osmažíme na troše kokosového oleje do zlatova.
Kromě konopných ořechů existuje také jemný konopný olej vyrobený z konopí – také velmi zdravá potravina. Jeho poměr omega-6-omega-3 je optimální a pohybuje se kolem 3,75:1. Z tohoto důvodu patří konopný olej – stejně jako konopné ořechy – do každého zdravého jídelníčku a zvláště do jídelníčku lidí s chronickým onemocněním.
Chronická onemocnění jsou často způsobena chronickými zánětlivými procesy a správný poměr mastných kyselin v konopí může mít protizánětlivý účinek. Mezi chronická zánětlivá onemocnění patří: Artritida , arterioskleróza , paradentóza , cukrovka , vysoký krevní tlak , mnoho chronických nervových onemocnění, chronická zánětlivá onemocnění střev a mnoho dalšího.
Vzhledem k tomu, že konopí obsahuje i vzácnou kyselinu gama-linolenovou (GLA), lze ořechy nebo konopný olej použít i při neurodermatitidě nebo premenstruačním syndromu. GLA má pozitivní vliv nejen na pleť, ale také na hladinu ženských hormonů.
Konopný olej se velmi dobře hodí do salátů z kořenové zeleniny nebo jiných pokrmů ze syrové zeleniny. Neměli byste to zahřívat.
Jídlo #3: Chia semínka
Chia semínka jsou drobná zrnka, která pocházejí z Mexika a jsou považována za superpotravinu. Jedna čajová lžička chia stačí – jak se říká v Mexiku – aby člověku poskytl dostatek živin na 24 hodin.
Pokud se podíváte na nutriční hodnoty malých semen, toto tvrzení již není překvapivé. Chia semínka poskytují dvakrát více bílkovin než konvenční obilniny, hodně železa a vápníku . Poměr omega-6-omega-3 v chia je také vynikající.
Zatímco moderní diety často poskytují 15 až 20krát více omega-6 mastných kyselin než omega-3 mastných kyselin, chia semínka obsahují třikrát více omega-3 mastných kyselin než omega-6 mastných kyselin, čímž poskytují protizánětlivý a hojivý účinek. Prostředí v těle.
Díky tomuto vzorci mastných kyselin připomínají chia semínka lněná semínka . Lněná semínka se ale moc dobře skladovat nedají. Rychle to žlukne. Na druhou stranu chia semínka mohou být skladována roky bez ztráty živin.
Podobně jako lněné semínko i chia semínka výrazně nabobtnají v tekutinách. Upravuje tedy trávení, zmírňuje pálení žáhy, udržuje stálou hladinu krevního cukru a působí detoxikačně. Díky svým silným bobtnavým vlastnostem lze chia semínka použít k přípravě úžasných pudinků a koktejlů.
Jídlo č. 4: Pampelišky
Jak může být plevel zdravá potravina? Jednoduše řečeno, pampelišky ve skutečnosti nejsou plevel. Říkali tomu tak jen lidé, kteří nevědí, co s pampeliškami. Pampeliška však není jen jedna z nejzdravějších potravin, ale také úžasný a bezplatný lék.
Jak víme, stav našeho trávicího systému je rozhodující pro naše celkové zdraví. Pokud jsou nemocná střeva, žluč nebo játra, tak už v podstatě nic nefunguje správně – ani vstřebávání živin, ani vylučování toxinů. Tělo je čím dál tím víc nemocnější. Pampeliška má úžasný vliv na tyto velmi důležité orgány.
Upravuje trávení, aktivuje sekreci žaludeční šťávy, zmírňuje plynatost, podporuje odtok žluči, pomáhá tedy proti žlučovým kamenům a také zlepšuje metabolismus tuků tak, aby se hladina cholesterolu vrátila na přijatelnou úroveň.
Pampeliška má výborný vliv i na močové cesty, takže ji lze velmi dobře využít při zánětech močového měchýře nebo jiných zánětech močových cest .
Věda a pampelišky
V poslední době přibývá výsledků vědeckých studií, které ukazují, že pampelišky (zejména jejich kořeny) mají protirakovinné účinky. Pampeliška prý podporuje apoptózu degenerovaných buněk, tedy podporuje jejich buněčnou smrt, a to nejen u rakoviny prostaty a prsu a také u chronické lymfocytární leukémie , ale také u rakoviny pokožky, která je již odolná vůči chemoterapii .
