portrét ženy s výraznou vyrážkou podobná neurodermatitidy a akne

Neurodermatitida: příznaky, příčiny a terapie

Neurodermatitida se může objevit kdekoli

Neurodermatitida je chronické zánětlivé kožní onemocnění známé také jako atopický ekzém nebo atopická dermatitida. Onemocnění je spojeno s dědičnou predispozicí a obvykle se poprvé objeví v raném dětství nebo pubertě.

U mnoha dětí však neurodermatitida sama vymizí a později se již neobjeví.

U většiny postižených však neurodermatitida zůstává latentní po celý život. Latentní znamená, že onemocnění je přítomno i bez příznaků a může kdykoli znovu propuknout.

Obecně velmi suchá a extrémně citlivá pokožka pacientů trpících neurodermatitidou je obvykle červená v charakteristických oblastech, jako je ohyb lokte, zadní část kolena, krk a pokožka hlavy. Kromě těchto oblastí kůže může být neurodermatitidou postiženo také čelo, oční víčka nebo paže a ruce. V nejhorším případě se může rozšířit po celé kůži.

Neurodermatitida kůže reaguje na vnější I vnitřní podněty

Kůže v uvedených partiích reaguje na vnější i vnitřní podněty zánětem , což vede k tvorbě puchýřů, což v konečném důsledku vede k tvorbě mokvavých ekzémů a krust. Tato reakce, známá jako vzplanutí neurodermatitidy, je doprovázena extrémním svěděním, které významně ovlivňuje kvalitu života postižených.

Podráždění pokožky může být vyvoláno zvnějšku teplem, potem, kontaminovanou vodou, suchým vzduchem v místnosti, nesnášenlivostí čisticích prostředků nebo produktů péče o pokožku, syntetickým oblečením atd.

Vnitřně mohou záněty kožních oblastí způsobit potravinářské přídatné látky, potravinové alergie nebo intolerance, mikrobiální infekce a především psychický stres a stres.

Neurodermatitida se často vyskytuje společně se sennou rýmou a alergickým astmatem. V tomto případě se hovoří o tzv. atopické triádě. Označuje přecitlivělost kůže a sliznic, která je doprovázena zvýšenou tvorbou protilátek na obranu proti cizorodým látkám.

U neurodermatitidy: Přirozená kožní bariéra je defektní

Zdravá pokožka na výše popsaná podráždění kůže takto nereaguje. Lze tedy předpokládat, že kůže pacienta s neurodermatitidou není obecně zdravá, a to ani v bezpříznakových fázích.

Extrémně suchá pokožka neurodermatitidy znamená, že přirozená kožní bariéra, jejímž úkolem je chránit před vlivy prostředí, je značně narušena ( –> ).

Kožní bariéru tvoří zrohovatělé buňky navrstvené na sobě, které drží pohromadě zrohovatělé tuky (epidermální lipidy). Tyto tuky nejsou produkovány v dostatečném množství, když máte neurodermatitidu.

Tím pokožce chybí mimo jiné tukové látky, které mají jako přirozené hydratační faktory za úkol vázat vodu. Snížená produkce mazu v kombinaci se zvýšenými ztrátami vody vede na jedné straně k extrémně suché pokožce a na druhé straně k poškození kožní bariéry.

Neurodermatitida kůže je vždy náchylná k zánětu

K tomu se přidávají kožní záněty spojené s atakami neurodermatitidy. Znamená to, že bakterie a další mikroorganismy mohou nerušeně vstupovat do krve otevřenými oblastmi kůže.

Tam pak s útočníky bojují specializované imunitní buňky. Tato imunitní reakce vytváří nové zánětlivé procesy, které znemožňují samostatnou regeneraci kůže.

I v obdobích bez vzplanutí se na kůži neurodermatitidy projevuje takzvaný subklinický (mírný) zánět. I když to není vidět, lze to měřit zvýšeným počtem zánětlivých buněk. Kůže je pak takříkajíc ve vyčkávací poloze, ve které může specifický spouštěč (viz výše) reaktivovat zánětlivý proces.

Možné příčiny propuknutí neurodermatitidy

V posledních několika desetiletích bylo předloženo mnoho hypotéz o tom, který spouštěč z čisté predispozice neurodermatitidy nakonec vede ke skutečnému onemocnění. Možné spouštěcí faktory jsou různé a často dochází ke kombinaci různých faktorů.

