Ruka s aplikovanými akupunkturními jehlami

Akupunktura – takto funguje léčitelské umění z Číny

Co je akupunktura?

V akupunktuře – dálněvýchodní léčebné a terapeutické metodě – se tenké jehličky zapíchnou do kůže, zůstanou tam půl hodiny a pak se zase vyjmou. Termín pochází z latiny: Acus = jehla; pungere = píchnout.

 

Starověké léčitelské umění je staré nejméně 2000 let a je důležitou součástí TCM (tradiční čínské medicíny). V TCM se předpokládá, že nemoci vznikají v důsledku zablokování energetického toku jedince. Uvolněním těchto blokád (a to i prostřednictvím akupunktury) se posilují vlastní regulační mechanismy a samoléčebné síly těla tak, aby bylo možné příslušnou nemoc – ať už fyzickou či psychickou – překonat nebo alespoň zlepšit.

Co jsou meridiány?

V TCM se životní energie nebo životní síla člověka označuje jako Chi nebo Qi. Chi zaplaví všechny meridiány do 24 hodin. Meridiány jsou (imaginární, tj. nejsou viditelné a nelze je dnešními metodami detekovat) kanály, které procházejí lidmi.

Existuje 12 hlavních meridiánů, které jsou uspořádány po dvou po obou stranách těla a jsou doplněny o osm dalších meridiánů a pár bodů navíc. Každý meridián je zaplaven energií na 2 hodiny denně. Pokud dojde k zablokování některého z meridiánů, energie již nemůže volně proudit a člověk onemocní.

Každý jednotlivý meridián je přiřazen k orgánu nebo funkčnímu kruhu. Existuje tedy např. meridián jater, meridián plic, meridián tenkého střeva a tak dále. Akupunkturní body jsou umístěny podél meridiánů, tedy bodů, do kterých se zavádějí extrémně tenké jehličky do kůže. Těchto bodů je prý minimálně 2000, přičemž většina grafů ukazuje 361 bodů ( –> ).

Tyto body pak můžete použít k vyčištění energetických blokád v příslušném meridiánu. Nyní mohou odtékat patologické věci a podporovat hojení nemocných orgánů nebo narušených tělesných funkcí – to je pohled v TCM.

Co je tradiční čínská medicína?

Tradiční čínská medicína (TCM), která se v Číně jednoduše nazývá čínská medicína, je celostní medicína. To znamená, že v centru pozornosti terapie je celý člověk (nejen jeho symptomy a fyzické poruchy). Příčina je léčena co možná nejkauzálně. Také se nepoužívá pouze jediné činidlo nebo proces samostatně, ale kombinace různých procesů.

Pět hlavních pilířů TCM

Kromě podrobné anamnézy s diagnostikou tepu a jazyka je pěti hlavními pilíři TCM:

  1. Nutriční terapie
  2. Akupunktura (lze kombinovat s moxováním (zahřívání bodů), akupresurou (tlak na body) nebo baňkováním)
  3. Pohybová terapie (např. Qi Gong nebo Tai Chi )
  4. čínské léky (většinou léčivé rostliny, ale mohou být i minerálního nebo živočišného původu)
  5. Čínská masáž (Tuina)

Tento aspekt holismu sám o sobě naznačuje, že nemusí být příliš užitečné provádět studie ke zkoumání účinků samotné akupunktury, pokud se obvykle v TCM nepoužívá samostatně, ale používá se v kombinaci s jinými opatřeními.

Princip jin-jang: Najděte svou zdravou rovnováhu

V TCM se při stanovení diagnózy a výběru terapie bere v úvahu i konstituce jednotlivého člověka. Díváte se na to, co člověku v jeho aktuální fázi chybí (co potřebuje) a čeho má příliš (co je potřeba odstranit/vyhnat). Jak může najít cestu zpět ke své zdravé rovnováze (princip Jin-Jang)?

Naproti tomu v konvenční medicíně je léčba většinou čistě symptomatická, kdy je člověk sám (jeho emoce, jeho životní situace, jeho potřeby) odsunut do pozadí.

Co lze akupunkturou léčit?

V Číně neexistuje nemoc, která by se nedala léčit akupunkturou. U nás (v západních zemích) se však touto metodou nejčastěji léčí chronická bolest. Vzhledem k tomu, že zákonné zdravotní pojišťovny hradí pouze použití terapie při bolestech kolen a zad, jsou příslušné znalosti mnoha lékařů omezeny pouze na několik indikací:

  1. Migrény nebo bolesti hlavy
  2. Bolest kolene
  3. Bolest krku
  4. Bolesti zad

Další oblasti použití staré léčebné metody jsou následující:

  1. Zhubnout / proti břišnímu tuku
  2. Deprese
  3. Příprava na porod (např. aby se dítě otočilo)
  4. Senná rýma/ alergie
  5. Neurodermatitida
  6. Nekuřte
  7. Parkinsonovi
  8. Polyneuropatie / bolest nervů
  9. poruchy spánku
  10. Stres a stížnosti související se stresem
  11. Tinnitus
  12. Během léčby rakoviny prsu tamoxifenem může akupunktura zmírnit vedlejší účinky (návaly horka) – lépe než běžné léky.

