dýňová seminka detail záběr

Dýňový olej pro genetické vypadávání vlasů

Dýňový olej pomáhá při geneticky podmíněném vypadávání vlasů

Genetické vypadávání vlasů (androgenetická alopecie (AA)) postihuje muže i ženy – často v mladém věku. Přestože AA nezpůsobuje fyzické problémy, často má na postižené psychické dopady, které se projevují rostoucími pochybnostmi o sobě samém.

Mezi běžné terapie patří perorální finasterid (1 mg) a lokální minoxidilové lotiony (2 nebo 5 procentní). Ty však mají vedlejší účinky (např. sníženou potenci (erektilní dysfunkce), depresi, úzkost a závratě u perorálních přípravků a svědění a odlupování u pleťových vod).

Výsledkem je, že postižení vždy hledají alternativy – nejlépe v oblasti naturopatie. Důležitou složkou je zde dýňový olej. Přestože jde v podstatě „jen“ o potravinu, u geneticky podmíněného typu vykazuje vždy dobré výsledky – a bez jakýchkoliv vedlejších účinků – takže její použití by mělo stát za vyzkoušení.

Vnitřní použití dýňového oleje při vypadávání vlasů

V roce 2014 byla provedena randomizovaná, placebem kontrolovaná, dvojitě zaslepená studie na 76 lidských subjektech (muži s mírnou až středně těžkou genetickou ztrátou vlasů) ( –> ).

Dostávali 400 mg přípravku z dýňového oleje nebo placebo denně po dobu 24 týdnů. Denní dávka (400 mg) byla užita polovina 30 minut před snídaní a polovina 30 minut před večeří.

Studie: o 40 procent více vlasů

Skupina s dýňovým olejem měla po ošetření v průměru o 40 procent více vlasů než na začátku (měřeno pomocí fototrichografie). Ve skupině s placebem bylo o 10 procent více vlasů.

Ve skupině s dýňovým olejem byly pozorovány následující výsledky:

 1. Ve skupině s dýňovým olejem se na konci studie se zhoršil stav pouze 2,7 procenta testovaných osob.
 2. V 51,4 procentech zůstal růst vlasů nezměněn (ztráta nepostupovala).
 3. Mírné zlepšení bylo zaznamenáno u 44,1 procenta.

Ve skupině s placebem došlo k následujícím výsledkům:

 1. Ve skupině s placebem bylo po 24 týdnech pozorováno zhoršení u 28,2 procenta testovaných osob.
 2. U 64,1 procenta nebyla zjištěna žádná změna.
 3. Došlo k mírnému zlepšení o 7,7 procenta.

Není to jen dýňový olej, který je užitečný

Nicméně přípravek z dýňového oleje použitý v prezentované studii byl Octa-Sabal Plus , korejský produkt, který se skládá především z dýňového oleje, ale také

 1. prášek z dýňových semínek,
 2. pudrový prášek,
 3. Extrakt z kukuřičného vousu (kukuřičný vous = kukuřičná vlákna),
 4. Prášek z červeného jetele a
 5. Obsahuje rajčatový prášek.

Bohužel neznáme zdroj produktu. Informace o těchto dalších složkách naleznete níže.

Žádné vedlejší účinky

Nežádoucí účinky se v obou skupinách nelišily. Například u skupiny s dýňovým olejem nedošlo k žádným změnám/omezením libida .

Také nebyly pozorovány žádné známky erektilní dysfunkce , která je běžná u léků proti vypadávání vlasů. Hladiny testosteronu zůstaly v obou skupinách nezměněny.

* Doporučujeme dýňový olej Allnature

lahev dýňového oleje značky allnature 250ml

Vnější použití dýňového oleje při vypadávání vlasů

Dýňový olej lze použít i zevně při genetickém vypadávání vlasů – jak ukázala studie z roku 2021 ( –> ). Účastníků bylo 60 žen ve věku 20 až 45 let, které trpěly progresivním vypadáváním vlasů po dobu 1 až 3,5 roku. Byly rozděleni do dvou skupin: Skupina 1 byla požádána, aby jednou denně po dobu tří měsíců aplikovala 1 ml dýňového oleje na pokožku hlavy. Skupina 2 udělala totéž s minoxidilem 5 %.

Přestože skupina minoxidil měla obecně lepší výsledky, dýňový olej také dokázal přispět k viditelnému zlepšení vypadávání vlasů.

U androgenní alopecie je například zvýšená variabilita průměru vlasů o více než 20 procent. Na základě těchto různých průměrů vlasových stvolů může být geneticky způsobená ztráta vlasů rozpoznána v raném stádiu a může být také odlišena od jiných forem vypadávání vlasů, u kterých je tato vlastnost méně výrazná ( –> ).