Pampelišku samozřejmě můžete pít jako čaj. V podobě zelených smoothies a salátů však poskytuje mnohem více životně důležitých látek. Například pampelišky poskytují čtyřicetkrát více beta-karotenu než hlávkový salát, čtyřikrát více hořčíku a devětkrát více vitamínu C. Kromě toho jsou zde všechny užitečné hořké látky a fytochemikálie , které dávají pampelišce její antioxidační potenciál.
Pokud počasí brání sklizni pampelišky nebo nemáte čas vyrazit do přírody, stále si můžete užít jedinečné nutriční složení pampelišek, a to pomocí prášku z pampelišek nebo extraktu z kořene pampelišky. Zde je například prášek z listů kombinovaný s dalšími dvěma místními, velmi zdravými potravinami a superpotravinami (zeměnka a kopřiva).
Jídlo č. 5: Kokos
Kokos poskytuje řadu zdravých potravin. Samozřejmě nic nepřekoná čerstvý kokos. V kuchyni však není tak univerzální jako kupř. Například kokosový olej, kokosové máslo nebo kokosové mléko. Kokosová voda je také velmi zdravá potravina.
Kokosové produkty se však nepoužívají pouze k mnoha účelům – jako potraviny, léky a produkty osobní péče – také neuvěřitelně dobře chutnají a nabízejí obrovské zdravotní výhody. Kokos MUSÍ patřit mezi 9 nejzdravějších potravin.
Tuk v kokosu se skládá především z nasycených mastných kyselin. Proto k tomu byli lidé dlouho skeptičtí. Dnes však víme, že nasycené mastné kyseliny v kokosu mohou dokonce chránit před kornatěním tepen a infarktem, protože zvyšují „dobrý“ HDL cholesterol, což pak vede k celkovému zlepšení situace v metabolismu tuků.
Kokosový olej také obsahuje vysoký podíl mastných kyselin, které skutečně dokážou změkčit buněčné stěny bakterií (kyselina laurová, kaprinová atd.), takže kokosový olej může vést k mírnějšímu průběhu celé řady infekčních onemocnění nebo předcházet v první řadě propuknutí nemoci – pokud je ten kokosový olej pravidelnou součástí jídelníčku. Škodlivé účinky kokosového oleje již byly například prokázány na stafylokoky, streptobacily, Helicobacter pylori, chlamydie a mnoho dalších.
Kokosový olej
Kokosový olej je pro své antibakteriální, ale i protiplísňové (protiplísňové) účinky také tělovým olejem, pokud pokožka trpí mykózami. Kokosový olej má také odstrašující účinek na klíšťata, blechy atd., takže před letními brouky ochrání nejen VÁS, ale i vašeho psa.
Vzhledem k tomu, že mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem v kokosovém oleji jsou velmi snadno stravitelné, mohou být velmi užitečné, pokud máte slabou slinivku nebo problémy se žlučí. V těchto případech mohou být jiné tuky často konzumovány pouze s nepohodlí. Kokosový olej naproti tomu stále dodává organismu cenné živiny a zabraňuje nevolnosti a pocitu plnosti.
Kokosový olej je také údajně schopen při každodenní konzumaci předcházet a dokonce zmírňovat Alzheimerovu chorobu. Určitě to stojí za vyzkoušení.
Pro mnoho lidí je zvláště zajímavé, že kokosový olej má také účinek na aktivaci metabolismu, může zvýšit bazální metabolismus a tímto způsobem by mohl přispět ke snížení hmotnosti při dietě.
Vzhledem k tomu, že kokosové produkty jsou tak všestranné a nyní existuje nespočet receptů s kokosovým olejem a kokosovým mlékem, jejich každodenní používání již není problém. Kokosový olej je také spolehlivým společníkem při smažení, protože je extrémně tepelně stabilní a při zahřátí neprobíhají žádné škodlivé oxidační procesy.