Neurodermitida způsobená poruchou metabolismu lipidů

U pacientů s neurodermatitidou byly zjištěny enzymatické defekty v metabolismu lipidů, které vedou ke snížené produkci kyseliny gama-linolenové.

Kyselina gama-linolenová je produkována tělem vstřebáváním a přeměnou kyseliny linolové, omega 6 mastné kyseliny. U pacientů s neurodermatitidou tento proces přeměny neprobíhá v potřebné míře v důsledku enzymového defektu, což může vést k deficitu kyseliny gama-linolenové.

Tato mastná kyselina je však nezbytná pro udržení tělesného zdraví, protože je základním stavebním kamenem tkáňových hormonů, které regulují metabolismus.

Kromě toho má velký význam pro normální vývoj nervové soustavy a imunitního systému. A spolu se svými imunoregulačními a protizánětlivými vlastnostmi je kyselina gama-linolenová nepostradatelná pro osoby trpící neurodermatitidou.

Opatření: Kyselina gama-linolenová pro neurodermatitidu

Vzhledem k často nízkým hladinám kyseliny gama-linolenové u pacientů s neurodermatitidou je vhodné užívat * pupalkový olej nebo olej ze semen brutnáku lékařského jako doplněk stravy (ve formě kapslí). Tyto oleje obsahují vysoký podíl kyseliny gama-linolenové, která může výrazně zlepšit pleť.

Doporučuje se zejména pravidelné používání * konopného oleje, který má na rozdíl od pupalkového nebo brutnákového oleje velmi jemnou chuť a dokáže tak báječně zjemnit pokrmy ze syrové stravy (např. saláty).

Konopný olej dodává organismu jak esenciální kyselinu gama-linolenovou, tak mnoho cenných omega 3 mastných kyselin, které navíc působí silně protizánětlivě ( –> ).

Konopný olej by se proto měl používat denně ve studené kuchyni nebo čistý jako doplněk stravy pro pokrytí potřeby kyseliny gama-linolenové ( –> ).

Kromě vnitřního užívání je konopný olej také cenným zevním pomocníkem pro pacienty s neurodermatitidou, protože je výborným olejem pro péči o pleť. Konopný olej se rychle vstřebává do pokožky a je ideální pro péči o citlivou, podrážděnou a zánětlivou pokožku. Konopný olej snižuje zánět, zmírňuje svědění a zklidňuje pokožku ( –> ).

Doporučujeme:

Lahvička konopného oleje balení kapslí pupalkového oleje

Neurodermatitida způsobená nesprávně kontrolovaným imunitním systémem

U pacientů s neurodermatitidou byly také zjištěny defekty v aktivitě imunitních buněk. U některých pacientů byly tyto imunitní buňky nadměrně aktivní a způsobovaly zánětlivé procesy.

U dalších postižených lidí však byla aktivita imunitních buněk značně omezena, takže nebyly schopny dostatečně ničit vetřelce, jako jsou plísně, bakterie, viry či jiné škodliviny.

Vlivem nadměrné aktivity imunitního systému vzniká enormní množství protilátek (specifických obranných látek). Patří sem také imunoglobulin E (IgE), který se nachází převážně v kůži a sliznicích.

IgE způsobuje uvolňování histaminu během imunitní reakce. Čím více IgE je produkováno, tím vyšší je uvolňování histaminu. Nadbytek histaminu však podporuje zánětlivé procesy a způsobuje silné svědění. Přesně těmito příznaky trpí neurodermatitida.

Opatření: Očista střev pro regulaci imunitního systému

Vzhledem k tomu, že přibližně 80 procent imunitního systému se nachází ve střevě, je třeba v případě poruchy imunitního systému – bez ohledu na to, zda je nadměrně aktivní nebo oslabený – považovat za nejdůležitější opatření střevní očistu.

Při intenzivní očistě střev dochází k vylučování mnoha škodlivých škodlivin stolicí. To vede k obrovské úlevě imunitního systému a je nezbytným krokem ke zdraví podporující imunitní funkci.

Čištění střev má však další léčivé vlastnosti pro neurodermatitidu. Nerovnováha ve střevní flóře (dysbakterie) může vyvolat neurodermatitidu.

