pililka v ruce staršího pána

MSM – organická síra methylsulfonylmethan

Naše tělo potřebuje MSM

MSM je zkratka pro Methylsulfonylmethan – také známý jako dimethylsulfon. Jedná se o organickou sloučeninu síry, která dokáže dodávat lidskému tělu cennou přírodní síru. Síra je nezbytným prvkem pro život a lidské tělo se skládá z 0,2 procenta síry.

Na první pohled se zdá, že tento zlomek procent nestojí za řeč. Pokud se ale blíže podíváte na kvantitativní rozložení prvků v lidském těle, význam síry bude více než jasný.

Například naše tělo obsahuje pětkrát více síry než hořčíku a čtyřicetkrát více síry než železa.

Většina lidí ví, jak je důležité každý den konzumovat dostatek hořčíku a železa. Málokdo se stará o dostatečný přísun síry. Mnoho lidí také zastává názor (a většinou se to šíří v médiích), že síry je v každodenní stravě dostatek, a proto si potřeba dodatečného přísunu síry ani neuvědomuje.

To není žádné překvapení, protože síra je považována za živinu, které se dosud dostalo nejméně nutričního výzkumu.

MSM pro dokonalé tělesné bílkoviny

Síra je nepostradatelnou součástí mnoha tělu vlastních látek, jako jsou enzymy, hormony (např. inzulín), glutathion (tělu vlastní antioxidant) a mnoho důležitých aminokyselin (např. cystein, methionin, taurin).

Pokud je síry nedostatek, glutathion – náš velký bojovník proti volným radikálům – nemůže dělat svou práci. Glutathion je považován za jeden z nejsilnějších antioxidantů ze všech. Pokud tělo nemůže produkovat dostatek glutathionu v důsledku nedostatku síry, člověk trpí zvýšeným oxidačním stresem a také imunitní systém utrpí tvrdou ránu, protože nyní musí pracovat mnohem tvrději.

Protein našeho těla je vytvořen z aminokyselin obsahujících síru (společně s dalšími aminokyselinami). Takzvané sirné můstky (vazby mezi dvěma částicemi síry) určují prostorovou strukturu všech enzymů a bílkovin.

Bez těchto sirných můstků se enzymy a proteiny stále tvoří, ale nyní mají zcela jinou prostorovou strukturu, a proto jsou biologicky neaktivní. To znamená, že již nemohou plnit své původní funkce. Pokud je organismus zásoben MSM, mohou se opět tvořit aktivní enzymy a dokonalé bílkoviny.

MSM posiluje imunitní systém

Aminokyselina methionin obsahující síru má například v těle mnoho důležitých funkcí. Jedním z nich je transport stopového prvku selenu na místa jeho použití. Selen pomáhá při obraně proti patogenům, chrání před volnými radikály a je velmi důležitý pro oči, cévní stěny a pojivové tkáně.

Pokud chybí síra, pak chybí i methionin. Pokud methionin chybí, nikdo nedopraví selen tam, kam je potřeba. Při nedostatku selenu přestává správně fungovat obranyschopnost organismu a lidé se stávají náchylnými k infekcím, zánětům a takzvaným známkám opotřebení, což vše by se zdravým imunitním systémem nenastalo.

Nedostatek pouze jedné látky nikdy nezpůsobí jen jednu poruchu, ale mnoho různých, které se navzájem způsobují a posilují – jako lavina.

Dlouho se předpokládalo, že i alergie spouští slabý imunitní systém. Nyní však víme, že za to může špatné řízení obranyschopnosti vlastního těla. MSM může být v tomto případě také užitečné.

MSM zmírňuje příznaky alergie

Lidé s pylovými alergiemi (senná rýma), potravinovými alergiemi a alergiemi na domácí prach nebo zvířecí chlupy často hlásí výrazné zlepšení svých alergických příznaků již po několika dnech užívání MSM.

Tyto účinky byly dnes již mnohokrát potvrzeny lékařskými odborníky, např. americkým výzkumným týmem z GENESIS Center for Integrative Medicine . Studie se zúčastnilo 50 testovaných subjektů, kterým bylo podáváno 2 600 mg MSM denně po dobu 30 dnů.

Do sedmého dne se typické příznaky alergie horních cest dýchacích výrazně zlepšily. Do třetího týdne se symptomy dolních cest dýchacích také výrazně zlepšily. Pacienti také pociťovali od druhého týdne zvýšení své energetické hladiny ( –> ).