Níže se budeme podrobně věnovat pouze vlivu akupunktury na bolest a sennou rýmu . Uvádíme také metaanalýzu účinku jehel v prevenci diabetu:

V případě bolesti

Chronická bolest se často léčí akupunkturou – mimo jiné proto, že konvenční medicína má vždy k dispozici léky, které jsou plné vedlejších účinků a často dosahují svých limitů, což znamená, že mnoho pacientů s bolestí je již považováno za léčené konvenční medicínou.

V následujícím odkazu přinášíme zprávu o vyhodnocení 29 studií z roku 2017. Ukázalo se, že akupunktura zlepšuje konvenční terapie bolesti (což samozřejmě také snižuje potřebnou dávku léků proti bolesti a odpovídající vedlejší účinky) – konkrétně na hlavu, krk, mohla ulevit zádům a bolesti kolen a dokonce deprese.

I u bolesti související s rakovinou lze akupunkturu začlenit do terapie – jak ukázala metaanalýza z roku 2019 ( JAMA Oncology ) (–>). Vědci z kliniky TCM na Guangzhou University of Chinese Medicine vyhodnotili 14 randomizovaných kontrolovaných studií (celkem 920 pacientů). 7 z těchto studií bylo považováno za vysoce kvalitní, tj. mělo nízké riziko zkreslení (nízký potenciál chyb).

To testovalo účinek skutečné akupunktury ve srovnání s účinkem falešné akupunktury. Skutečné použití by mohlo výrazně snížit intenzitu bolesti. V 6 z těchto studií dokázala akupunktura – v kombinaci s léky proti bolesti – zvýšit jejich účinek a ve 2 studiích dokonce snížila potřebnou dávku silných léků proti bolesti (opioidů).

Pacienti odcházejí z kliniky bez bolestí

Profesor Gunter Hempelmann z univerzity v Giessenu ve starším, ale stále stojícím článku z roku 1997 (na YouTube (–>)) říká, že zpočátku – pocházející z konvenční medicíny – se bál kontaktu a měl k akupunktuře negativní vztah. Chyběly mu podrobné znalosti. Později říká: „Jsem v pohodě s jakýmkoliv postupem, který pacientovi pomůže, pokud nezahrnuje šarlatánství. Musel jsem si uvědomit, že pacienti, kteří přišli na kliniku s bolestí, odcházeli z kliniky bez bolesti.“

Doktor Hans P. Ogal z kliniky bolesti na Univerzitě v Giessenu v té době vysvětluje, jak se dostal k výcviku akupunkturisty – mimo jiné v Číně a Japonsku: „Můj otec trpěl migrénami, které byly tak silné, že si v noci nechal stékat po hlavě studenou vodu nebo si narážel hlavou do zdi. Po šesti ošetřeních jehlami byly migrény pryč.“

Doprovodné individuální terapie bolesti

I dnes se akupunktura stále používá v terapii bolesti na univerzitě v Giessenu, včetně tří různých procedur, z nichž některé se používají kombinovaně: tělová, ušní a nová akupunktura lebky podle Yamamota (YNSA).

Pro každého pacienta je vytvořen individuální léčebný koncept šitý na míru konkrétním obtížím, který může zahrnovat mnoho dalších možností tlumení bolesti, jako jsou terapeutické procedury (baňková masáž, kantaridová náplast, prokrvení), infuzní terapie (léky proti bolesti, ale i vitamínové přípravky), fyzikální terapie, neurální terapie, psychoterapie, střevní očista a mnohé další (–>).

Pokud jde o střevní očistu, univerzita na svém webu píše, že to tvoří základ veškerého terapeutického úsilí u chronických bolestivých syndromů, jako jsou migrény nebo tenzní bolesti hlavy, ale také u kožních onemocnění nebo alergií.

Při artróze a problémech se zády

Akupunktura se také úspěšně používá ve velkých skupinových praktikách, které jsou z velké části orientovány na konvenční medicínu. Jako příklad uvádíme ordinaci ortopedie a sportovního lékařství SPORTOPAEDIE v Heidelbergu, kde tým 15 ortopedů, traumatologů, radiologů a specialistů sportovní medicíny léčí onemocnění pohybového aparátu.

Metoda terapie Dálného východu stimuluje samoléčení, inhibuje citlivost na bolest, má relaxační účinek, protože se mimo jiné uvolňují endorfiny a podporuje regeneraci tkání stimulací růstových hormonů, uvádí web kliniky.