Jídlo č. 6: Kopřiva
Stejně jako pampeliška je kopřiva považována za velmi neoblíbený plevel . To však nic nemění na tom, že kopřiva je v podstatě jednou z nejzdravějších potravin, které byste měli jíst co nejčastěji.
Nyní bylo dokonce vědecky dokázáno, že kopřiva pomáhá proti osteoartróze , artritidě, problémům s prostatou a močovým měchýřem a může být účinná při chronických zánětlivých problémech střev. Jako každá zelená listová zelenina je kopřiva metabolizována zásaditým způsobem, má vysoký obsah železa a pomáhá proti únavě a anémii.
Semena kopřivy jsou také velmi zdravou potravinou, dokonce jakýmsi přírodním všestranným doplňkem stravy. Převyšují účinek mnoha drahých vitalizačních tonik a jsou také tradičně používány v boji proti vypadávání vlasů.
Listy kopřivy lze použít do polévek, smoothies, kastrolů, quiche, zeleninových koláčů nebo do jemného bylinkového čaje s vysoce zásaditým účinkem. Listy se dají sklízet v rukavicích, ale nespálí se, když je směle popadnete. Kopřivová semínka se naopak hodí do müsli tyčinek, receptů na rohlíky, kořenících směsí nebo se jednoduše posypou chlebem s máslem. Samozřejmě je můžete rozmixovat i do smoothie. Nebo jej můžete jednoduše užívat po lžičkách každý den jako doplněk stravy (s velkým množstvím vody).
Jídlo #7: Quinoa
Další zdravou potravinou je quinoa, dokonalé zázračné zrno Inků. Bezlepkové pseudozrno může velmi dobře nahradit dnes obvyklé přílohy (rýže, těstoviny, hranolky atd.). Quinoa poskytuje neobvykle kompletní spektrum aminokyselin pro potraviny rostlinného původu a je proto velmi vhodná pro optimalizaci přísunu bílkovin.
Zatímco mnoho zrn má nízký obsah lyzinu, quinoa ho obsahuje hodně. Lysin je aminokyselina, která může být také účinná proti rakovinným metastázám. Obdobným způsobem působí lysin i proti arteriosklerotickým a alergickým procesům v těle.
Kromě toho quinoa obsahuje hodně železa, hořčíku a výrazně více vápníku a také více vitamínu E než pšenice nebo žito. Quinoa může při pravidelné konzumaci pomoci migrenikům odstranit záchvaty bolesti, zejména díky vysokému obsahu hořčíku spolu s dvojnásobným obsahem vitamínu B2 než oves.
Glykemická nálož quinoy je výrazně nižší než u typických těstovin a pečiva nebo dokonce než u jídel z rýže a brambor. Quinoa tedy chrání hladinu krevního cukru a zajišťuje, že se sacharidy do krve přenášejí jen pomalu. Quinoa je také dobrým zdrojem tryptofanu. Tato aminokyselina je potřebná v mozku k produkci takzvaného hormonu štěstí a dobré nálady serotoninu.
Užijte si vařenou quinou jako přílohu nebo v salátech, jako čerstvé quinoa klíčky, loupané nebo vločkované v müsli, chlebu a rohlíkech nebo jako zdravé a rychlé jídlo z bio quinoy.
Potrava č. 8: Řasa Chlorella
Řasu chlorellu lze označit také za velmi zdravou potravinu. Jeho obsah chlorofylu je nejvyšší, jaký kdy byl v rostlině naměřen. O zdravotních přínosech chlorofylu si můžete přečíst v našem článku o chlorofylu . Chlorofyl čistí krev a střeva, zajišťuje zdravé sliznice, pohlcuje tělesné pachy a působí tak proti zápachu z úst nebo potu.
Chlorofyl je přitom považován za vynikající látku chránící játra, protože se podílí na detoxikaci všech druhů toxinů – bez ohledu na to, zda se jedná o aflatoxiny (toxiny plísní), výfukové plyny, cigaretový kouř nebo dioxiny.
Pro optimalizaci přísunu chlorofylu se kromě užívání chlorelly doporučují také obilné trávy, jako jsou: Například ječmen , špalda nebo pšenice. Chlorofyl lze také užívat ve formě kapek.