Vědci došli k závěru, že MSM v tomto dávkování může udělat hodně pro výrazné snížení příznaků sezónních alergií (např. respiračních problémů).

Přestože ve výše uvedené studii nedošlo k žádným změnám v oblasti zánětlivých markerů, MSM jistě vykazuje protizánětlivé účinky i u jiných zánětlivých onemocnění, např. když artróza přechází do zánětlivého stadia ( –> ).

Doporučujeme: * MSM pro zdravé klouby

Plastová dóza s MSM nápisem

MSM zmírňuje bolest způsobenou osteoartrózou

Vědci z Southwest College Research Institute provedli v roce 2006 randomizovanou, dvojitě zaslepenou, placebem kontrolovanou studii zahrnující 50 mužů a žen. Bylo jim mezi 40 a 76 lety a všichni trpěli bolestivou osteoartrózou kolene.

Testované osoby byly rozděleny do dvou skupin: jedna skupina dostávala 3 gramy MSM dvakrát denně (celkem 6 gramů MSM denně), druhá placebo. Ve srovnání s placebem vedlo podávání MSM k významnému snížení bolesti.

Díky MSM se také účastníci mohli opět lépe pohybovat, což znamená, že bylo možné dosáhnout významných zlepšení v oblasti každodenních činností. Zvláště příjemné bylo, že MSM – ve srovnání s konvenčními léky na revmatismus – nezpůsobovalo žádné vedlejší účinky.

Zatímco obvyklé léky na osteoartrózu jednoduše potlačují zánět a zmírňují bolest, zdá se, že MSM zasahuje přímo do metabolismu chrupavky:

MSM pro chrupavky a klouby

Síra je důležitou součástí synoviální tekutiny a také vnitřní vrstvy kloubních pouzder. Obě jsou neustále nezávisle obnovovány tělem v důsledku neustálého namáhání kloubů.

Pokud je však síry nedostatek, tělo již nezvládne potřebné opravy kloubů. Chronický nedostatek síry proto přispívá k rozvoji kloubních potíží: výsledkem jsou bolestivé známky degenerace a ztuhlé klouby.

Není divu, že studie publikovaná v roce 1995 ukázala, že koncentrace síry v chrupavce poškozené osteoartrózou je pouze třetinou koncentrace síry ve zdravé chrupavce.

V roce 2007 zveřejnili vědci z Kalifornské univerzity nové vědecké poznatky na téma „Jak MSM chrání před degradací chrupavky a snižuje zánět při artritických stavech“. V této studii bylo podáváno MSM. Výsledkem bylo, že MSM dokázalo působivě inhibovat tvorbu zánětlivých mediátorů a enzymů degradujících chrupavku ( –> ).

Vědci vedení odborníkem na chrupavky Davidem Amielem, Ph. D. předpokládají, že MSM lze proto použít k ochraně před záněty kloubů a dalšímu rozpadu chrupavky, tedy je schopen zastavit artritidu – zejména v časných stádiích –> .

Lidé, kteří trpěli artritickými příznaky a užívali MSM, často hlásili rychlé zmírnění bolesti nebo dokonce osvobození od bolesti a náhle zvýšenou pohyblivost kdysi artrotických kloubů ( –> ).

Zatímco při artróze nebo kloubních problémech lze nyní MSM užívat jak vnitřně (kapsle), tak i zevně (MSM gel), při akutních bolestech kloubů byste mohli dočasně sáhnout po účinnějším DMSO, který lze užívat pouze zevně.

DMSO pro problémy s klouby

MSM je produkt rozkladu DMSO (dimethylsulfoxid). DMSO je k dostání v lékárnách a také online jako kapalina, která se pak musí ředit. Smysluplnější je ptát se na DMSO krémy či masti, které si pak můžete při akutní bolesti na kloub aplikovat.

DMSO však může mít i vedlejší účinky, a proto by se měl používat pouze při stavech akutní bolesti. MSM může mít zvláště vnitřní účinek na kloubní problémy, zatímco DMSO může mít vnější účinek.