Neurodermatitida způsobená dysbakterií

Kožní problémy všeho druhu VŽDY úzce souvisejí se střevní situací. Mnoho naturopatických lékařů a terapeutů si tuto souvislost již dlouho uvědomuje. Platí: čím horší stav kůže, tím dezolátnější stav střev.

V důsledku toho mohou lidé postižení neurodermatitidou předpokládat, že jejich střeva – zejména střevní flóra – jsou stejně nemocná jako kůže.

Nemocná střevní flóra se nazývá tzv. dysbakterie. Termín „dysbakterie“ popisuje nerovnováhu mezi prospěšnými (zdraví prospěšnými) a škodlivými (patogenními) střevními bakteriemi. Posledně jmenované jsou přítomny v jasné většině u dysbakterií, zatímco prospěšné střevní bakterie nadále ubývají.

Jakmile je však patogenních bakterií ve střevě nadbytek, brání správnému metabolismu přijaté potravy, takže již není zaručen dostatečný přísun živin a životně důležitých látek.

Patogenní bakterie navíc podporují hnilobné procesy a tvorbu plynů ve střevě, což vede k toxickému střevnímu prostředí. Toto patogenní prostředí nesmírně zatěžuje imunitní systém a přispívá k jeho oslabení.

Kromě toho je střevní sliznice neustále drážděna toxiny a plyny. Dobré střevní bakterie, jejichž úkolem je chránit střevní sliznici, však nejsou k dispozici v potřebném množství. Pokud tyto podněty přetrvávají delší dobu, mohou v konečném důsledku vést k poškození střevní sliznice .

Opatření: Probiotika proti dysbakterióze

Dysbakterie se vyvíjejí v nemocném střevním prostředí, takže i zde – stejně jako v dříve vysvětleném opatření – má čištění střev nejvyšší prioritu. Chybějící zdraví prospěšné střevní bakterie je přitom nutné dodat ve formě probiotického doplňku výživy (probiotika, např. Combi Flora) ( –> ).

Doporučujeme: * Probiotika pro ženy Garden of Life

Balení kapslí probiotiky

Tímto způsobem se obnoví rovnováha střevních bakterií, vybuduje se zdravá střevní flóra, celkové střevní prostředí se opět normalizuje a imunitní systém se zklidní.

Všechny tyto aspekty – spolu s dalšími vysvětlenými opatřeními – mají přímý a hojivý účinek na zdraví kůže a zajišťují, že neurodermatitida je pouze mírná nebo její příznaky dokonce úplně vymizí ( –> ).

Užívání probiotik však nepůsobí „jen“ pozitivně na pokožku již postižených neurodermatitidů. Probiotika prospívají i nenarozeným dětem, protože je chrání před rozvojem neurodermatitidy.

Vyplynulo to ze studie s těhotnými ženami, které během těhotenství pravidelně užívaly probiotika jako doplňky stravy ( –> ).

Neurodermatitida způsobená střevními houbami

Dysbakterie také často vedou ke kolonizaci střevních plísní, jako Candida albicans. Tato houba produkuje metabolické toxiny, které napadají a poškozují střevní sliznici, takže plísňové toxiny se nyní mohou dostat do krevního oběhu a vyvolat alergické reakce, které následně přispívají k zánětu kůže.

Opatření: Bojujte proti střevním plísním, budujte střevní flóru

Infestace Candida albicans musí být po stanovení diagnózy odpovídajícím způsobem léčena.

Bez ohledu na zvolenou terapii se také důrazně doporučuje intenzivní střevní očista ve spojení se stabilním budováním střevní flóry.

Neurodermatitida způsobená psychickým stresem

„Kůže, nervy a mozek pocházejí ze stejné zárodečné vrstvy v lidské embryonální fázi, a proto jsou spolu velmi úzce spojeny,“ říká dermatolog a psychoterapeut Prof. Dr. med. Uwe Gieler z Centra psychosomatické medicíny na univerzitě v Giessenu.

To také vysvětluje, proč jsou na kůži vidět psychické problémy. To, že kůže odráží stav psychiky, je zvláště patrné u neurodermatitidy, protože zde přímo reaguje na psychickou zátěž výrazným zvýšením typických příznaků.

