L-Arginin pro budování svalů a spalování tuku

L-arginin zvyšuje výkon

Mezi sportovci je již dlouho známo: aminokyselina L-arginin přináší ve velmi krátké době znatelné zvýšení výkonnosti – nejen ve sportovní hale a ve fitness studiu, ale i v posteli. Protože L-arginin podporuje budování svalů a spalování tuků a také zajišťuje lepší krevní oběh. Snižuje se množství potřebného kyslíku a zvyšuje se výkonnost. Pokud máte vysoký krevní tlak, lze jej snížit. Zvlášť vysoké množství L-argininu se mimochodem nenachází v mase, ale v úplně jiné potravině.

Zejména v období extrémního napětí, fyzického a psychického stresu, po nemoci nebo ve fázích intenzivního tréninku se může stát, že L-arginin náhle začne být nedostatkový a v důsledku toho naše výkonnost – ať už je to potřeba kdekoli – rapidně klesá. Pokud je L-arginin cíleně dodáván zvenčí, lze pozorovat zvýšení výkonu ( –> ).

L-arginin pro budování svalů, imunitní systém a spalování tuků

V placebem kontrolované, dvojitě zaslepené studii na University of Exeter (UE) vědci zjistili, že L-arginin může zvýšit sportovní výkon o téměř 20 procent a zlepšit závodní časy až o dvě procenta (1). K tomu sportovci tři po sobě jdoucí dny hodinu před tréninkem vypili 500 ml nápoj, který mimo jiné obsahoval 6 g L-argininu nebo placebo.

Důvodem tohoto efektu zvyšujícího výkon je to, že L-arginin podporuje mimo jiné uvolňování růstových hormonů, což může vést k budování svalů, ale také k aktivaci imunitního systému a (někdy) ke zvýšenému spalování tuků ( –>).

V jiné studii dostávali sportovci 3000 mg L-argininu dvakrát denně po dobu 3 týdnů, ale také 2200 mg L-ornithinu ( –> ).

Další studie na toto téma byla zveřejněna v roce 2017. V něm sportovci (muži 16 – 25 let) dostávali 2000 mg L-argininu denně po dobu 45 dnů ( –> ). Maximální příjem kyslíku (VO 2  max) jako marker pro sportovní vytrvalostní výkon se zvýšil v průměru o 4,12 (±6,07) ve skupině s L-argininem a pouze o 1,23 (±3,36) ve skupině s placebem.

Standardní hodnoty pro tuto věkovou skupinu (muži) jsou 33 – 55 ml kyslíku na kg tělesné hmotnosti a minutu (jednotka je tedy ml/kg/min). Zmíněné zlepšení 4,12 ml/kg/min je tedy velmi dobré. Jiné hodnoty (např. tělesný tuk) se v této studii nezlepšily.

Je možné, že L-arginin může znatelně podporovat spalování tuků pouze tehdy, pokud máte skutečnou nadváhu – a to pouze ve spojení s odpovídajícím způsobem nízkokalorickou dietou a cvičebním programem, jak ukázala studie z roku 2006 –> V ni diabetici 2. typu dostávali 8,3 g L-argininu nebo placebo denně po dobu 3 týdnů. Obě skupiny udržovaly dietu a účastnily se cvičebního programu. Na konci studie skupina s L-argininem nezhubla více než skupina s placebem, ale ztratila více obvodu a tuku.

Doporučujeme: * Now L-Arginin 500mg

balení 120 kapslí L-argininu

L-arginin, Maca a Cordyceps místo viagry

Jelikož se oxid dusnatý (NO) tvoří z L-argininu v erektilní tkáni mužů, což zase zajišťuje lepší prokrvení, pravidelný příjem L-argininu vede ke zvýšené erekci.

Pokud myslíte i na silovou hlízu Maca a medicinální houbu Cordyceps, které obě působí mimořádně cíleně a velmi pozitivně na libido a proti erektilní dysfunkci , pak se v tuto chvíli pravděpodobně nic nepokazí.

Medicinální houba Cordyceps zlepšuje krevní oběh v penisu, reguluje rovnováhu pohlavních hormonů a spolu s macou zlepšuje kvalitu spermatu.

Kombinujte L-arginin s kreatinem

Zejména ve sportu se L-arginin často kombinuje s kreatinem – oba totiž mohou zvýšit výkon. Podrobnosti o kreatinu si můžete přečíst v předchozím odkazu.

Doporučujeme: * Now Kreatin monohydrát 750mg

balení kreatínu

L-arginin zvyšuje hladinu oxidu dusnatého

Oxid dusnatý je důležitou látkou produkovanou tělem z L-argininu. Reguluje průtok krve, bojuje se škodlivými mikroorganismy a také hraje důležitou roli v buněčné komunikaci ( –> ).

Oxid dusnatý navíc pomáhá distribuovat živiny do svalové tkáně, což je jeden z důvodů, proč vysoké hladiny NO vedou k vyššímu výkonu u sportovců. Zároveň je L-arginin také výchozí látkou pro kolagen, pojivovou tkáň, důležité enzymy a hormony.

L-arginin ve výzkumu

L-arginin byl testován na skupině zdravých mužů. Nejen, že byla zaznamenána výrazně zlepšená úroveň výkonu, ale také se zjistilo, že L-arginin zřejmě pomáhá snižovat krevní tlak a snižuje množství kyslíku potřebného během cvičení.