MSM snižuje poškození svalů

Problémy s klouby jsou často problémem sportovců. MSM má pro sportovce i další výhody: Na jednu stranu silné svaly stabilizují klouby, na druhou stranu ale svalová zranění tvoří kolem 30 procent všech sportovních úrazů. Zvyšuje se například riziko zranění B. v důsledku nedostatečného rozcvičení, nesprávných tréninkových metod nebo přetížení.

Íránský výzkumný tým z islámské univerzity Azad zkoumal účinek 10denní suplementace MSM na poškození svalů související s cvičením ( –> ).

Studie se zúčastnilo 18 zdravých mladých mužů, kteří byli rozděleni do dvou skupin. Zatímco někteří dostávali placebo denně, jiní užívali 50 miligramů MSM na kilogram tělesné hmotnosti. Po 10 dnech se muži zúčastnili běhu na 14 kilometrů ( –> ).

Bylo zjištěno, že hladiny kreatinkinázy a bilirubinu byly vyšší ve skupině s placebem než ve skupině s MSM. Obě hodnoty indikují poškození svalů související se sportem. Hodnota TAC, která ukazuje antioxidační sílu každého člověka, však byla vyšší ve skupině s MSM než ve skupině s placebem.

Vědci zjistili, že MSM dokázalo snížit poškození svalů související s cvičením, pravděpodobně díky svým antioxidačním účinkům.

Pilotní studie na University of Memphis navíc zjistila, že denní příjem 3 gramů MSM snižuje výskyt bolesti svalů a podporuje proces regenerace po cvičení.

MSM pro více energie, kondice a krásy

Síra zajišťuje hladký průběh tvorby energie na buněčné úrovni, spolu s vitamíny B pohání metabolismus a zvyšuje tak kondici a energetickou hladinu dotyčného.

Síra zároveň zajišťuje jemnou pokožku, zdravé vlasy a zdravé nehty. Protože všechny tyto části těla se skládají mimo jiné z bílkovin, jejichž produkce vyžaduje síru. Říká se jim kolagen, elastin a keratin.

Struktury lidské kůže drží pohromadě tuhý, vláknitý kolagen. Protein elastin dodává pokožce její pružnost. A keratin je odolný protein, který tvoří vlasy a nehty.

Pokud není k dispozici dostatek síry, pokožka ztrácí pružnost. Stává se hrubým, vrásčitým a rychle stárne. Nehty se stávají křehkými a vlasy lámou.

Pokud se síra použije vnitřně (i zevně ve formě MSM gelu), pokožka se může znovu zregenerovat a vrátí se do původního, téměř bezvráskového stavu. Nehty dorostou znovu silné a hladké a vlasy budou plné a lesklé.

Doporučujeme: * BrainMax MSM 800mg rostlinné kapsle

balení MSM kapslí s 800mg

MSM působí na ichtyózu malý zázrak

MSM může být také užitečné při kožních onemocněních, např. při nevyléčitelné ichtyóze (nemoc rybích šupin). Ichtyóza je jednou z nejčastějších dědičných chorob. Mezi příznaky patří lupy, suchá, drsná kůže, bolest a svědění – nemluvě o nesmírném psychickém stresu.

Případová studie ukázala, že hydratační krém obsahující MSM, aminokyseliny, vitamíny a antioxidanty může vést k výraznému zlepšení symptomů ( –> ).

Studie se zúčastnil 44letý muž, který trpěl těžkou formou kožního onemocnění. Prošel už všemožnými terapiemi, ale bez úspěchu.

Po čtyřech týdnech léčby dotyčným hydratačním krémem byla kůže čistá a odlupování ustoupilo. Navíc se při používání krému nevyskytly žádné vedlejší účinky a vzhled pokožky se postupně zlepšoval.

MSM zlepšuje příznaky růžovky

Rosacea je další kožní onemocnění, u kterého může být MSM užitečné . Jedná se o zánětlivé a nevyléčitelné kožní onemocnění, které – k nelibosti postižených – postihuje zejména obličej.

Zatímco na začátku je přetrvávající zarudnutí obličeje, mohou se v průběhu onemocnění objevit pustuly, noduly a tvorba nové tkáně v kůži. Pacienty trápí svědění a bolest a také je trápí nevzhledná kůže.

Dvojitě zaslepené placebem kontrolované studie týmu výzkumníků z Dermatologického institutu San Gallicano v Římě se zúčastnilo 46 pacientů . Byli léčeni přípravkem obsahujícím MSM a silymarin po dobu jednoho měsíce. (Silymarin je prospěšná aktivní složka ostropestřce mariánského) ( –> ).