Možná hmatatelnější vysvětlení pro souvislost mezi psychickým stresem a okamžitou kožní reakcí je následující: Během psychické stresové situace uvolňují kožní nervy zvýšené množství mediátorových látek, takzvaných neuropeptidů. Ty zase informují obranné buňky imunitního systému, které pak se zvýšenou aktivitou uvolňují histamin.

Míra: Relaxace proti stresu

Stejně jako stres způsobuje, že hormonální rovnováha uvolňuje více stresových hormonů, příjemné pocity způsobují výrazně snížené uvolňování těchto hormonů. Místo toho se nyní uvolňují ty přenášející látky, které mají uklidňující a vyrovnávající účinek na psychiku.

Jemná masáž nebo pohlazení od partnera také uvolní „hormon mazlení“ oxytocin. Tento hormon okamžitě působí proti stresu a automaticky snižuje pocit bolesti. Tato extrémně příjemná metoda zvládání stresu je vysoce doporučeným opatřením.

Mezi další relaxační metody patří autogenní trénink, Tai Chi, jóga, progresivní svalová relaxace a mnoho dalšího. Najděte metodu, která vám vyhovuje. Dále posilujte svou odolnost (psychickou odolnost) – viz předchozí odkaz.

Bez ohledu na to by se měl každý neurodermatitida snažit identifikovat své individuální stresové faktory v běžném životě a vědomě je psychicky měnit, aby se s nimi mohl v klidu vypořádat. Chce to trochu cviku, ale časem to funguje skvěle.

Bohužel, stres může zesilovat příznaky ekzému, stejně jako ekzém může vést ke zvýšenému stresu. Tím se uzavře začarovaný kruh, který symptomy udržuje nebo způsobuje jejich opětovné a opakované vzplanutí.

Psychický stres způsobený neurodermatitidou

Pouhá skutečnost, že je někdo postiženy chronickým kožním onemocněním, představuje pro postižené hlavní stresový faktor.

Navíc se často objevuje téměř nesnesitelné svědění, které může vést k poruchám spánku a koncentrace, změnám nálad a celkové podrážděnosti, až agresivitě ( –> ).

Zvláště se zde projevuje interakce mezi psychikou a neurodermatitidou, protože nemoc na jedné straně vytváří obrovský psychický stres a na druhé straně tento stres zhoršuje příznaky nemoci.

Mnoho pacientů trpících neurodermatitidou trpí především viditelnými kožními změnami. Zanícená místa na kůži a škrábance, které si sami přivodili, jim tak rozežírá sebevědomí, že se jejich osobnost může časem i změnit.

Cítí se neatraktivní, a proto se často vyhýbají přirozenému fyzickému kontaktu, jako je potřesení rukou, objetí nebo polibky na pozdrav. Vědomě se vylučují a stávají se tak outsidery. Není neobvyklé, že pacienti trpící neurodermatitidou propadají depresím.

V této situaci v konečném důsledku dochází k neustálému psychickému stresu, který se pak odráží ve stejně trvale chudé pleti.

Opatření: Omezte poškození kůže, zmírněte svědění

Aby nedošlo k dalšímu poškození kůže neustálým škrábáním, měly by se vyzkoušet alternativy k úlevě od svědění. Pokožku se doporučuje dobře ochlazovat, například studenou tekoucí vodou, přikládáním studených žínek nebo studených zábalů z přihrádky na led a také potírání * chladivými mastmi ( –> ).

Doporučujeme: * E/C krémgel

Tuba krémgelu značky E/N

Pokud se stále není možné škrábání vyhnout, měli byste se alespoň „škrábat“ ne nehty, ale ploškou ruky nebo klouby.

Velmi nápomocný může být i tzv. škrabací blok – zejména pro děti. Jedná se o dřevěný blok potažený prací kůží, který si můžete vyrobit sami.

Výše uvedené relaxační techniky navíc mohou pomoci snížit stávající stres.

Pacienti s neurodermatitidou, kteří jsou ve velkém psychickém stresu, by rozhodně měli vyhledat psychologickou pomoc. Psychoterapii se nevyhne asi 20 procent postižených. Vyplývá to ze studie, kterou provedl výše zmíněný prof. Dr. med. Uwe Gieler provedl v roce 1990 ( –> ).