Chlorella však neobsahuje pouze chlorofyl, ale také mnoho dalších detoxikačních složek. Jen tato směs zajišťuje, že řasa chlorella je jedním z prvních a nejlepších opatření, pokud chcete organismus pročistit, detoxikovat a vnitřně pročistit. Z tohoto důvodu je řasa chlorella také důležitou složkou při odstraňování rtuti po odstranění amalgámu.
Řasa chlorella také poskytuje četné sekundární rostlinné látky, např. B. Chlorellan, který působí proti bakteriím a plísním a zvyšuje účinek klasických antibiotik a antimykotik. Ideální dávka chlorelly je 2 až 2,5 gramů dvakrát denně (celkem 4 až 5 gramů) – s jídlem. Pro detoxikaci lze dávku zvýšit. Mnohem více informací o řasách chlorella najdete zde: Detoxikace s chlorellou
Jídlo č. 9: Klíčky
Klíčky ve všech variacích jsou také velmi zdravé potraviny. Pokud kupujete hlávkový salát a zeleninu, termín sklizně je obvykle před pár dny. S každým dnem přepravy a skladování se obsah životně důležitých látek a energie v zelenině snižuje. Čerstvě sklizenou zeleninu seženete pouze v některých farmářských obchodech nebo pokud si pořídíte předplatitelský box z ekologické farmy. Ideální by bylo, kdyby si mohl pěstovat vlastní zeleninu. To je dnes bohužel kvůli nedostatku prostoru a času možné jen zřídka.
Pěstování klíčků je báječná alternativa Klíčky lze bez větší námahy pěstovat po celý rok na parapetu nebo na kuchyňském stole. Když konečně sklidíte a sníte své vlastní klíčky, jsou stále plné vitality a životní síly. Ztráty životně důležitých látek jsou pro klíčky cizím pojmem. S vlastní zahradou by váš přísun životně důležitých živin mohl být jen stěží lepší. A tak jsou klíčky jednou z nejzdravějších potravin, jaké si dnes můžete přát.
Jednoduše si vezměte do práce lahodný celozrnný špaldový chléb s veganským máslem nebo jemnou vegetariánskou pomazánku a v samostatné misce čerstvé klíčky. Váš zdravý oběd (nebo oběd vašich dětí) je hotový. To se vám čisté výhonky tolik nelíbí? Poté přidejte lahodný dresink nebo pesto.
Klíčící semena pro pěstování klíčků jsou také extrémně levná. Z malého balíčku semínek můžete připravit řadu klíčků. Nudná nebude ani klíčková kuchyně, druhů klíčků je nespočet: klíčky brokolice, klíčky quinoa, klíčky mungo, klíčky ředkvičky, klíčky slunečnicových semínek, klíčky čočky, klíčky červeného zelí, klíčky pórku a mnoho dalších.
Jezte každý den co nejvíce zdravých potravin
Nejlepší je jíst každý den alespoň dvě ze zdravých zásaditých potravin . Pokud máte doma všech devět těchto potravin, mohli byste dokonce sníst všech devět každý den bez velkého úsilí, např. Například takto:
- Dejte si například k snídani zelené smoothie s práškem z ječmenné trávy a dejte si první dávku řasy chlorella.
- Vezměte si kopřivovou tyčinku s sebou do práce nebo na vysokou školu.
- Před obědem si dejte půl lžičky extraktu z kořene pampelišky.
- K obědu si dejte předkrm salátu s čerstvými klíčky.
- Jako dezert si dopřejte chia pudink.
- Odpoledne vypijte koktejl vyrobený z 1 lžíce kokosového másla, loupaných konopných semínek, čerstvě vymačkané pomerančové šťávy a banánu – vše dobře rozmixované v osobním mixéru
- Večer si dejte quinou s brokolicí (případně společně s brokolicovými klíčky). Nezapomeňte na druhou porci chlorelly.
Pokud se zároveň nebudete vyhýbat těm nejzdravějším jídlům, brzy vás čeká velké překvapení. Vaše tělo se bude týden co týden cítit vitálnější a silnější, zvýší se vaše schopnost koncentrace, zmizí únava, vytoužená váha se neúprosně přiblíží a často se zlepší i chronické potíže.