Kůže testovaných osob byla pečlivě vyšetřena po 10 a 20 dnech a po ukončení léčby. Vědci zjistili, že zarudnutí kůže, uzliny a svědění mohou být sníženy. Dále by se mohl zvýšit obsah vlhkosti v pokožce.

MSM pro gastrointestinální trakt

MSM také obecně zlepšuje střevní funkce a zajišťuje zdravé střevní prostředí, aby se houby jako * Candida albicans nebo parazité nemohli tak snadno kolonizovat.

Reguluje se také tvorba kyseliny v žaludku, což může vést k lepšímu využití živin a vyřešit řadu trávicích problémů , jako je pálení žáhy, nadýmání nebo plynatost.

MSM zvyšuje účinky vitamínů

MSM zlepšuje propustnost buněčných membrán a tím i metabolismus: živiny mohou být nyní lépe absorbovány buňkami a přebytečné metabolické produkty a odpadní produkty mohou být lépe odváděny z buněk ( –> ).

MSM proto také zvyšuje účinky mnoha vitamínů a dalších živin. Tělo důkladně pročištěné a dobře zásobené životně důležitými látkami je také lépe chráněno před všemi druhy nemocí, např. proti rakovině.

MSM aktivuje proces hojení rakoviny

Patrick McGean, vedoucí studie Cellular Matrix Study, byl jedním z prvních výzkumníků, kteří velmi intenzivně a rozsáhle zkoumali lékařské účinky MSM. Jeho syn trpěl rakovinou varlat, a tak bral organickou síru a dokázal ve svém organismu aktivovat ozdravný proces.

Nyní se předpokládá, že MSM může pomoci inhibovat růst rakoviny mimo jiné tím, že okysličí krev a tkáně, protože rakovinné buňky se v prostředí bohatém na kyslík cítí výrazně nepohodlně.

Dnes řada studií naznačuje, že MSM má protirakovinný účinek, a proto by v budoucnu mohl hrát důležitou roli v léčbě rakoviny.

MSM zabraňuje růstu buněk rakoviny prsu

Různé studie ukázaly, že zejména buňky rakoviny prsu mají na MSM poněkud alergickou reakci.

Například, B. Vědci z University Glocal Campus v Soulu zjistili, že MSM zabraňuje růstu buněk rakoviny prsu. Výsledky studie byly tak přesvědčivé, že zúčastnění vědci důrazně doporučili použití MSM u všech typů rakoviny prsu ( –> ) ( –> ).

90 procent všech úmrtí na rakovinu je způsobeno tvorbou metastáz. Vzhledem k tomu, že metastázy nelze eliminovat pouze chirurgickým zákrokem, postižení jsou obvykle léčeni chemoterapií.

Zde je však problém, že metastázy často nereagují dobře na chemoterapii. Američtí vědci zjistili, že MSM může způsobit, že metastázy budou náchylnější k chemoterapii, takže konvenční terapie bude účinnější.

Detoxikační účinek organické síry jistě také přispívá k prevenci rakoviny a úspěšné léčbě rakoviny:

MSM detoxikuje tělo

Síra je důležitou součástí detoxikačního systému těla. Mnoho detoxikačních enzymů obsahuje například glutathionperoxidáza nebo glutathiontransferázy.

Podrobně jsme vám vysvětlili, jak to funguje zde: Detoxikační kúra – detoxikace je důležitější než kdy jindy!

V této roli je síra nezbytnou podporou pro náš detoxikační orgán, játra. Pomáhá eliminovat tabákový kouř, alkohol a environmentální toxiny, díky čemuž je MSM prvotřídním pomocníkem pro vnitřní očistu těla.

Pokud je nedostatek síry nebo MSM, toxiny se již nevylučují, ale ukládají se v těle, což může urychlit proces stárnutí a vést k mnoha různým chronickým a/nebo degenerativním onemocněním.

Nedostatek síry je rozšířený

Naše jídlo samozřejmě obsahuje určité množství síry. Mnoho lidí však dnes trpí nedostatkem síry. Proč? Průmyslové zemědělství spolu s moderní stravou zajišťuje, že se ke spotřebitelům nakonec dostane jen malé množství síry ( –> ).