Nezdravá strava podporuje neurodermatitidu

Chronická onemocnění jakéhokoli druhu samozřejmě dále podporuje nezdravá strava ( –> ).

V běžné stravě často chybí důležité mikroživiny a životně důležité látky, které tělo stresované neurodermatitidou nutně potřebuje. Strava obsahující vysoce průmyslově zpracovaná jídla zároveň organismus navíc zatěžuje, takže má stále méně sil na boj s nemocí ( –> ).

Pokud jde o neurodermatitidu, zdravá strava začíná dostatečným příjmem tekutin. To znamená především pití čisté, neperlivé vody, ideálně z hlubinných minerálních pramenů nebo z kvalitního vodního filtru .

K tomu, aby byly vysušené kožní buňky dostatečně zásobeny a tělo mohlo vylučovat uložené škodliviny – včetně zánětlivých toxinů – je potřeba asi 2 až 2,5 litru denně (nebo 30 ml na kilogram tělesné hmotnosti).

Jako doplňkové nápoje jsou vhodné zejména protizánětlivé čaje, jako je zázvorový, kopřivový, lapacho nebo oolong ( –> ).

Studie s čajem oolong pro neurodermatitidu

U čaje oolong byl prokázán pozitivní vliv na regeneraci pokožky pacientů s neurodermatitidou. To bylo jasně prokázáno ve vědecké studii na japonské Shiga University v Otsu.

Této studie se zúčastnilo 121 pacientů s neurodermatitidou. Každý den vypili 1 litr čaje oolong rozděleného do 3 denních dávek. Po jednom měsíci se příznaky neurodermatitidy významně zlepšily u 63 procent pacientů ( –> ).

Opatření: Optimální výživa pro neurodermatitidu

Obecně se pacientům s neurodermatitidou doporučuje strava bohatá na životně důležité látky a nadbytek zásaditých látek. Z důvodu zásadní minimalizace škodlivých látek by použité potraviny neměly obsahovat pesticidy a pocházet tedy z velké části z kontrolovaného ekologického zemědělství.

Doporučujeme také pravidelně zařazovat do svého jídelníčku protizánětlivé potraviny, jako je špenát, mangold, brokolice, syrové kysané zelí, borůvky, mandle, dýňová semínka a čerstvé bylinky.

Neurodermatitida je často doprovázena potravinovou alergií. Pokud tělo ihned po jídle zareaguje odpovídajícími příznaky, může postižený alergen rychle rozpoznat.

Existují však i alergie, které spouštějí výrazně opožděnou reakci. Tím je téměř nemožné spojit alergickou reakci s příjmem konkrétní potraviny ( –> ).

Z tohoto důvodu by se lidé trpící neurodermatitidou měli obecně vyhýbat potravinám, o kterých je známo, že mají silný alergický potenciál.

Jedná se především o obiloviny obsahující lepek a kravské mléko a všechny výrobky z nich (kromě másla ). Ovoce bohaté na ovocné kyseliny, jako jsou citrusové plody nebo kyselá jablka, také výrazně zhoršuje příznaky některých neurodermatitidů.

Nesprávná péče o pleť může podpořit neurodermatitidu

Běžné produkty péče o pleť obsahují spoustu chemikálií, které mohou ještě více poškodit již tak citlivou a podrážděnou pokožku. Proto některé kliniky, které se specializují na neurodermatitidu, doporučují zpočátku používání přípravků pro péči o pleť, krémů a mastí úplně vyhnout. Pokud se používají přípravky, tak v každém případě z oblasti přírodní kosmetiky .

Opatření: Správná péče o pleť při neurodermatitida

Při čištění pokožky dbejte na to, abyste nepoužívali mýdla ani pěnové koupele, protože obojí pokožku vysušuje. Místo toho jsou vhodná jemná alkalická sprchová mléka, která aktivují hydrataci pokožky. Velmi dobře jsou snášeny i olejové koupele.

Po sprše nebo koupeli je třeba o pokožku pečlivě pečovat regeneračními látkami; i ve fázích bez příznaků.

Samozřejmě je vždy důležité zajistit, aby používané produkty péče o pleť neobsahovaly chemické látky a vyhovovaly speciálním potřebám pokožky s neurodermatitidou. To znamená, že pokožka může být optimálně zásobena živinami a co nejrychleji regenerována.