Kromě toho, že je většinou bezbolestná a nemá žádné vedlejší účinky, je výhodami metody také její udržitelnost, protože efekt většinou přetrvává i po posledním sezení. Akupunktura samozřejmě nenahrazuje nutnou operaci, ale je to účinný postup k úlevě od bolesti, který lze podle zkušeností lékařů kliniky využít k oddálení chirurgického zákroku.

To je důvod, proč se na klinice v Heidelbergu používá forma terapie Dálného východu pro osteoartrózu, chronické problémy se zády a zánětlivé problémy s úponem šlach – zvláště časté u osteoartrózy kolene. Ale přetrvávající pooperační bolest nebo otok jsou také možné indikace ( –> ) ( –> ).

Studie o vlivu na bolesti zad

Zatímco akupunktura je v praxi často využívána (a je také hrazena zdravotními pojišťovnami při problémech s dolní částí zad), studie často vykazují odlišné výsledky, které jsou pak kritiky uváděny jako důkaz, že metoda není účinná, např. Cochrane review z roku 2020. (Cochrane viz níže v části „Kritika“).

V závěru vědci píší, že terapie není o nic lepší v úlevě od bolesti než falešná léčba. (Přečtěte si o tom více níže v části „Proč je falešná akupunktura víc než falešná“). Ale funguje to lépe než žádná léčba. Ve srovnání s konvenční terapií bolesti zad akupunktura neposkytuje žádnou lékařsky zjistitelnou úlevu od bolesti, ale zlepšuje funkci zad ihned po použití.

Zkoumané studie však byly méně kvalitní (nízký počet účastníků, vysoké riziko chyb atd.). Přesto se v závěru říká: Rozhodnutí použít metodu v léčbě bolesti dolní části zad závisí na třech faktorech: dostupnosti, nákladech a preferencích pacienta (tedy co pacient preferuje) (–>).

V prevenci diabetu

V červenci 2022 vyšel přehledový článek v časopise Holistic Nursing Practice. Vědci z Edith Cowan University v australském Perthu vyhodnotili několik studií s celkovým počtem více než 3 600 pacientů ( –> ). Všichni pacienti měli prediabetes, předchůdce diabetu 2. typu, což znamená, že již měli zvýšené hladiny cukru v krvi, ale ještě nebyly dostatečně vysoké, aby vyžadovaly léčbu. Vzhledem k tomu, že diabetes 2. typu postihuje 11 procent světové populace, je každé opatření, které pomůže toto číslo snížit, vítáno – zvláště pokud, stejně jako akupunktura, nemá prakticky žádné vedlejší účinky.

Ukázalo se, že medicína Dálného východu dokázala výrazně zlepšit ty hodnoty, které naznačovaly zvýšené riziko cukrovky: hladinu cukru v krvi nalačno, hodnotu orálního glukózového tolerančního testu (hladina cukru v krvi 2 hodiny po vypití cukerného roztoku) a dlouhodobou hladinu cukru (HbA1).

„Bez léčby se u 93 procent prediabetiků rozvine cukrovka do 20 let,“

vysvětlil ředitel studie Min Zhang. Přestože lze prediabetes zastavit větším pohybem a změnou stravy, existují i ​​faktory, které cukrovku podporují a nelze je snadno ovlivnit, jako jsou poruchy spánku, vysoký krevní tlak a hodně stresu .

A právě zde lze akupunkturu využít. Působí holisticky a pomáhá lidem znovu najít zdravou rovnováhu. Tato metoda je také více než jen použití jehel, říká Min Zhang. Ke stimulaci bodů by byly použity jiné techniky (světlo, elektrické impulsy, moxování atd.).

Na sennou rýmu

Častou indikací metody je také senná rýma. Již v roce 2008 vědci kolem prof. Dr. med. Benno Brinkhaus – univerzitní profesor naturopatie na Univerzitní nemocnici Charité v Berlíně provedl studii o účinnosti akupunktury na sennou rýmu. Prof. Brinkhaus je specialistou na vnitřní lékařství, akupunkturu a naturopatii a specializuje se na naturopatickou a TCM léčbu pacientů s chronickými onemocněními ( –> ).

U více než 5000 pacientů dokázalo až 15 sezení (kromě obvyklé terapie) po dobu 3 měsíců významně zlepšit kvalitu života postižených ve srovnání se skupinou, která dostávala pouze obvyklou terapii ( –> ).

Dvě následné metaanalýzy však nepřinesly jednoznačný závěr a nemohly poskytnout doporučení pro metodu pro sennou rýmu. Počet dostupných kontrolovaných studií nebo počet testovaných subjektů byl v té době stále příliš malý.

V roce 2015 však byly k dispozici další studie, takže účinek jehel na sennou rýmu byl v nové metaanalýze potvrzen a akupunktura mohla být doporučena jako možnost léčby ( –> ).