Nedostatek síry v důsledku průmyslového zemědělství a zpracování potravin

V minulosti zemědělci hnojili hnojem a obohacovali tak půdu velkým množstvím přírodní síry. Po mnoho desetiletí však používání umělých hnojiv vedlo ke stále nižšímu obsahu síry v půdě, a tedy i v potravinách.

Organická síra není toxická

Možná se ptáte, proč je zde tak bujně zdůrazňována zdravotní důležitost síry, když na druhou stranu existují varování před sírou. Emise oxidu siřičitého z dopravy a průmyslu mohou například ohrozit ekosystémy v lesích a jezerech a napadat a ničit budovy ( –> ).

Sušené ovoce, víno a ocet z konvenční produkce se často kvůli trvanlivosti síří siřičitany nebo kyselinou siřičitou. MSM však s těmito zdraví ohrožujícími sloučeninami síry nemá nic společného.

Používejte a užívejte MSM správně

MSM je dostupné ve formě tablet nebo kapslí, např. z účinné přírody . Jiní dodavatelé mají příležitostně ve svém sortimentu také prášek MSM, ale chuť není pro každého příjemná.

Dávkujte MSM správně

Obvykle se můžete řídit doporučeními příslušného výrobce a užívat 3000 až 4000 mg MSM denně – rozdělených do dvou dávek, např. ráno a brzy večer nebo půl ráno a půl v poledne – vždy nalačno před jídlem.

Příjem nalačno se také používá v mnoha studiích MSM, a proto tento přístup také doporučujeme.

Citliví lidé začínají s co nejmenším dávkováním (např. 1 kapsle 800 až 1000 mg (podle výrobce)) a pomalu dávku zvyšují v průběhu např. dva týdny v dávce doporučené výrobcem, např. takto:

  1. 400 – 500 mg dvakrát denně
  2. po několika dnech 800-1000 mg jednou denně a 400-500 mg jednou denně
  3. po několika dnech 800 – 1000 mg dvakrát denně
  4. po několika dnech 1600-2000 mg jednou denně a 800-1000 mg jednou denně

Doporučujeme: MSM prášek značky VITALVIBE

balení MSM methylsulfonylmethan

MSM pro osteoartrózu a bolesti kloubů

Podle studie je dávka MSM pro osteoartrózu a chronickou bolest v oblasti kloubů 1 500 mg nalačno ráno před snídaní a 750 mg nalačno v poledne před obědem.

Vitamin C zvyšuje účinky MSM

Pozitivní účinky MSM lze zvýšit současným užíváním vitamínu C. Mohli byste např. užívat 200 až 500 mg vitaminu C denně.

Vezměte MSM se šťávou

Pro zlepšení chuti můžete MSM prášek rozpustit ve vodě a přidat trochu pomerančové šťávy nebo citronové šťávy – obojí zároveň poskytuje vitamín C. Při užívání kapslí a tablet, které polykáte, šťáva není potřeba.

Jakou denní dobu byste měli volit?

Často se říká, že byste neměli užívat MSM večer, protože může zvýšit vaši energetickou hladinu, ale nenašli jsme pro to žádný důkaz. Preventivně doporučujeme užívat ráno a v poledne nebo ráno a podvečer, tedy ne krátce před spaním.

Jsou možné i vyšší dávky

V závažných případech, jako je osteoartróza, silná bolest a omezená pohyblivost, lze dávku pomalu zvyšovat až na 9000 mg denně. Pomalu se přibližujte k dávce, která poskytuje nejlepší možnou úlevu od vašich příznaků.

Pokud začnete s příliš vysokými jednotlivými dávkami 4000 mg a více, může dojít k podráždění gastrointestinálního traktu s tvorbou plynu a častějším vyprazdňováním. Protože přebytek MSM se jednoduše vylučuje střevy, což může vést k rychlejšímu vylučování.

Navíc se nespoléhejte pouze na MSM! Pro každou nemoc a každou stížnost existuje mnoho dalších celostních a naturopatických opatření, která byste měli zavést. Pouze komplexní a především kauzální koncept terapie povede k úspěchu!

Co dělat, pokud se vyskytnou nežádoucí účinky?

Pokud zaznamenáte nežádoucí účinky, jako jsou trávicí problémy, únava, bolesti hlavy nebo kožní vyrážky, snižte dávku nebo s MSM přestaňte, počkejte pár dní a poté jej začněte znovu užívat. Jděte pomalu, např. jak je vysvětleno výše.