Péče o pleť by měla být aplikována dvakrát denně na celé tělo – v případě potřeby včetně obličeje. V akutních stadiích onemocnění je péče o kůži vyžadována mnohem častěji. Postižené oblasti pokožky by se měly krémovat přibližně každé dvě hodiny.

Níže bychom rádi představili speciální produkt péče o pleť: ozonizovaný olivový olej. Tato speciální péče prospívá veškeré problémové pleti; zejména kožní neurodermatitida.

Ozonovaný olivový olej pro neurodermatitidu

Je všeobecně známo, že každý kožní problém je způsoben nadměrnou kyselostí v těle. Co je však spíše neznámé, je fakt, že překyselená tkáň nevyhnutelně vede k chronickému nedostatku kyslíku.

Tento nedostatek vzniká poruchou prokrvení kožní tkáně způsobené překyselením. Následkem toho je masivně ztíženo hojení ran a celková regenerace kůže ( –> ).

Ozonovaný olivový olej může tento nedostatek kompenzovat, protože obsahuje stabilní a výjimečně vysoký obsah kyslíku. Díky nízkému povrchovému napětí oleje je schopen proniknout do hlubších vrstev pokožky a zásobit tam kožní buňky kyslíkem.

Ozonizovaný olivový olej se rozkládá v podkoží a pojivové tkáni a dokáže jej tak uvolnit právě tam, kde je největší nedostatek kyslíku. V důsledku toho se reguluje buněčné dýchání a snižuje se acidifikace tkání. Tento reverzní proces výrazně urychluje hojení neurodermatitidy.

Doporučujeme: * Ozonovaný olivový olej

lahvička ozonovaného olivového oleje

Ozonizovaný olivový olej také přirozeně poskytuje všechny pečující vlastnosti a kosmetické účinky, které jsou dlouho známé z prvotřídních olivových olejů . Takto kvalitní olej zvyšuje elasticitu pokožky, zmenšuje velikost pórů i hloubku vrásek, zklidňuje podrážděnou pokožku a při pravidelném používání činí velmi suchou pokožku opět sametově hebkou.

Ve své ozonizované formě má olivový olej také silné antimikrobiální vlastnosti, které dokážou rychle likvidovat bakterie, plísně nebo jiné mikroby.

Zejména s ohledem na pokožku postiženého neurodermatitidou, která je náchylná k zánětům a extrémně špatně se hojí, představuje ozonizovaný olivový olej pro postižené optimální péči o pleť.

Koloidní stříbro na neurodermatitidu

Koloidní stříbro může být také užitečné při neurodermatitidě – zejména v otevřených oblastech kůže.

K tomu nastříkejte bolavá místa na kůži koloidní stříbrnou vodou a nechte na kůži zaschnout. Poté naneste ozonizovaný olivový olej na celé tělo včetně ran.

Kombinace ozonizovaného olivového oleje s koloidním stříbrem enormně urychluje proces hojení ran.

Vitamin B komplex pro neurodermatitidu

Takzvaný vitamin B komplex se skládá z celkem osmi vitaminů skupiny B, které v mnoha směrech přispívají k dobře fungujícímu organismu. Jsou mimo jiné nepostradatelné pro krvetvorbu a imunitní obranu i pro nervový systém a metabolismus kůže.

Komplex vitamínů B obsahuje vitamíny B1 (thiamin) , B2 (riboflavin, B3 (niacin), B5 (kyselina pantotenová), B6 ​​​​(pyridoxin), B7 (biotin), B9 ( kyselina listová ) a B12 (kobalamin).

Zejména vitamíny B3, B5 a B7 podporují regenerační schopnost pokožky a mohou být cenným pomocníkem zejména pro lidi s kožními onemocněními, jako je neurodermatitida.

Při tomto onemocnění potřebuje účinnou podporu nejen kůže, ale i nervový systém. A právě zde mají všechny ostatní vitamíny skupiny B vynikající účinek. Není náhodou, že vitamíny skupiny B jsou obecně označovány jako nervové vitamíny.

Hlavní roli v tomto kontextu hraje vitamín B12. Jednak urychluje regenerační schopnost nervů a jednak pozitivně působí na některé messengerové látky, tzv. neurotransmitery, které výrazně ovlivňují naši náladu ( –> ).