Práce se objevila v Journal of Rhinology and Allergy . Hodnoceno bylo 13 studií z let 1980 až 2013 s celkovým počtem 2 365 účastníků. Ve skupinách s akupunkturou byly pozorovány následující výsledky (ve srovnání s kontrolními skupinami):

  1. Typické nosní příznaky (rýma, svědění, kýchání, ucpaný nos) se výrazně snížily
  2. Pacienti potřebovali méně antialergické medikace.
  3. Snížená hladina IgE v séru (marker alergických reakcí v těle).
  4. Kvalita života ve vztahu k symptomům souvisejícím se sennou rýmou se významně zvýšila. Zlepšila se kvalita spánku, oční problémy, psychika atd.
  5. Nevyskytly se žádné závažné vedlejší účinky.

Další studie, které se objevily po zmíněné metaanalýze, potvrzují, že akupunktura může být dobrým pomocníkem při senné rýmě.

V roce 2015 studie v Austrálii zjistila, že 12 terapeutických sezení rozložených do 4 týdnů bylo bezpečnou a účinnou možností léčby pro pacienty s alergií na žitný pyl. V této studii dostalo 175 pacientů buď falešnou nebo skutečnou akupunkturu. Reálná varianta zmírnila typické příznaky (kýchání a svědění v oblasti úst a uší) a kvalitu života mnohem lépe než předstíraná léčba ( 16 ).

Pomáhá vám akupunktura zhubnout?

Zejména čínské studie ukazují úspěch jehlové terapie při hubnutí. Obvykle se zde používá ušní akupunktura. V přehledu z roku 2018 bylo hodnoceno 21 studií s celkem 1 389 účastníky. Ve srovnání s předstíranou léčbou vedla skutečná léčba v četných studiích k významnému snížení BMI a/nebo hmotnosti ( –> ).

Další přehled z téhož roku také ukázal na základě 27 studií s celkem 2 219 pacienty, že změna životního stylu plus akupunktura vede k většímu úbytku hmotnosti než samotná změna životního stylu a také než změna životního stylu plus předstíraná léčba – ale pouze u lidí s nadváhou, nikoliv u obézních lidí. Bylo však také prokázáno, že samotná akupunktura neměla o nic lepší účinek než falešná léčba nebo vůbec žádná léčba ( –> ).

Pokud tedy chcete zhubnout, nestačí mít jehly zapíchnuté samotné. Vždy je samozřejmě nutné odstranit příčiny nadváhy – větším pohybem, zdravou stravou a dobrým zvládáním stresu.

Co je falešná akupunktura?

Falešná akupunktura (také známá jako falešná akupunktura) se používá ve studiích, ve kterých se chce zkoumat účinek skutečné léčby a vyloučit placebo efekt pouze na základě rituálu (píchání jehel do kůže). Při simulovaném ošetření se jehly zavádějí do kůže pouze velmi povrchně, pouze tam, kde nejsou žádné body a s jehlami se nemanipuluje. Více o falešné léčbě si můžete přečíst níže v části „Proč je falešná akupunktura víc než falešná“.

Co znamená „manipulace s jehlou“?

Akupunkturista hovoří o manipulaci s jehlou, pokud je jehla použita například po propíchnutí. B. otáčet mezi palcem a ukazováčkem nebo se rychle pohybovat nahoru a dolů nebo škrábat nehtem shora dolů nebo zdola nahoru nebo když je jehla zahřívána nebo elektricky stimulována – každá z těchto manipulací má různé účinky.

Kritika akupunktury

Ze všech výše uvedených informací je zřejmé, že mezi konvenční medicínou a TČM a jejími formami terapie je velký rozdíl, z nichž akupunktura je jednou z nejdůležitějších. Je pochopitelné, že metoda je silně kritizována – zejména ze strany zastánců medicíny založené na důkazech (EbM), tedy medicíny, ve které jsou za užitečné považovány pouze ty prostředky a terapie, které se osvědčily v kvalitních klinických studiích.

Tisíce lékařů jsou akupunkturisté

Mnoho konvenčních lékařů je však na správné cestě a jednoduše kombinuje konvenční medicínu s naturopatií nebo akupunkturou: z přibližně 416 120 lékařů v Německu (–>) je již 15 131 lékařů registrováno u lékařských sdružení s dodatečným titulem „akupunkturista“ a pravidelně a často úspěšně s touto formou terapie pracují.

Kritici však opakovaně citují „mnoho velkých systematických přehledů a metaanalýz“ (více než 50 recenzí pouze od Cochrane Collaboration ), které nalézají přesvědčivé důkazy o účinnosti akupunkturních postupů nad rámec placebo efektu.