Variabilita průměrů vlasů se snížila z 30,5 na 24 procent ve skupině dýňových semen (ve skupině minoxidilu došlo k poklesu z 31,5 na 21,3 procenta).

Když vlasy padají, často se vyvinou takzvané vellus vlasy (chlupy). Jedná se o velmi jemnou srst, která roste po celém těle (kromě dlaní a nohou), ale vždy zůstává krátká a nadýchaná, a proto je na hlavě spíše nežádoucí.

Vzhled vellus vlasů se snížil z 22,5 na 15,8 procent ve skupině s dýňovým olejem (z 24,7 na pouhých 19,5 procent ve skupině s minoxidilem). Místo toho došlo ke zvýšenému výskytu vlasů, které rostly do délky (terminální vlasy) v obou skupinách.

Jak a proč dýňový olej působí na vypadávání vlasů?

Androgenetická alopecie se vysvětluje tím, že vlasové kořínky – u mužů i žen – nadměrně reagují na hormon 5-alfa-dihydrotestosteron. U žen není přesná příčina dosud definitivně objasněna.

Existuje podezření, že by zde mohla být problémem nejen přecitlivělost na dihydrotestosteron, ale také hormonální poruchy nebo hormonální nerovnováha, jaké se vyskytují. B. je případ menopauzy. V této fázi života se zvláště často u žen vyskytuje geneticky podmíněné vypadávání vlasů.

V lékařství se výše zmíněný inhibitor 5-alfa-reduktázy finasterid (např. Propecia ® ) používá k léčbě geneticky způsobeného vypadávání vlasů. 5-alfa reduktáza je enzym, který přeměňuje testosteron na 5-alfa-dihydrotestosteron. Tato přeměna je blokována inhibitory 5-alfa-reduktázy.

Předpokládá se, že dýňový olej působí také jako inhibitor 5-alfa-reduktázy. Například ze studií na zvířatech víme, že olej může pomoci při nezhoubném zvětšení prostaty. Vlivem dihydrotestosteronu vzniká i nezhoubné zvětšení prostaty.

Přírodní inhibitory 5-alfa reduktázy

Dýňový olej obsahuje látku beta-sitosterol, která se jeví jako přírodní inhibitor 5-alfa-reduktázy. Beta-sitosterol se také řadí mezi fytosteroly, rostlinné látky se strukturou podobnou cholesterolu, které však mohou pomáhat snižovat hladinu cholesterolu.

Ve studii uvedené výše byl použit kombinovaný produkt. Doplňkové složky (rajčatový prášek, pupalkový prášek atd.) nebo jejich aktivní složky jsou také považovány za přírodní inhibitory 5-alfa-reduktázy. V rajčatovém prášku je to lykopen, v prášku z pupalky je to kyselina gama-linolenová a v červeném jeteli jsou to isoflavony.

Ve zmiňovaném přípravku jsou však obsaženy jen v malém množství, takže ke svému dennímu příjmu dýňového oleje můžete jednoduše pravidelně jíst dýňová semínka a produkty z rajčat (např. rajčatový protlak) ( –> ).

Zelený čaj obsahuje polyfenoly, které jsou také inhibitory 5-alfa-reduktázy, takže byste je mohli pít pravidelně.

Přírodní terapie pro genetické vypadávání vlasů

Pokud chcete své genetické vypadávání vlasů léčit přirozeně, je nejlepší kombinovat několik přírodních prostředků. Nespoléhejte tedy jen na dýňový olej, ale sestavte si naturopatický koncept složený z různých složek. Sem by měl patřit i přípravek obsahující saw palmetto, protože v některých studiích se to velmi osvědčilo při zlepšení vypadávání vlasů, zejména v oblasti korunky ( –> ).

Při nákupu produktů saw palmetto se ujistěte, že se jedná o extrakt, že denní dávka (která je rozdělena do dvou dávek) je 300 až 320 mg a že obsah mastných kyselin je alespoň 80 procent, jako např. s tímto * přípravkem . Ačkoli je tento přípravek určen pro zdraví prostaty, jelikož je zde požadován stejný mechanismus účinku, lze jej stejně snadno použít i pro geneticky způsobené vypadávání vlasů.

Rozmarýnový olej lze použít i zevně, protože podporuje krevní oběh a může tak působit proti vypadávání vlasů.

Důležitá poznámka

Tento článek byl napsán na základě současných studií (v době publikace) ale nelze jej použít pro vlastní diagnostiku nebo samoléčbu a nenahrazuje návštěvu vašeho lékaře. Jakékoli opatření (ať už z tohoto či jiného našeho článku) proto vždy nejprve proberte se svým lékařem.

Pomoz svým přátelům a pošli to dál