Užívání dobrého komplexu vitamínů B je proto obecně vysoce doporučováno jako doplněk stravy pro osoby trpící neurodermatitidou.

Vitamin D pro neurodermatitidu

Krevní testy často odhalí významný nedostatek vitaminu D u pacientů s neurodermatitidou. To potvrzují četné vědecké studie, které také popisují účinky vhodné substituce vitaminu D.

Například egyptská studie z roku 2013, které se zúčastnilo 59 dětí ve věku od 2 do 12 let. 29 ze zúčastněných testovaných osob bylo nemocných neurodermatitidou. Ve srovnání s 30 dětmi z kontrolní skupiny měly všechny děti s neurodermatitidou významně nižší hladiny vitaminu D ( –> ).

Bylo také zjištěno, že hladiny vitaminu D byly významně vyšší u mírných případů neurodermatitidy než u středně těžkých nebo těžkých případů. To je jasný důkaz, že nedostatek vitaminu D koreluje se závažností neurodermatitidy.

Nedávná korejská studie (říjen 2014) publikovaná v Journal of Pediatrics také odkazuje na souvislost mezi neurodermatitidou a nedostatkem vitaminu D ( –> ).

Studie na 226 dětech s potravinovou alergií nebo atopickou dermatitidou ukázala, že nedostatek vitaminu D zhoršuje atopickou dermatitidu a zvyšuje riziko rozvoje potravinové alergie ( –> ).

To vysvětluje, proč je neurodermatitida často doprovázena potravinovou alergií.

Polská studie z Lékařské univerzity ve Varšavě/ Polsko z roku 2013 zkoumala účinky vitaminu D na příznaky neurodermatitidy. Studie byla provedena se 143 testovanými subjekty, z nichž 95 bylo pacientů s neurodermatitidou a 48 bylo součástí kontrolní skupiny. Vědci došli k následujícímu závěru ( –> ):

Pravidelné užívání vitaminu D jako doplněk stravy může výrazně zlepšit příznaky neurodermatitidy. Kromě toho byl vitamin D považován za bezpečnou a dobře tolerovanou formu terapie.

Studie Kalifornské univerzity zkoumala souvislost mezi nedostatkem vitaminu D a běžnými bakteriálními kožními infekcemi u pacientů trpících neurodermatitidou. Této studie se zúčastnilo 14 pacientů s neurodermatitidou a dalších 14 kontrolních subjektů. Na začátku a po dokončení studie byla subjektům odebrána kožní tkáň pro mikroskopické vyšetření. V průběhu studie dostávali všichni jedinci denní dávku 4000 IU vitaminu D po dobu 21 dnů ( –> ).

Studie byla schopna prokázat, že denní příjem vitaminu D vede k výraznému zvýšení produkce katelicidinu* v kůži pacientů s neurodermatitidou. Mírné zvýšení produkce katelicidinu bylo pozorováno také u zdravých dobrovolníků. *Katelicidiny jsou antimikrobiální proteinové molekuly, které chrání kůži před infekcemi. Tvorba těchto důležitých molekul je u pacientů trpících neurodermatitidou značně omezena ( –> ) ( –> ).

Vyhněte se spouštěcím faktorům neurodermatitidy

Jak můžete vidět z našeho článku, neurodermatitida je extrémně složitý proces. Ale i přes tuto složitost máte jako postižený mnoho příležitostí aktivně se podílet na obnově svého zdraví.

Pokud zavedete opatření, která doporučujeme, budete se brzy opět cítit pohodlně ve své kůži.

Ještě jednou však upozorňujeme, že čistá predispozice k neurodermatitidě zůstává vždy i v dospělosti.

Z tohoto důvodu byste se měli vždy – i když vaše pokožka nejeví žádné známky onemocnění – co nejvíce vyhýbat spouštěcím faktorům vaší neurodermatitidy a obecně přikládat velký význam zdravé stravě a přirozené péči o pleť.

Důležitá poznámka

Tento článek byl napsán na základě současných studií (v době publikace), ale nelze jej použít pro vlastní diagnostiku nebo samoléčbu a nenahrazuje návštěvu vašeho lékaře. Jakékoli opatření (ať už z tohoto či jiného našeho článku) proto vždy nejprve proberte se svým lékařem.

Pomoz svým přátelům a pošli to dál