Cochrane také není neomylný

Cochrane Collaboration je globální síť vědců, která pravidelně produkuje recenze (přehledy) a metaanalýzy, které jsou považovány za zvláště kvalitní, protože na jedné straně jsou hodnoceny pouze vysoce kvalitní studie a výzkumníci z Cochrane se označují jako nezávislý.

V říjnu 2020 však čínští vědci zkoumali přístup Cochrane Collaboration a kvalitu jejích studií – zejména v kontextu akupunktury – a své výsledky publikovali v časopise BMC Complementary and Therapies ( –> ).

Ukázalo se, že více než polovina zkoumaných Cochranových recenzí byla nekvalitní. Nejméně v jedné z oblastí důležitých pro hodnocení kvality byla jedna nebo více slabin, např. nedostatečné ověření střetu zájmů autorů nebo nedostatečné ověření možné publikační zaujatosti (publikovány jsou pouze ty studie, které vykazují požadovaný výsledek – např. v závislosti na zadavateli studie).

Přesto Cochrane publikoval i metaanalýzy, které dokládají účinky akupunktury, např. metaanalýza z roku 2020 o účinku léčby migrény ( –> ). Bylo hodnoceno 28 randomizovaných a kontrolovaných studií s celkovým počtem 2874 pacientů. Ukázalo se, že akupunktura byla účinnější než falešná akupunktura a také účinnější než medikace – s výrazně méně vedlejšími účinky než ta druhá. Léčba také ukázala lepší intracerebrální průtok krve (průtok krve v mozku) než léky. Zde je však také zdůrazněno, že výsledky nejsou spolehlivé, protože zkoumané studie jsou příliš odlišné na to, aby je bylo možné vzájemně porovnávat.

Proč metaanalýzy vždy nevykazují efekt?

Co je vždy obtížné na metaanalýzách, ve kterých se srovnává mnoho různých studií, jsou různé designy studií (např. různé metody měření, různé počty akupunkturních sezení, jiný materiál, různé školení akupunkturisty, individuální přístup akupunkturisty, různé formy předstírané léčby atd.), které často znesnadňují skutečné srovnání a tím i jasný závěr.

Každý člověk by měl mít možnost se sám rozhodnout o své terapii

Kritici akupunktury však často zapomínají, že i při použití EbM (medicína založená na důkazech) může mít pacient slovo v tom, jak chce být léčen a s jakou terapií se cítí nejpohodlněji. „Kromě typu a závažnosti pacientova onemocnění hrají důležitou roli také jeho životní situace, osobní hodnoty a hodnocení,“ píše gesundheitsinformation.de na téma medicíny založené na důkazech ( –> ). To již naznačuje, že nemůže existovat jeden skutečný lék pro všechny pacienty. Protože lidé jsou různí a většinou už mají jiné zkušenosti – jak s konvenční medicínou, tak s naturopatií.

(Gesundheitinformation.de je portál Institutu pro kvalitu a efektivitu ve zdravotnictví (IQWiG) – odborně nezávislé vědecké instituce, která pracuje jménem Spolkového ministerstva zdravotnictví.)

Každý, kdo je obecně kritický ke konvenční medicíně (např. protože má (nebo příbuzní) již špatné zkušenosti s léky, operacemi atd.), se v naturopatii často cítí pohodlněji a bezpečněji – možná také proto, že zde má velmi dobré zkušenosti. sbírat.

Takový pacient bude otevřenější akupunktuře než léku s dlouhým seznamem vedlejších účinků – a proto bude na akupunkturu reagovat úplně jinak než třeba pacient, který vždy považoval jehly za mumba a nejraději by spolkl pilulku.

Proč je falešná akupunktura víc než iluze

Mnoho studií srovnává skutečnou akupunkturu s akupunkturou falešnou. Protože však existuje mnoho různých forem falešné akupunktury, vědci z Čínské akademie čínských lékařských věd v roce 2013 na základě 57 německých klinických studií kritizovali, že falešná léčba není vhodná pro použití ve studiích, pokud neexistuje žádná standardizovaná metoda. existují (–>).

Zajímavý článek o falešné akupunktuře se také objevil v německém časopise pro akupunkturu v březnu 2020. Dr. med. Johannes Fleckenstein – specialista na anesteziologii se specializací na sportovní medicínu, speciální terapii bolesti a také akupunkturista upozorňuje na studii, která byla začátkem roku 2020 publikována v časopise Acupuncture in Medicine (–>).

Zúčastnění vědci z univerzity v Grazu na 34 studiích vysvětlují, proč v některých randomizovaných kontrolovaných studiích nebyly zjištěny rozdíly mezi skutečnou léčbou a falešnou akupunkturou (placebem), ale v jiných studiích ano.