Co dělat, když vedlejší účinky naznačují detoxikační reakci?

Únava, bolesti hlavy nebo kožní vyrážky mohou také naznačovat nadměrnou detoxikační reakci organismu – ke které dochází u 20 procent uživatelů během prvních 10 dnů.

Pokud je to váš případ, můžete pokračovat v užívání MSM (možná v mírně nižší dávce) a také užívat minerální jíl vázající toxiny (zeolit ​​nebo bentonit). Protože MSM dokáže mobilizovat uložené toxiny v těle. Pokud je nelze okamžitě odstranit, vede to k popsaným příznakům. Minerální jíly vážou toxiny (vždy pijte hodně vody!) a tím zabraňují detoxikačním příznakům.

Minerální jíl se bere v jinou dobu než MSM, proto je nejlepší užívat ho večer 2 hodiny před spaním (např. 1 lžička zeolitu se 400 ml vody).

Doporučujeme: Viridian MSM Glucosamine Complex 700 mg

balení MSM síry glucosamine complex ve skleničce

Jak rychle MSM funguje?

Účinky MSM nastupují různou rychlostí – v závislosti na příznacích, typu onemocnění a závažnosti příznaků. Účinek se může dostavit během několika dnů, ale často až po několika týdnech. První pozitivní výsledky by měly být patrné do tří týdnů.

Jak dlouho byste měli užívat MSM?

MSM užívejte dlouhodobě, tedy po dobu několika měsíců. MSM můžete také užívat trvale, třeba si dát pauzu 1 týden každých 6 až 8 týdnů. Tímto způsobem také zjistíte, zda můžete mezitím přestat používat MSM. Protože pro své stížnosti nepoužijete jen MSM, ale i mnoho dalších celostních opatření, která se nakonec projeví tak, že mnohé z používaných prostředků už nakonec nebudou potřeba.

Pokud u vás MSM funguje rychle, můžete si ho vzít jen v případě potřeby, např. při záchvatech bolesti.

Vedlejší účinky s dalšími léky

Pokud užíváte léky na ředění krve, jako je aspirin, heparin nebo Marcumar, měli byste se před zahájením užívání MSM poradit s lékařem.

Pokud s tím terapeut souhlasí, je nejlepší začít s nízkou dávkou a pomalu ji zvyšovat. Hodnoty krevní srážlivosti by měly být kontrolovány častěji, aby bylo možné včas rozpoznat, zda MSM dále snižuje srážlivost krve nebo zvyšuje účinek léku.

Mohou MSM užívat děti?

V případě potřeby mohou MSM užívat i děti. Předpokládá se denní dávka 500 mg MSM na 10 kg tělesné hmotnosti. Ale – jako u každého výživového doplňku – začněte s velmi malými dávkami a pomalu je zvyšujte v průběhu několika dnů na dávku doporučenou vaším lékařem nebo alternativním lékařem.

Užívání MSM během těhotenství

Na základě výsledků pokusů na zvířatech je MSM považováno za bezpečné během těhotenství a kojení. Neexistují však žádné poznatky z klinických studií s těhotnými ženami, a proto je vhodné užívání konzultovat s lékařem.

MSM může nastartovat detoxikační procesy, což není v těhotenství a kojení žádoucí, a proto bychom rozhodně nedoporučovali vysoké dávky (nad 3000 mg).

MSM gel pro vnější použití

MSM lze aplikovat i externě, např. s MSM gelem z účinné přírody . Je určen pro zralou pleť, protože podporuje tvorbu kolagenu v pokožce, udržuje ji elastickou a vláčnou a tím zabraňuje tvorbě vrásek.

MSM gel také pomáhá při akné, modřinách, kožních problémech (jako jsou ekzémy), křečových žilách, burzitidě a zánětu šlach, bolestech svalů, popáleninách a spáleninách od slunce.

Důležitá poznámka

Tento článek byl napsán na základě současných studií (v době publikace), ale nelze jej použít pro vlastní diagnostiku nebo samoléčbu a nenahrazuje návštěvu vašeho lékaře. Jakékoli opatření (ať už z tohoto či jiného našeho článku) proto vždy nejprve proberte se svým lékařem.

Pomoz svým přátelům a pošli to dál