Výzkum zjistil, že když byl L-arginin používán ve formě suplementů, bylo pozorováno obrovské zvýšení výkonu díky změně příjmu kyslíku během cvičení,

řekl profesor Andrew Jones ze School of Sport and Health Science na University of Exeter.

To je důležité zejména pro vytrvalostní sportovce, protože věříme, že s pomocí L-argininu by se závodní časy vrcholových sportovců mohly zlepšit o další jedno až dvě procenta. Přestože se tato čísla zdají minimální, jedno až dvě procenta představují mimořádný nárůst výkonnosti mezi sportovní elitou, neboť mezi vítězi a poraženými je často jen zlomek vteřiny.

L-arginin v potravinách

L-arginin se přirozeně vyskytuje v potravinách bohatých na bílkoviny, jako jsou luštěniny, ořechy, olejná semena a také v mase. Lídrem argininu jsou dýňová semínka (5 137 mg argininu na 100 g), což je téměř čtyřnásobek množství argininu v mase (1 430 mg na 100 g, například ve středně tučném steaku) ( –> ).

Pokud vás nebaví okusovat dýňová semínka z ruky, můžete je použít i k přípravě mimořádně lahodných pokrmů, jako jsou: hummus vyrobený z dýňových semínek . Nebo si můžete upéct náš dýňový chléb, který také obsahuje vlašské ořechy, které jsou také dobrým zdrojem argininu (1 700 mg). Dýňová semínka můžete také snadno přidat do receptů zdravých sladkostí, jako jsou ořechové a ovocné tyčinky.

Pokud obecně nejíte tak často olejnatá semena, ořechy a luštěniny, je dobrým nápadem doplněk stravy bohatý na arginin, např. prostřednictvím čistě rostlinného proteinového prášku.

L-arginin v přírodních rostlinných bílkovinách

Čistě rostlinné proteinové prášky – hrachový protein, lupinový protein, konopný protein a rýžový protein – jsou bohaté na L-arginin a jsou proto vhodné jako doplněk stravy pro lidi, kteří chtějí zvýšit zásobu argininu. Proteinové prášky (každý z účinné přírody ) poskytují následující množství argininu na porci (to je v závorkách):

  1. Konopný protein (15 g): 700 mg argininu
  2. Protein z lupiny (20 g): 750 mg argininu
  3. Hrachový protein (20 g): více než 1 300 mg argininu
  4. Rýžový protein (20 g): 1 500 mg argininu

Pokud získáte proteinový prášek od jiného výrobce, hodnoty se mohou lišit.

Doporučujeme: * Rýžový protein
balení 600g RIISI rýžový protein

Pro zlepšení výkonu se obecně doporučuje konzumovat 1 000 až 2 000 mg L-argininu denně (v průběhu léčby).

L-arginin na rakovinu

Pokud jde o rakovinu, L-arginin je dvousečná zbraň. Na jedné straně je to prekurzor oxidu dusnatého, který nádory využívají k zajištění svého přežití. Rakovinné buňky dokonce produkují vlastní NO syntázy. Jde o enzymy, které produkují oxid dusnatý z L-argininu.

Výzkum rakoviny proto testoval, zda by inhibice produkce NO mohla být prostředkem v boji proti rakovině. Tento přístup však měl příliš mnoho vedlejších účinků. Pak se ukázalo, že rakovinné nádory mohou využívat NO pro svůj růst, ale že příliš mnoho NO pro ně není dobré .

Studie z listopadu 2021 uvedla, že L-arginin by mohl zvýšit účinnost radiační terapie u pacientů s mozkovými metastázami právě z tohoto důvodu. Z 63 pacientů bylo 31 podán roztok obsahující 10 g L-argininu hodinu před každým ozářením (celkem 20 ozáření); 32 pacientů dostalo placebo přípravek ( –>).

Ve skupině s argininem 78 procent mozkových nádorů (a také primárních nádorů) během následujících čtyř let zcela zmizelo nebo se alespoň výrazně zmenšilo. Ve skupině s placebem to bylo pouze 22 procent ( –> ). Výrazné zlepšení bylo také patrné již po 6 měsících.

L-arginin byl poté nazýván „radiosenzibilizátorem“, protože se zdá, že činí nádor náchylnější k radiační terapii. Pokud je NO příliš mnoho, nádor již není schopen opravit poškození svých buněk způsobené zářením.

L-arginin byl také používán u mozkových nádorů, protože může rychle přecházet z krve do mozku. Také by to nejen oslabilo nádor přímo předávkováním NO, ale také by nepřímo bojovalo proti rakovině, protože L-arginin aktivuje určité protinádorové obranné buňky.

Užívání izolovaného L-argininu ve formě konvenčního doplňku stravy, např. kapsle s 2 000 mg L-argininu bychom nedoporučovali na rakovinu. Pouze velmi velká množství 10 g se zdají být užitečná. Ty však nejsou snadno tolerovány a mohly by způsobit nevolnost atd., proto by měl být L-arginin začleněn do léčby rakoviny pouze po konzultaci s terapeutem.

Důležitá poznámka

Tento článek byl napsán na základě současných studií (v době publikace), ale nelze jej použít pro vlastní diagnostiku nebo samoléčbu a nenahrazuje návštěvu vašeho lékaře. Jakékoli opatření (ať už z tohoto či jiného našeho článku) proto vždy nejprve proberte se svým lékařem.

Pomoz svým přátelům a pošli to dál