Pokud se podařilo dosáhnout srovnatelného účinku jak skutečnou akupunkturou, tak i předstíranou léčbou, byly v obou případech často propíchnuty stejné tzv. dermatomy (oblasti kůže). To znamená, že akupunktura nemusí nutně zasáhnout cílový bod přímo, aby se dosáhlo účinku. Stačí zasáhnout příslušnou oblast kůže.

A tak existují studie, které ukazují, že jak skutečná metoda, tak falešná léčba byly stejně účinné a nápomocné při bolestech zad, hlavy, kolen a návalech horka – ve srovnání s pacienty, kteří žádnou jehlovou terapii nedostali.

Pokud však byly při předstírané akupunktuře propíchnuty úplně jiné dermatomy než při skutečné akupunktuře, pak byly rozdíly v účinku významné. Již tento jeden aspekt ukazuje, že o tom, jak metoda funguje, je známo příliš málo, a proto ji nelze testovat v typických studijních návrzích medicíny založené na důkazech.

Problém medicíny založené na důkazech

Nicméně medicína založená na důkazech má nyní tendenci chtít kontrolovat a hodnotit každou jinou formu medicíny pomocí obvyklých studií a vtlačit ji do svých šablon západního stylu. To ale nemusí být vůbec možné. TCM, která existuje již tisíce let, je založena na zcela jiném pohledu na svět a také vidí nemoci ve zcela jiném světle než západní medicína.

TČM se také skládá nejen z akupunktury, ale jak bylo vysvětleno výše, z dalších složek, které se individuálně kombinují v závislosti na pacientovi a jeho onemocnění (výživa, masáže, léčivé rostliny, akupresura, cvičení, meditace atd.). Pokud ve studiích každý pacient dostává pouze jednu a tu samou akupunkturní léčbu a výsledky v některých z těchto studií zanechávají něco, co by bylo žádoucí, není to vlastně překvapivé. Navíc existují tak různé tréninkové kurzy, a proto jsou velmi různí kompetentní akupunkturisté.

Jak akupunkturní trénink funguje?

Školení pro lékaře a alternativní lékaře, kteří se chtějí stát akupunkturisty, může být v Německu velmi odlišné. Existují korespondenční kurzy, ve kterých získáte téměř pouze teoretické znalosti (1 rok s cca 9 vyučovacími hodinami týdně) a praxe je omezena na dva víkendy ( –> ).

Aby lékař mohl příslušnou léčbu (pouze u artrózy kolene a bolesti dolní části zad) účtovat zákonným zdravotním pojišťovnám, akupunkturistické školení probíhá v DÄG f A ( Německá lékařská asociace pro akupunkturu e. V. ) , DAA e. V. ( Požaduje se Německá akademie pro akupunkturu e. V. nebo jiná školicí střediska uznaná lékařskými asociacemi.

Například v DÄG f A se školení skládá ze základního školení (24 měsíců) s intenzivními praktickými cvičeními, praktickými ošetřeními a případovými semináři. Lékař pak může použít doplňkový titul akupunktura. Teprve po dalších 160 vyučovacích jednotkách speciální terapie bolesti a základní psychosomatické péče získává lékař kvalifikaci pro vyúčtování zdravotních pojišťoven.

Konečně může lékař pokračovat ve svém výcviku, aby se stal „mistrem akupunktury DÄG f A“ s dalšími 230 vyučovacími jednotkami . Zde se soustředí na obsah TCM a mnoho praktických zkušeností v podobě stínování a společné léčby pacientů s lektory (zkušenými lékaři, kteří se dlouhodobě věnují i ​​akupunkturistice).

Další vzdělávání vede k získání titulu „Master of East Asian Medicine DÄG f A“. Náplní tohoto dalšího školení je čínská medicinální terapie nebo japonská medicína Kampo, ale také Qi Gong, čínská dietetika, TuiNa (čínská forma masáže a jeden z pěti nejdůležitějších pilířů TCM) nebo japonská akupunktura. Existují také víceleté magisterské programy tradiční čínské medicíny včetně akupunktury.

Vidíte, že na jedné straně jsou značné kvalitativní rozdíly v nabízených školeních a na straně druhé lékař, který má jako akupunkturista umožněno účtovat své procedury přes zdravotní pojišťovny, nemusí ani moc vědět TCM. Akupunktura je však pouze JEDNA součástí holistického konceptu terapie TCM. Je tedy jasné, že úlevu můžete zažít samotnou akupunkturou, ale neměli byste očekávat zázraky, pokud se neberou v úvahu ostatní složky holistického pohledu (např. výživa a cvičení).

Jak akupunktura funguje?

Přesné mechanismy, kterými akupunktura funguje, nejsou jasné. Některé studie však ukazují změny zánětlivých markerů, hladiny hormonů, snížení oxidačního stresu a lepší metabolismus, takže glukóza může být lépe využita a je k dispozici více kyslíku. Magnetická rezonance také prokázala fyziologické změny v centrálním nervovém systému v důsledku akupunktury.

Kolik sezení je potřeba?

Obvykle se provádí 10 sezení během 6 týdnů. Sezení by mělo trvat alespoň 30 minut (tj. samotná akupunktura bez konzultace s lékařem/terapeutem). V odůvodněných případech však lze během 12 týdnů uskutečnit až 15 sezení (také minimálně 30 minut každé). Ošetření je možné opakovat – od ukončení posledního sezení však musí uplynout 12 měsíců, aby bylo opět hrazeno zdravotními pojišťovnami.

Jak dlouho zůstávají jehly v těle?

Akupunkturní sezení trvá celkem 30 – 45 minut. Jakmile jsou všechny jehly zasunuty, zůstanou v těle po dobu 20 až 30 minut. Pacient tráví tuto dobu uvolněnou ležením nebo pohodlným sezením.

Jak hluboko dáváte jehly?

V závislosti na akupunkturním bodu se používají jehly různých délek, které se také zavádějí v různých hloubkách – od několika milimetrů až po několik centimetrů hluboko (v závislosti na tloušťce příslušné tkáně). Jen trochu hluboko v oblasti hlavy, výrazně hlouběji v oblasti silných svalů).

Kolik jehel?

Obecně se na jedno sezení aplikuje 5 až 20 jehel.

Z čeho jsou jehly vyrobeny?

Akupunkturní jehly jsou zdravotnické prostředky IIa. V naprosté většině případů se jedná o sterilně balené jednorázové jehly. Jsou vyrobeny z lékařské nerezové oceli a mohou být také pozlacené nebo postříbřené. Rukojeť může být vyrobena z plastu nebo mědi. Může být flexibilní (šroubovitá rukojeť) nebo tuhý.

Aby bylo možné jehlu jemně zavést do kůže, existují akupunkturní jehly, které jsou potaženy lékařským silikonem. Částice silikonu by se však mohly oddělit, hromadit v těle a případně vést ke kožním granulomům (malé zánětlivé uzlíky, které se tvoří, protože buňky imunitního systému se snaží silikon rozložit).

Akupunkturní jehly mají velmi různé délky. Obvykle jsou dlouhé 10 až 50 mm (měřeno bez rukojeti). Dlouhé jehly se obvykle používají v oblasti silných svalů, kratší jehly se používají spíše v oblasti hlavy. Tloušťka se také může lišit – pohybuje se mezi 0,2 a 0,35 mm.

Co jsou trvalé jehly?

U některých indikací (např. svalové napětí) by měly jehly zůstat na těle/v kůži několik dní, např. 2 až 4 dny. S ušní akupunkturou dokonce až týden.

Ale protože jste nemohli několik dní chodit s jehlami, které vyčnívají několik centimetrů z vašeho těla nebo ucha, natož s nimi spát, existují trvalé jehly. Ty jsou dlouhé 1,3 až maximálně 2 mm a integrovány do malých omítek. Takhle vás neobtěžují.

Co jsou to suché jehly?

Při tzv. suchém jehlování se akupunkturní jehly zavádějí do spouštěcích bodů, nikoli do akupunkturních bodů. Suché vpichování tedy není akupunktura, ale je součástí terapie trigger pointů.

Spouštěcí body jsou důležitou příčinou chronické pohybové bolesti. Jde o přecitlivělé, často bolestivé a hmatatelné body ve ztvrdlé a napjaté svalové tkáni. Vzhledem k tomu, že spoušťové body nejen ubližují samy sobě, ale mohou také vyzařovat bolest ze spouštěcích bodů, léčba spouštěcích bodů znamená, že lze tuto vyzařující bolest také zmírnit.

Protože se do spouštěcích bodů vkládají pouze „suché“ jehly (a nikoli jehla na injekční stříkačce, která dodává léčivo do tkáně), nazývá se to suché vpichování. Naproti tomu při neurální terapii se lokální anestetikum vstřikuje do spouštěcích bodů pomocí skutečných injekčních stříkaček, což má obvykle pouze dočasný účinek.

Je akupunktura bolestivá?

Akupunkturní jehly jsou velmi tenké a nedají se srovnávat s jehlami injekční stříkačky, takže zavádění jehel štípe, ale jen zřídka opravdu bolí.

„Bolest“ se také může měnit od sezení k sezení. Postupem času se tkáň uvolní (a člověk také, protože cítí, jak je terapie dobrá), takže zavádění jehel je čím dál méně vnímáno jako nepříjemné.

Vzhledem k tomu, že akupunkturní body mohou mít různé úrovně citlivosti, může se stát, že jednu jehlu cítíte a druhou necítíte nebo téměř necítíte. V neposlední řadě také záleží na kompetenci a dovednostech akupunkturisty, zda jsou stehy cítit či nikoliv.

Nežádoucí účinky a rizika

Obecně platí, že akupunktura nemá žádná rizika ani vedlejší účinky – kromě následujících, které jsou vzácné:

  1. V místě vpichu se může vyvinout přechodná bolest, necitlivost, zarudnutí kůže nebo drobné hematomy.
  2. Pacienti, kteří mají obecně problémy s jehlami/stříkačkami, mohou pociťovat pocení, nevolnost, pokles krevního tlaku a závratě.
  3. Popáleniny moxováním nebo vážná poranění jehlami jsou způsobena nesprávným použitím terapeutem a nemělo by k nim dojít, pokud je akupunktura správně prováděna.

Kontraindikace: Kdo by neměl absolvovat akupunkturu?

Kontraindikací akupunktury je velmi málo. Používá se dokonce pravidelně v těhotenství (viz další část) a u dětí a obvykle působí lépe (při nevolnosti a zvracení) než u zbytku populace.

Lidé, kteří užívají antikoagulancia, mohou také podstoupit akupunkturu, protože obecně nedochází k poranění kůže, která by mohla vést ke krvácení.

V případě akutních infekcí, zejména kožních infekcí nebo maligních kožních změn, většina akupunkturistů nedoporučuje akupunkturu.

Lidé s určitými psychózami by neměli podstupovat akupunkturu, protože pro ně může být při vpichování jehel do těla děsivá nebo spouštěcí.

Lidé s defibrilátory (zařízeními implantovanými pro život ohrožující srdeční arytmie) by neměli dostávat elektroakupunkturu.

Akupunktura během těhotenství

Pokud jde o typické těhotenské příznaky, jako je nevolnost, zvracení, zadržování vody, pálení žáhy, bolesti zad nebo odchylky v poloze dítěte (poloha koncem pánevním, poloha nohy), mnoho těhotných žen dává přednost použití alternativní medicíny, aby ochránily své dítě před možnými vedlejšími účinky. účinky konvenční medicíny. Kromě akupunktury je oblíbená i akupresura, aromaterapie, homeopatie, masáže, chiropraxe a jóga.

Někteří terapeuti doporučují opatrnost při používání akupunktury v těhotenství, protože stimulace některých bodů by mohla vyvolat předčasný porod. Studie zde však dávají vše jasné, kupř. studie z roku 2020 nezjistila žádné zvýšené riziko potratů nebo mrtvě narozených dětí, když těhotné ženy podstupují akupunkturu kvůli těhotenským příznakům (–>).

Systematický přehled z roku 2015, ve kterém bylo hodnoceno 105 studií o akupunktuře v těhotenství, také ukázal, že ačkoli byly ve čtvrtině studií hlášeny nežádoucí účinky, všechny byly mírné. Většinou se stěžovalo pouze na bolest způsobenou vpichem jehly ( –> ).

Akupunktura může také zmírnit bolesti pánve a dolní části zad během těhotenství bez jakýchkoli nevýhod pro nenarozené, podle hodnocení z roku 2022. Za tímto účelem bylo hodnoceno 10 randomizovaných kontrolovaných studií s celkem 1040 těhotnými ženami, které nebyly déle než 30 týdnů těhotenství ( –> ).

Co je elektroakupunktura?

Při elektroakupunktuře jsou akupunkturní body stimulovány slabým proudem přes jehly. Protože proud se může měnit, může se měnit i stimulace. K tomuto účelu se používají proudové svorky, kupř. připojený k zařízení TENS nebo EMS, upnutý na jehly.

Zařízení TENS a EMS se zase používají kupř. používá se také ve fyzioterapii ke zmírnění bolesti. K tomu se na kůži umístí elektrody, které pak vydávají krátké elektrické impulsy s nízkým napětím a buď omezí přenos bolesti do mozku (TENS), nebo způsobí svalovou kontrakci, která působí protizánětlivě a posiluje svaly ( EMS).

Elektroakupunktura by neměla být zaměňována s elektroakupunkturou Voll, která je diagnostickým nástrojem.

Co je ušní akupunktura a akupunktura ruky?

Vzhledem k tomu, že všechny oblasti těla jsou „mapovány“ na uchu a také na ruce, lze pomocí ruční nebo ušní akupunktury dosáhnout všech oblastí těla. Ušní akupunktura je téměř bolestivá a – stejně jako ruční – lze kombinovat s akupunkturou těla. Permanentní jehly lze použít i na ucho.

Důležitá poznámka

Tento článek byl napsán na základě současných studií (v době publikace), ale nelze jej použít pro vlastní diagnostiku nebo samoléčbu a nenahrazuje návštěvu vašeho lékaře. Jakékoli opatření (ať už z tohoto či jiného našeho článku) proto vždy nejprve proberte se svým lékařem.

.

Pomoz svým přátelům a pošli to dál